Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работодателите трябва да съобразяват режима на работа с високите температури

Работодателят е задължен да осигури безопасни и здравословни условия на труд, съгласно законовите изисквания. Нормалната за работа температура е част от тях. В зависимост от особеностите на изпълняваната работа, могат да бъдат установени гранични стойности на темпeратурата. Законът използва понятията оптимални гранични стойности на температурата и допустими гранични стойности на температурата.

Оптималните гранични стойности важат за климатизирани помещения - такива, в които има климатична инсталация, която се поддържа централизирано; помещение, в което температурата се определя от работещите не се счита за такова, напр. малък офис, който се отоплява/охлажда с климатик. Допустимите гранични стойности важат в случаите, когато поради технически или технологични причини не е възможно да се осигури спазване на оптималните гранични стойности, напр. в предприятия с голямо топлинно излъчване като пещи за хляб, фабрика за производство на шоколад и др. 

Правата ни на работното място през летния сезон уточнява Димитър Петров, директор на Инспекция по труда- Монтана.

"Като крайни изводи казвам, че температурата на въздуха на работното място може да бъде между 12 и 33 градуса. Конкретно границите зависят от периода на годината, вид работа, вид работно място. Ако приемем, че работата е средно тежко, на постоянно работно място в помещение, то оптималните граници през топлия период на годината, какъвто е сега, може да бъдат между 20 и 23 градуса. Това са оптимални граници, при които условията на труд са най-добри. Когато това не може да се осигури, говорим за допустими граници, които при топлия период не включват фиксирана долна граница. Горната граница е 28 градуса при топлия период. Може да се допускат и максимални гранични стойности - когато температура на въздуха навън в 14 часа е над 25 градуса, то температурата в помещението може да е с три градуса повече, но не повече от 31 градуса. Според особеностите на помещението, възможно е да се допуска и работа до температура, която е 33 градуса вътре".


Първото нещо, което един работодател трябва да направи, за да осигури безопасни и здравословни условия на труд, е да оцени риска, в това число и неблагоприятното въздействие на микроклимата, продължи Петров и разясни установения ред за консултации между работниците и работодателя:

"Трябва да се има предвид дали се работи в сгради или на открито. Ако е необходимо, извършват се измерванията на факторите на работната среда, т. е. стойностите на температурата. Необходимостта се определя след консултация с работниците в самото предприятие. Приема се, че най-добре е след проведени консултации да бъдат извършени и измервания. Това е, ако ще се оценява риска. Ако работодателят прецени, че има риск, измерванията се случват и без проведени консултации. Трябва да има диалог. Измерването се извършва със законни уреди. Всяко едно предприятие по закон трябва да има комитет или група по условие на труд. В този комитет или група винаги има представител на работниците. От другата страна има представител на работодателя или самият той. Този комитет на работниците заседава веднъж на три месеца".


Законът ни дава право да откажем да изпълняваме или да преустановим изпълнението на извършваната работа при възникване на сериозна или непосредствена опасност за здравето или живота. 


"Когато се оцени риска и в този риск има данни за неблагоприятни условия, то работодателят е длъжен да минимизира ситуацията. Отговорността е на работодателя, а мерките, които трябва да бъдат предприети, са организационни и технически. Първите са свързани с работното време - то може да се промени, например. Може да се работи сутрин или вечер, изобщо когато е по-хладно. Може да се осигури почивка в охладено помещение. Техническите мерки са свързани с климатизация, с вентилатори, с локални или общи аспирации. Това са мерки, които не са съвсем заложени какви трябва да бъдат в законодателство. Работодателят сам осигурява, но негово задължение е да осигури правата на работниците".


Ако и след осигуряване правата на работниците от работодател продължи да има проблем или риск, следва сигнализиране към Инспекцията по труда. Контролният орган извърша проверка в рамките на компетенциите, с които разполага. При установяване на нарушение на законодателството, т. е. липсва оценка на риска, се прилага принудителни административни мерки. По преценка на контролния орган могат да бъдат наложени и наказания. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Технологично изложение отваря врати във Враца

Враца ще бъде домакин на първия по рода си Технологичен фестивал. Датата е 16 април, а мястото е Младежкия дом в града.   Събитието е организирано съвместно с Общината и бизнес медията lider.bg , предоставяща актуални икономически, технологични, научни и бизнес новини. За първи път на едно място ще бъдат водещи технологични компании,..

публикувано на 15.04.25 в 12:00
Теди Генова, психолог

Как да различим градивната от разрушителната критика

В рубриката "Психолог на помощ" днес ще поговорим за критиката , която, знаете, е неизбежна част от живота - независимо дали идва от близки, колеги, учители, или напълно непознати. Въпросът не е дали ще бъдем критикувани, а как ще реагираме на това. Правилната реакция е ключ към личностно израстване, емоционално здраве и устойчивост...

публикувано на 14.04.25 в 16:30

Колко ще ни струва Великденската трапеза тази година?

Великден наближава и с него идва и въпросът - колко ще ни струва празничната трапеза през 2025-а ? Независимо дали ще отбележим празника в тесен семеен кръг или ще съберем близки и приятели около масата, традиционните елементи като яйца, козунак, агнешко и зелена салата си остават задължителни. Пазарът на яйца в момента е стабилен. Цените..

публикувано на 14.04.25 в 15:15
Иконата на Страдащия Христос

Започна Страстната седмица

Днес от Велики понеделник започва Страстната седмица, през която християнският свят съпреживява последните дни от земния живот на Иисус Христос. Всеки от дните се нарича "велик" и припомня за драматичните събития, свързани със Спасителя и неговото изкупително дело за човечеството, както и за последните му поучения и наставления. За Страстната..

публикувано на 14.04.25 в 15:00

В „Музикална зона“: Испанско сърце – най-доброто от Давид Бисбал

  С къдрици като от реклама на шампоан и глас, който кара фенките му да се влюбят, Давид Бисбал е едно от най-ярките имена в съвременната латино музика. Роден в слънчевата Алмерия, Испания, той започва пътя си от оранжериите, минава през реалити шоуто  Operación Triunfo , и стига до върховете на световните класации.  С над 6 милиона продадени албуми,..

публикувано на 14.04.25 в 09:00

"Неделник" от 13 април 2025 година

Честит имен ден! Нека името ви цъфти като пролетна градина и ви носи късмет, здраве и любов! Всъщност честит 11-ти рожден ден на предаването „Неделник“. Много ли са, малко ли са 11 години не знам, но знам, че удоволствието да съм заедно със слушателите на Радио ВИДИН е уникално. Благодаря ви. Днес в часа на „Ние от Северозапада“ ще се..

публикувано на 13.04.25 в 13:36

Да сторим нещо сериозно за очистването на душата и сърцето ни!

Шестата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, Църквата възпоменава  Вход Господен в Йерусалим . "Когато Иисус се приближи, видя града и заплака за него"  (Лука 19 : 41) Безспорно е, че последното влизане на Господ Иисус Христос в Иерусалим е най-тържествения момент в Неговия земен..

публикувано на 13.04.25 в 08:00