Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Врачанското кътче от рая - село Лиляче

Кметът Красимир Петров: Борим се да оправим пътната инфраструктура

10
село Лиляче
Снимка: радио Видин

Този петък, в рубриката "Добро утро, кмете!", се отправяме към село Лиляче, което е само на 14 км от Враца. То е разположено в своеобразен карстов район, който е неповторим в геоморфологично отношение. През такъв терен тече и селската рекичка Лиляшка бара, която с времето е издълбала скален мост, известен като "Божия мост", който е едно от редките чудеса на природата. Преданията разказват, че "Божият мост" наистина е служил за мост, по който минавал стар римски път. За това свидетелстват останките от антична крепост в единия край на моста и каменните плочи.




Всъщност, "Божият мост" е остатък от карстова пещера, образувана сравнително близко до повърхността от подземния път на Лиляшка река. С течение на времето таванът на пещерата на места се е срутил, "отваряйки" за човешките очи "залата" под свода. Частичните останки от тавана образували над старото легло на реката уникална скална арка с дължина 125 метра.

Това чудо на природата  е предпоставка за развитие на туризма. И не само това -  Лиляче е старо средновековно селище.  Околностите на днешното село Лиляче са обитавани продължително време от траки. От тях в района са останали и няколко надгробни могили. В местността "Кадин вир" са останките от голямо тракийско светилище, което е било посветено на бог Силван - бог на горите и дивата природа. В руините на това светилище са открити десетки мраморни оброчни плочки с релефни изображения на бог Силван.


село Лиляче

Окончанието на името му е също старо, така както са стари окончанията на Галиче, Паволче, Сениче, Сухаче и др. Името Лиляче е производна дума на "лиляк", тоест люляк.

Кметът на село Лиляче Красимир Петров е за първи мандат кмет, издигнат от ВМРО. Той е родом от селото, познава проблемите и нуждите на хората от селото и си поставя реалистични  задачи, които са включени в общия четиригодишен план на област Враца:
 
"Обновихме някои забравени празници като Йордановден, който се празнува за първа година... Изградихме паметник на Васил Левски, открихме пенсионерски клуб, който отдавна го чакат нашите пенсионери, създадохме пенсионерска организация, избрахме си председател, ръководство, сега има към 40 члена, надяваме да се включат още... Сега през септември ще започнем бетониране на една улица, вече имаме и изградено видеонаблюдение в центъра на селото...

В село Лиляче в най-скоро време ще започне изграждане на минифутболно игрище с изкуствена трева, на стойност 50 000 лв. Селото има футболен отбор "Ботев - Лиляче". Кметското ръководство на село Лиляче се стреми да създаде добри условия за отдих, спорт и развлечения на младите хора в селото - обяснява кметът Красимир Петров 


"В село Лиляче има млади семейства, голяма част от тях пътуват до Враца, учат, пътуват, но не са много. Имаме 4-5 родилки тази година. Детската ни градина е пред закриване, защото сега излязоха четири деца за първи клас и нямаме необходимата бройка... Не е рентабилно, как можем да задържим младите - със спортните площадки, които правим, с подобряване на инфраструктурата... Има работа, близо до нас е циментовия завод в Бели извор,  имаме работещи в  кариерата в Лиляче, има кравеферма и в нея работят няколко човека."


1300 души живеят в село Лиляче, те имат възможност при нужда да посещават здравния пункт, където на разположение през седмицата работи семеен лекар, в селото работи и аптека. Една от задачите, които си поставя кмета е да се направи път до "Божия мост" - уникалното природно явление, което много хора искат да посетят и което наистина е хубаво да се види.
 
"Не можем да кажем, че има много туристи, защото достъпът ни дотам не е за леки автомобили, трудно се стига и се борим за това да оправим пътната инфраструктура, така ще идват повече посетители..."


откриване на ПК

Тези дни в селото бе открит новия пенсионерски клуб “Божия мост”. Той е изграден и оборудван със средства от бюджета на Община Враца, а вложените средства са около 20 000 лв. Председател на клуба е Илонка Петрова:


"Още не сме започнали да действаме както трябва, надявам се, че всичко ще заработи добре. Новото помещение се намира в читалището, много уютно местенце. Надявам се да организираме събирания, празници. Да има къде да се събират хората, да си поговорят... Селото ни е много хубаво, но народът остана без работа, понамаляха жителите, бихме искали улиците да се пооправят, ето ще има игрище за младежите."


 състав към НЧ

Основен двигател и вдъхновител на  културния и обществения живот в село Лиляче е НЧ "Просвета". Към него има библиотека, сформирани са състави за народни танци за деца, състав за модерни танци,  певческа група за народни песни, има и индивидуални изпълнителки на народни песни. В читалището се организират всички културни прояви и чествания на празници. Обявяването на пандемията и спазването на всички мерки свързани  нея, налага спиране  на дейностите на съставите - казва Людмила Дамянова, организатор в читалището:


"По време на лятната ваканция много активно работим с деца и ученици. Провеждаме интересни занимания, предимно на открито... Спортни, кулинарни състезания... Съставът ни за народни танци се представя с танци от северняшкия край, имаме и местни танци, понеже имаме влашка общност, играем балуца, абдай, калуш..."
 
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05