Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подкрепят ли жителите на Северозапада Националния протест

Снимка: Радио Видин

Повече от 50 дни продължават протестите на представители на българското общество срещу управлението на правителстовото на премиера Бойко Борисов, като протестиращите искат неговата оставка и тази на главния прокурор- Иван Гешев. Протестиращите избраха днешния 2 септември за голям Национален протест, защото парламентарната група на ГЕРБ се готви да събере 120 гласа в Народното събрание, с което да бъде внесена идеята за свикване на Велико Народно събрание. Адвoкaт Никoлaй Хaджигeнoв дори oбяви прoвeждaнeто нa Вeликo Нaрoднo въcтaние. Събитието зaпoчна в 8.00 часа. Как българското общество приема тези протести и подкрепят ли ги жителите на Северозапада? 

Потърсихме за коментар aдвoкaт Николай Хaджигeнoв, сочен за един от т.нар "отровно трио", които са едни от инициаторите на протестните действия през последните дни:

"Идеята е на 2 септември да не се гласува каквото и да е било, а депутатите да подадат оставка, заедно с цялото правителство. Затова ще бъде и всенародно въстание, ще се съберем от цялата страна в София, тъй като цялата свинщина се случва тук при нас. Софиянци съвсем чудесно приемат барикадите, естествено има винаги тук- там по някой, на който му пречат да премине. лицата на протестите са всеки ден различни- има хора, които са от ден първи на протестите. Това е възможно най- цветния, шарен и многолик протест, на който съм присъствал."- каза Николай Хaджигeнoв.

Лидерът на Гражданско движение "БОЕЦ" Георги Георгиев, който е родом от Видин също се превърна в едно от главните действащи лица на протестите срещу правителството и главния прокурор. Според него исканията на протестиращите ще продължат до подаването на оставките:

"Исканията ни остават непроменени, както и в самото начало. Няма компромиси и няма отстъпление от целите ни. Какво ще се случи точно зависи и от действията на управляващите. Ако бъде подадена оставката най- вероятно ще продължим действия и за следващите оставки. Ако не последва тази първа оставка продължаваме с протестите и блокадите."- уточни Георги Георгиев.

В началото на протестите Видин също се появи на картата на България, като един от градовете с активна позиция на гражданите по тази наболяла тема. Днес протестиращите са сравнително по- малко като численост, но те също се включват в Националния протест срещу кабинета Борисов в столицата. Един от тях е и Никола Николов:

"Никакъв организатор не съм- аз отговарям единствено за себе си. на 2 септември в 7 и половина съм там- тръгвам през нощта в 3.00 часа през Петрохан ... Бил съм на блокадите и знаете ли колко културни хора спят там?  Тези възпитани хора са излезли не за пари, а за достойнство- и аз също има достойнство."- каза Никола Николов.

Българските пенсионери са онази част от обществото, която винаги реагира на неправдите, спрямо хората в третата възраст. Днес ситуацията е нетърпима, каза за радио Видин Малинка Башлийска, председател на Областния съвет на Съюза на пенсионерите 2004- Видин:

"В нашата история "септември ще бъде май", e казал Гео Милев. Имаме големи надежди, че този септември ще бъде също май за българския народ и най- после ще се смени системата и начело на държавата ще застанат можещи, знаещи, честни и млади хора, които ще работят за народа, за живота на децата и на възрастните хора и хората в трудоспособна възраст. Голяма надежда имаме ние, пенсионерите- ние знаем и познаваме живота от всичките му страни и даваме вярна оценка на днешната обстановка."- каза Малинка Башлийска

Видинчани също изказаха мнения, относно днешния Национален протест с искане за оставката на правителството и на главния прокурор:

"Подкрепям, разбира се протеста. "За" протеста сме категорично ... Ако има автобус и ни кажат да тръгваме- тръгваме ... Стига вече- едни и същи приказки, едни и същи физиономии. Трябва президентът да си направи организацията, за да има честни избори. Те направят ли ги- няма да има честни избори."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Работим ли повече от другите европейци?

България е сред държавите с най-дълга работна седмица в Европейския съюз, сочат актуални данни на Евростат. През 2023 г. хората на възраст 20-64 години в ЕС са прекарвали средно 36.1 часа на основната им работа. Работните часове, обаче, варират силно в отделните държави. Най-дългата работна седмица е регистрирана в Гърция (39.8 часа),..

публикувано на 05.06.24 в 10:45

Може ли предприемачеството да бъде социално

Предприемчиви ли са българите? Атрактивност или практичност търсят младите хора при избора на професия? Печалбата ли е всичко или е важен и приносът към обществото? Работещ вариант за изпадналите от трудовия пазар ли е социалното предприемачество? Отговорите търсихме в "Посоките на делника".  Не са малко хората в България, които не работят, не..

публикувано на 04.06.24 в 14:26

Защо има икономически различия между държавите в Европейския съюз

Страните от ЕС имат значителни разлики в стандартите на покупателната способност. Икономически различия съществуват не само между държавите членки, но и между регионите. Значителна финансова подкрепа чрез европейски фондове и програми, насърчава икономическото сближаване, инвестициите, подобряване на качеството на живот.  Различията в икономическото..

публикувано на 03.06.24 в 16:49

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Ще се случи ли исканото от синдикатите увеличение на минималната работна заплата?

Минималната работна заплата за страната трябва да стане поне 1080 лева от 1 януари 2025 година, вместо сегашните 933 лева. Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов на организиран от синдикатите форум, посветен на новата европейска директива за най-ниските възнаграждения. Исканото увеличение е с 15.7% и според синдикатите то..

публикувано на 29.05.24 в 10:45