"Платформата възникна спонтанно в следствие на многото интересни политически лица, които се появиха на протестите срещу правителството на Бойко Борисов и прокуратурата, и въпросите, които спонтанно на мен лично, като гражданин, ми хрумнаха по отношение на тези политически лица. Хората започнаха да припознават това нещо- че действително се упражнява някакъв контрол върху популярните лица и политически лидери от страна на гражданите.
Така възникна и идеята за "Обществен контрол", която беше разширена до peer to peer медия, т.е. граждани създават граждански въпроси, които се предоставят на платформата "Обществен контрол", въпросите биват популяризирани от платформата, а след това други граждани могат да задават именно тези въпроси на такъв тип политически лица, където ги срещнат. Готовите интервюта се връщат обратно към платформата. На практика сега всеки има достъп до камера и микрофон посредством мобилните телефони и реално всеки може да бъде репортер и да зададе смисления въпрос. Идеята е именно това- гражданите да осъществят контрол и най-вече превенция по отношение на намеренията на тези политици."
Засега платформата е актива във фейсбук страницата "Обществен контрол", поставена е кутия за въпроси на "Орлов мост", има youtube канал, скоро ще има и сайт. Идеята е да бъдат зададени онези въпроси на българските политици, от които те умишлено бягат и на които не искат да отговорят.
"Българинът да има силна памет от политическа и социална гледна точка е ключов фактор, за да можем ние да имаме реално гражданско общество. Нищо в този свят не се случва тук и сега, а всичко има своята предистория и причини да се е случило от гледна точка на миналото. Също така има перспективи и планове за развитие от гледна точка на бъдещето. Всеки един от тези обществено интересни лица- политически лидери, изпълнители на средно, ниско, високо ниво в българската политика, има тези три перспективи- минало, настояще и бъдеще, и е изклютително важно да бъде търсена тази политическа отговорност от гражданите. Тогава ще бъде променен стандартът за поведението на тези хора. Причината за арогантността и цинизма, с която се сблъскваме е именно в това, че не им търсим отговорност. Информацията е около нас и само от нас зависи дали ще я използваме за добро или просто ще я подминаваме."
Иво Дошев призова да се формулират и изпращат на платформата повече актуални и "смислени" въпроси. Той е категоричен, че развитото гражданско общество е ключов фактор за просперитет на нацията:
"Невъзможно е да се промени мисленето на политиците, ако не са гражданите. Когато имаме силен граждански контрол и силно гражданско общество, което държи отговорни политиците, тогава ще има отговорни политици. Те в момента не са отговорни, защото ние не ги държим отговорни."
Повече- в прикачения звуков файл.
На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..
Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет. Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..