Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на правото да знам

Снимка: righttoknowday.net



Днес, 28 септември, отбелязваме Международния ден на правото да знам. Чества се от 2003 г. по инициатива на Международната мрежа на защитниците на свободата на информацията, създадена на международната среща на организациите за свобода на информацията в София на 28 септември 2003 г. Правото на достъп до информация е важно човешко право и необходимо условие за упражняване на други основни права, коментира за Радио Видин Гергана Жулева, изпълнителен директор на Фондация Програма Достъп до Информация. Според нея през годините достъпността до информация се е повишила: 

"Подобри се до голяма степен активното публикуване на информацията. Особено след 2015 г., когато бяха направени промени в Закона за обществена информация. За първи път през тази година се направи опит чрез внасяне на законопроект в област, която не е свързана с достъпа до информация, да се промени Закона за достъп до обществена информация, като се даде право на всички институции да определят нормативите за разходите. Това ще създаде една какофония, от наша гледна точка, внесохме  становище по този въпрос. Засега законопроектът не е влязъл в пленарна зала. Другото характерно за тази година е подобряване на активната прозрачност, но и упоритото нежелание на някои институции да предоставят информация по заявления. На второ място- да не се изпълняват съдебни решения."  


По думите на Гергана Жулева правото на достъп до информация е условие за открито и отговорно управление, както и за участието на хората в процеса на взимане на решения.

Разнопосочни са мненията на гражданите за това имат ли проблем с правото на информация:


"Четейки пресата, разбирам, че доста хора срещат трудности в контакт с официалните институции. Мисля, че не се спазва законът за достъп до информация. Има доста вратички, които позволяват отказ по чисто формални съображения, без да се търси смисъла на исканата информация... Правото ни на достъп до информация е ценно и безценно даже. Като цяло, няма как да кажем, че срещаме трудности във всички институции, но има такива моменти... Понякога има отказ, но повечето случаи се получава информация."


За 18-и път днес Програма Достъп до Информация ще връчи годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Тази година над 40 номинирани се състезават в шест категории - четири награди "Златен ключ" за граждани, журналисти, НПО и институции, както и за две антинагради - "Катинар" и "Вързан ключ". 


Идеята на ежегодните награди е да се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация; да се насърчават институциите да изпълняват задълженията си по Закона за достъп до обществена информация и да бъдат прозрачни и отчетни пред обществото; да се посочат институциите, които нарушават правото на достъп до информация.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07