Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчели, пчелари и мед в условията на пандемия

Снимка: Петър Младенов


Пандемия и коронавирус - под този знак минава годината. Икономиката забуксува, в отделни сектори имаше и фалити, косвено бе засегнато и селското стопанство. Как пчелите се отнесоха към пандемията- в "Земята, която ни храни" говорим с Петър Младенов, председател на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев". 

"Може би е ясно, че пчелите не се заразяват от коронавирус, има публикации, че и пчеларите не ги хваща... Иначе пандемията стартира точно когато започнаха активните пролетни мероприятия, затруднението беше най-вече заради придвижването до пчелините, но се прояви разбиране... По отношение на чисто пчеларските дейности нямаше големи проблеми..."

Според пчеларя климатичните промени се отразяват на силата на семействата и съответно на добивите, а пчелите са "индикатор" за това, което се случва около нас: 

"Трябва да се промени начинът ни на мислене, защото когато е нарушен баланса по цялата верига, това се отразява на пчелите... Годината бе най-нелогичната и най-лошата през моята практика, в целия регион- България, Източна Сърбия, Южна Румъния- изглежда този регион е обхванат от климатичен катаклизъм, който в пчеларството е сериозен проблем."

Заради неблагоприятните климатични условия, в много региони добивите от мед са значително по-ниски, в сравнение с минали години, коментира Петър Младенов: 

"Ако допреди години 40-50 кг от кошер се смяташе за нормален добив и отправна точка за калкулация при пчеларите, то сега 20 кг се смята за добра реколта..."

Според Петър Младенов цената на меда е пословично ниска и няма никаква логика защо това е така, щом като в съседна Сърбия мед се търгува на двойно по-висока цена. 


Започна приемът на заявления за подпомагане по Националната програма по пчеларство за 2021 г. Финансовият ресурс е над 6 милиона лева, документи се приемат в областните дирекции на ДФ "Земеделие" до 6 ноември. Пчеларите ще имат възможност да кандидатстват за различни мерки, които включват дейности за борба срещу вароатозата, за извършване на лабораторен анализ на меда и закупуване на кошери, пчелни семейства и майки, ще бъдат подпомагани и при закупуването на дребен пчеларски инвентар, подпомага се и подвижното пчеларство. 
Пчеларските сдружения и организации също могат да кандидатстват за подпомагане- една от мерките е за "Изследване на проби от хранителните запаси на пчелните семейства /мед, прашец/ за остатъчни количества вещества от пестициди над пределните норми". От тази възможност именно ще се възползват и пчеларите от видинското сдружение "Димитър Балев". Петър Младенов смята, че това е една възможност да се доказва наличието на пестициди в произведения мед. Иначе секторът е системно и традиционно недофинансиран, а в много от нормативните документи са необходими промени- кои са те и какви са отношенията с арендаторите в региона- чуйте още в звуковия файл.


Красимир Каменов се разходи из видинския пазар и не забеляза драстично поскъпване на меда, а хората споделиха, че ще продължат да си купуват. 

И понеже сме в сезона на вирусите, не забравяйте, че пчелният мед е най-добрият антибиотик, при това вкусен. Откъдето и да го погледнем, домашният мед от сигурен производител е за предпочитане. А който смята, че е скъп- да си вземе кошер и да види лесно ли им е на пчеларите... 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08