След ремонт и дистанционни занимания от вкъщи, най-старото средно училище във Видин за първи път от две години посреща ученици. Училището е наследник на "Скобелева реална гимназия" във Видин и вече е със 138-годишна история. През миналата учебна година завърши ремонтът, извършен с европейски средства и целева субсидия от държавата, но заради епидемията от COVID-19 и наложените мерки, учениците не влязоха в класните стаи. В училището е изграден закрит плувен басейн, надстроен е физкултурният салон. Класните стаи са с акустични тавани и навсякъде има оптичен интернет. Извършена е реставрация и консервация на сградата, която е паметник на културата, а първият ѝ камък е положен преди 95 години.
"С много усилия, с много труд успяхме да постигнем това, че да направим едно старо училище изключително модерно и иновативно… Навсякъде има изключителен оптичен интернет, мултимедийни проектори, големи екрани. Всяка класна стая е оборудвана с компютри.", каза директорът Венцислав Станев.
Учениците бяха нетърпеливи да влязат в обновеното училище:
"Настроението е празнично. Радваме се, че ще видим нова обстановка. Развълнувани сме, че ще продължим да учим в училище, а не пред екраните."
Учителите пък се радват на истинската среща с учениците. Илиана Тодорова тази година ще е преподавател на второкласници. Тя смята, че през настоящата учебна година, дори по-малките ученици ще се справят с противоепидемичните мерките, които са наложени в училищата:
"С голяма радост посрещаме своите ученици, макар при тези по-дистанционни условия, които се налагат, поради пандемията. Разчитаме на това, учебната година да бъде ползотворна, хармонична, присъствена и да се радваме на своите ученици реално, а не през мониторите."
Учениците от първи клас, които прекрачват училищния праг, както и тези от пети и осми клас, започващи нов етап от образованието си, бяха посрещнати с тържество на двора. С първия учебен звънец влязоха в класните стаи. За останалите новата учебна година започна с час на класа. На успешно начало се надяват родителите, които изпратиха децата на училище:
"Очакванията ми са оптимистични. Смятам, че учебната година ще бъде успешна.Училището дава добра подготовка на учениците си. Имахме възможност да видим как изглеждат класните стаи, всичко е много хубаво... С голямо очакване идваме, позитивно настроени. Надявам се ремонтът да е успешен, децата ни да са доволни от това, което са направили. Ще видим тепърва. Пожелавам успех на децата, търпение на родителите и здраве на всички."
На тържеството в СУ "Цар Симеон Велики" присъстваха кметът на Видин Цветан Ценков и началникът на Регионалното управление на образованието Веселка Асенова.
"Днес ще стартираме най-голямото национално състезание на познанието – това е спартакиадата, през която цяла една година нашите деца, за съжаление, ще трябва да се борят в условията на извънредна ситуация, за знания. "Цар Симеон Велики" е една велика гимназия на 138 години, която благодарение на усилията на правителството, на ръководството на Общината и, разбира се, на целия учителски екип заема своето достойно място не само в България, но и в Европа", каза кметът Цветан Ценков. Той пожела на първокласниците да пазят в сърцето си родния град и Родината."
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..