Общинските съветници от БСП в Брегово внесоха протестна декларация срещу предложението Общината да преименува улици, носещи имена на антифашисти. Социалистите подчертават, че улиците са кръстени на герои и личности, направили саможертва пред олтара на Отечеството в борбата срещу хитлеризма и монархофашизма. Притесненията за това изрази бреговският народен представител от БСП Цветан Топчиев. Социалистите считат за абсурдни и антиевропейски мотивите, с които се определят имената на Лиляна Димитрова, Вела Пеева, Митко Палаузов, Сергей Румянцев, Адалберт Антонов, генерал Владимир Заимов и Свилен Русев като загубили историческата си актуалност, като свързани с тоталитарни идеологии, като асоциирани с прояви на геноцид и дискриминация.
"Нека никой не се опитва да преправя миналото и да приравнява идеалистите антифашисти с палачите им, нека не допуснем да се превърнем в народ, който лесно зачерква историята си и се обрича на бездуховност, защото без памет няма път напред, няма посока", призовават социалистите. Те настояват Общината да оттегли предложението, внесено на 4 март тази година.
"Как ще приемете адресът ви по лична карта да е на улица "Заря на комунизма" примерно", отговори кметът на Брегово, Илиян Бърсанов. Засега той няма намерение да прави промени:
"Има си процедура на Общинския съвет и аз изпълнявам неговите решения. Решението е влязло в сила. Който иска , да обжалва...", допълни Бърсанов.
Изненадана от промяната е и Боянка Младенова, която е родена в Брегово, но от години живее в София. След като по време на поредното си идване в родния дом отива да плати данъка си, изведнъж узнава, че домът, където е родена има нов адрес.
От Общинския съвет успокояват хората, че раздялата със старите имена на улиците им ще има само сантиментална, но не и финансова стойност.
Подробности по темата и целите интервюта- в звуковия файл.
Четири вота на недоверие, скандали, арести, договорени средства по ПВУ, както и продължаващи сътресения в ДПС, белязаха политическия сезон, фокусиран почти изцяло върху Еврозоната. Правителството на Росен Желязков обещава, че ще следва и занапред заявените приоритетите, докато протестърските настроения се засилват през горещото лято...
"Считам, че започнах работата, която е най-важната за хората от нашия регион: това, което бях договорила да започне, защото 3-4 години беше замразено всичко по проекта относно пътя, който трябваше да бъде до Видин. Така чаканата магистрала визирам. Не знам дали точно магистрала ще бъде в истинския смисъл, но поне да бъде този път, който беше започнат и..
Българските граждани са пътували значително по-често в чужбина през юни 2025 година, показват последните данни на Националния статистически институт (НСИ). Регистрирани са близо 944 хиляди пътувания - с над 10% повече спрямо същия месец на предходната година. Нарастването обхваща всички основни категории цели на пътуване, включително..
Политическите процеси у нас постепенно се нормализират и правителството има шанс да управлява пълен мандат. Това каза в "Посоките на делника" изпълнителният директор на социологическата агенция "Галъп интернешънъл болкан" Петко Петков в коментар за края на парламентарния сезон. "Въпреки скандалите и вотовете на недоверие, парламентът работи,..
Нови мерки целят да затегнат контрола при шофьорските курсове. От средата на юли всички автошколи задължително използват GPS приложение при провеждането на курсовете и изпитите за шофьорска книжка. Чрез него може да се проследи цялото обучение - от записването в школа по кормуване, през плащането на такси, преминаването през теоретична и..
Всички опозиционни партии, с изключение на "Възраждане", ще внесат общ вот на недоверие през септември за провала във вътрешната сигурност. Основната тема, която обединява партиите, е "завладяната държава", обясни Радостин Василев , лидерът на МЕЧ, основната партия инициатор на единен вот на недоверие срещу Тройната коалиция. "Разговаряме в..
България ще разпредели 5 млрд. лв. за подкрепа на енергийно и транспортно бедни домакинства и микропредприятия в периода 2026-2032 година. Тези домакинства се очаква да бъдат засегнати от въвеждането на новата схема за търговия с емисии (СТЕ 2) на ниво Европейски съюз. Новата схема за търговия с емисии ще постави цена върху емисиите на..