Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весело и забавно лято с читалището

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Много деца прекарват лятната си ваканция на село, а там общественият живот и развлеченията се организират основно от читалищата. 
С много и разнообразни прояви на открито забавляват и учат децата през ваканцията в  читалище "Светлина-1928" във видинското село Неговановци. Наскоро там проведоха "Мини бал", а сега подготвят и беседа за вредата от цигарите, алкохола и дрогата, разказва секретарят на читалището Мариана Димитрова:


"Ние правим много неща за децата и на тях им е добре  в читалището... Реших да разнообразя малко програмата и поканих психолозите от Общински съвет по наркотични вещества- Видин... Ще им направим и беседа с психолозите от  Общински съвет по наркотични вещества- Видин. Нека да разберат за "лошите неща"... Имаме иначе клубове по интереси... Децата не идват само заради танците и в библиотеката. Те идват в читалището да си поговорят."


От читалището са подготвили за децата  и пикник край река Дунав, където ще четат книги и ще се учат на тънкостите на риболова. Интересни занимания за децата в село Софрониево през лятото са приготвили и от местното читалище "Пробуда". Заниманията са под наслов "Здравей отново наше лято". Сега се набляга на литературни четения, посветени на 170-та годишнина от рождението на Иван Вазов, като се провеждат на различни места в селото, обяснява секретарят на читалището Офелия Спасова:


"Лятото е време да се радват децата. Да си играят. Да скитат до тъмно... Правим четения по повод годишнината на Иван Вазов. Сега пак ще правим защото на децата им хареса. Ще направим и подобно четене, и за Левски... Ще им организираме и разходки с колелета до старата ни църква "Св. Никола" и местността "Въртопа". Децата ще присъстват само с декларация от родителите, че са съгласни. Местността "Въртопа" е част от историята на нашето село и от там минава похода "Козлодуй - Околчица"... Не можем да правим дългосрочни планове, но се справяме..."

Росенка и Андрея - две от децата, които посещават читалището, не крият, че обичат да ходят в читалището:

"Тук има и други деца и е  весело. Не са само от селото, а са дошли за лятото от други места. Хареса ми четенето за Вазов... Аз идвам с брат ми. Тук всички се забавляваме. Намираме нови приятели..." 
.

В най-голямото село в Северозападна България Селановци също са намерили начини да забавляват и учат децата през лятната ваканция.


"В прекрасния парк пред читалището провеждаме нашите занимания. Правим упражнения. Играем забавни щафетни игри. Събират се деца не само от селото, а дошли и от други места за ваканцията... Рисуваме също. Правим маски... От години имаме тези дейности, но сега е по- трудничко... Идеята е да не стоят децата затворени и пред компютрите. Нека да са на въздух и да контактуват...", каза Калинка Благоева - секретар на читалище "Самообразование" в селото.

В читалище "Св. Паисий Хилендарски" в село Иново са разредила репетициите на детската танцова група, но децата могат да взимат книги от библиотеката, коментира секретарят на читалището Анелия Младенова:

"Плановете коренно ни се промениха в тази ситуация. Не можахме да организираме доста неща през месеците на извънредно положение... Децата идват и репетират, но само два пъти в седмицата... Идват за книги от задължителната литература... Събираме пари за сцена. Едно момиче от селото Зорница Кристиянова рисува по стените на библиотеката. Става много красиво и е обещала да изрисува и сцената... Дано нещата се нормализират, за да си проведем празниците..."

В община Мездра всички читалища са отворили врати за децата, разказва сътрудникът ни Петко Котларски:


"Всички 21 читалища в община Мездра започнаха традиционните летни занимания с деца през месеците юли и август. Във връзка със създалата се ситуация, тази година те са по-различни, но всички успяват, спазвайки правилата, да работят с малчуганите. В Типченица, например, няма график - децата сами решават кога да се съберат и с какво да се занимават - четене, гледане на филми, изработване на предмети, различни игри, излети и запознаване с природата, и други интересни неща. В Боденец, Царевец и Долна Кремена сбирките се осъществяват всяка сряда. И там заниманията са подобни, като са включени и изучаване историята на родното село и народни танци. В Моравица са предвидени  още изработване на предмети от пластмасови бутилки, хартия и дърво, кулинарни занимания и гостувания в други библиотеки в читалища от общината. В Ребърково пък е изготвена седмична програма, с ежедневни занимания от 9:30 до 12:00 часа, като освен традиционните занимания се провеждат и репетиции на Детската студия към читалището. От години  мездренските читалища са с отворени врати през лятната ваканция и са се превърнали в притегателен център и любимо място на децата, включително и на тези, дошли при баба и дядо от големите градове."
Чуйте всичко по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00