Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

144 шевици "чертаят" картата на България

Величка Каменова: Във всяка шевица има огън, чар и красота българска

Снимка: Личен архив Сашка Гаврилова


Уникална карта на България, в която са включени 144 шевици от различните краища на страната, бродира Величка Каменова. Тя е на 86 години и живее в чипровското село Горна Ковачица. 

Величка Каменова е от онези българки, които случайно или не, оставят след себе си следа. И то каква следа... Не само в Горна Ковачица хората я познават като учителката, която е държала ръчичката на не един и двама успели наши сънародници. Позната е и от участието си в театралната трупа на Василовци. Известни са и книгите, които пише- за родния край, за детството, за учителските си години, за болките на хората от ужасите на Първата световна война- все неща, които я държат здраво към корена. А само който не е влизал в къщата й, не е видял красивите й ръкоделия. Въпреки напредналата си възраст, Величка Каменова е приела предизвикателството да ушие сама карта на България, в която са извезани българските шевици, характерни за всяка една от фолклорните области у нас:

"Започнала съм го на 3 март и сега още малко, две седмици, и стигам до средата на България. И с толкова обич го правя....  Три дена шия една карловска шевица, която е сложна...Започнах от Северозападния край... Отгоре има надпис "България". Много го харесвам, много..."

За възрастната жена идеята да избродира пано във формата на картата на България, на което са събрани очарованието и пъстротата на българската шевица, не идва просто така. Вдъхновена е от примера на българката Ирен Величкова- Ямами, която от дълги години живее в Япония с дъщерите си Симеона и Калояна. Водена от любов към Родината, в страната на изгряващото слънце Ирен основава кръжок по българска бродерия. Самата тя признава, че от ранна възраст хобито й е да бродира, а отдалечеността от родното място я кара да търси постоянно информация за уникалността на българските шевици. Така се ражда идеята, заедно с ученичките си, да избродират карта на България, в която са извезани характерните шевици на всеки един от етнографските райони. Етнографската карта е завършена през 2015 година и с голям успех участва в изложби, в различни части на света. Показана е и в Етнографския музей в София, където се радва на голям интерес. По-късно издава и книгата "България в шевици", в която - на български, английски и японски език, са описани шевиците, символиката и бодовете. 

За удобство, в комплекта са включени и схеми, платно с размери 200х80 и конци- около 300 цвята, които понякога объркват Величка Каменова. Тя обаче, с пословичната й упоритост, не се отказва, и бод след бод показва България през шевицата. Признава, че й е трудно, признава и че е загърбила социалните си контакти, но пък в работата намира удовлетворение:
"Това е адски труд...Занемарила съм и себе си, и децата си, и приятелките си, трудно е, но ми доставя удоволствие и го правя с толкова обич... Ирен е велика българка, събрала е това от всеки окръг и е съчетала най-хубавото..." 

Величка Каменова е вдъхновена от красотата и разнообразието на шевиците, с които през вековете българските жени са създавали изящните си облекла. Според възрастната жена шевиците в Софийско са най-пъстри, но не може да открои най-красивите:
"Всяка шевица има български чар, във всяка шевица има огън български... Голям чар са..." 

Най-бавно е направила именно софийските шевици, затруднили са я и шевиците на банатските българи: 

"Две шевици съм ги шила една седмица- толкова са дребни, толкова са сложни като мотиви, не са многоцветни, но са изразни, релефни- чар, чар и българска красота...Ако можех и нощем бих шила..."

Величка Каменова смята, че ще завърши картата през следващите пет месеца. Това, което спести пред микрофона  е, че е започнала да бродира дни преди обявяването на извънредното положение, по препоръка на сина си- онколога проф. Иван Гаврилов, известен не само в региона с родолюбивите си дела. Самият той случайно е научил за възможността да се сътвори такава уникална карта на България: 



"Това е един вид трудова терапия- сега тя не се занимава с коронавирус и проблеми, а с шев и кройка...Така се чувства добре и ползотворно, и дава пример... Мечтата ни е да поставим картата в хубава рамка и да я подарим на България чрез Етнографския музей. Господ да й даде сили да довърши!"
А риторичният въпрос, който поставя проф. Гаврилов, е: "Ако един пенсионер може да направи според силите си нещо "В ползу Роду", какво ли ще стане, ако всички се впрегнем заедно?" 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08