Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на село Ракево: "Денононщно работя за селото и за хората"

4
село Ракево
Снимка: РБ Монтана


В "Посоките на делника" се отправяме към село Ракево. Намира се на  5 км северозападно от общинския център Криводол, 26 км северозападно от Враца. Жителите в момента наброяват 650.

В миналото добре развити били животновъдство, земеделие и селско стопанство. Днес земята обработват големи арендатори като се отглежда основно слънчоглед, жито, ечемик, царевица.

Ракьово село- така го наричат жителите на околните села, е пряк наследник на средновековното селище в местността Рушки трап и Манастира. Село Ракьово е записано в османски документ от 1639 г. Местило се е на много места, докато се установи на днешното си място. Останки от средновековно селище и неговия некропол са разкрити в местността под Рушки трап. Намерените в гробовете накити и други предмети датират от периода IX-XIV в. В центъра на селото има паметник на загиналите в Балканската и Междусъюзническата война. Има и паметник на загинал съветски офицер – Андрей Захарович. Близо до селото се намира историческата местност "Томин мост", свързана със Септемврийското въстание – 1923 г. В същата местност има и изграден Мемориален комплекс.


През 1908 е завършено строителството на ж.п. линия Мездра - Видин и гара Ракьово, и тук минава първият влак от Мездра за Видин. Гарата оживява селото и така се създава новият квартал край гарата. През 1932 г. е построен водопровод, а през 1947 г. се построява с доброволен труд сградата на жп гарата. Селото е електрифицирано през 1948 г.

В Ракево са работили цех за плетиво, дърводелски цех, фурна за хляб, имало е находища за хума. Днес в селото функционира мандра за производство на сирене и кашкавал. От три години съществува и цех за производство на шоколадови изделия.

Малин Димитров Тончев е кмет вече трети мандат, той е от родом от селото и като основна задача си поставя работата в името на хората и тяхното благополучие.

"Денононщно работя за селото и за хората. На разположение съм на хората от селото... Асфалтирал съм 5 км, ремонт на черквата, нова спортна площадка... Належащо е да се асфалтират още 2-3 улици, а за другото - аз се грижа... Това е моето задължение към хората... Хората са заети в цех за вафли, мандра имаме, трима арендатори, които дават работа, две кравеферми и другите хора работят в Мездра, Враца. Пътуват сутрин, вечер се прибират, има и в чужбина. "

В Ракево живеят 650 жители, населението е застаряващо и затова се работи в тази посока - да се помага на възрастните хора.  

За поддържането на чистотата и озеленяването в Ракево работят хора, които са назначени по различни програми, свързани с озеленяването, хигиената и охраната на населеното място. 

"Имаме хора по програми, отработващи, двама- трима по програми за заетостта, около 10 човека са на социално подпомагане, те са 14 дена на 4 часа, очакваме нови програми до нова година. Имаме 10-15 лични асистенти....Получихме хранителни пакети от БЧК, 97 човека ще получат тези помощи...Трудно се поддържа гробищния ни парк. Свързано е поддържането със средства и съм говорил с арендаторите за подпомагане, за да можем да наемем фирма да почистим гробището и да го заградим с ограда.

В село Ракево от началото на месец март до сега е имало 10 души с положителни проби за коронавирус... В момента затворихме детската градина и училището, защото има учителка с положителни проби. 4 човека имат положителни проби в селото сега и ги обслужваме, аз се грижа за тях,"- казва Малин Тончев.
 

ОУ "Васил Левски" село Ракево е основен образователен център, в който учат 79 деца в пет паралелки. Има ученици, които пътуват от седем съседни села. Училището работи и по проекти, в които децата се включват в различни форми на художествена самодейност - казва Маргарита Александрова, временно изпълняващ длъжността директор:

"Имаме обедно хранене, закуска получават малките, екипът ни е малък, 12 учители с мен, и всеки се старае да даде всичко от себе си, за да запазим училището, защото едно населено място без училище няма как да съществува добре... Продължаваме със стъклопис и футбол... За КОВИД -  притеснително ни е, взимаме всички средства предпазни..."

Иванка Атанасова е секретар и библиотекар на читалище "Светлина 1928", което е духовен и културен  център. В библиотеката има 6 500 книги:

"Работим с най-малките деца в градината, с учениците, възрастните хора четат, имаме певческа група и пеем народни песни, възпроизвеждаме обичаи...Това лято бяхме повече навън.."...

Дългогодишна певица в певческата група към читалището е баба Рилка, тя е родена през 1944 година, активна самодейка е и пее, откакто се помни.


Василка Трифонова, председател на читалището, също се включва в певческата група, харесват й старите носии от раклата на баба, но е горда от новите, които са ушити за певческата група и с които се представят на фолклорни празници и фестивали:

"Опитваме се в тая криза нещо да създадем, събираме се, на общинските прегледи винаги сме на първите места... Пеем много песни, пресъздаваме обичаи... Спокойно се живее, имаме необходимост да се направи ремонт на читалището и билиотеката."
 


Още за живота в Ракево чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39