Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ремонт на улиците и автобус искат жителите и кметът на Ботуня

Да се възстанови еко пътеката е приоритет в работата на кмета Ивайло Диманов

4
Ботуня днес 2020, общ изглед
Снимка: Теодор Митов
Село Ботуня има с какво да се похвали, но липсват и проблеми.  То се намира в община Криводол, разположено е на левия бряг на река Ботуня, откъдето идва и името му. Селото се намира на 180 м надморска височина и разполага с прекрасни природо-географски дадености.То се намира на границата с област Монтана и е на почти еднакво разстояние от градовете Враца, Криводол, Вършец и Берковица. С постоянен адрес в селото са 100 жители, броят на жителите през лятото достига до 200 .души. Старото име на селото е Дупляк, заради дупките и пещерите в карстовия терен на неговите околности. Край селото е известната пещера "Водната дупка". Върху скалната тераса "Градище" са развалините на антична средновековна крепост, които са обявени за паметник на културата през 1969 г. Край селото в живописни местности са съхранени десетина вековни дървета. 

Ботуня днес, 2020Кметски наместник на село Ботуня е Ивайло Диманов. Това  за него е втори мандат. Целта му е селото да бъде с нови  асфалтирани улици, с добра инфраструктура, която да стига до селото, да се обнови  направената преди години екопътека, да се привлекат туристи, да се възобнови автобусната линия. Всички тези  цели се  сблъскват с един основен проблем - липса на бюджет, която води до невъзможност да се работи.
 
"Много тежко е за реализация на много неща, които искам да направя... Нямаме бюджет и нямаме възможност за развитие, ние сме просяци и просим от държавата, от местната власт... Борим се с всички сили и средства, за да превърнем нашето  село в китно селце, каквото е било. Аз нямам право да направя нищо. На първо място - инфраструктурата в селото и подстъпите към селото... Пътят е в трагично състояние той е на АПИ, но никой не прави нищо за момента... Имаме екопътека, която е направена преди време, сега е пред разруха... Има посещения от туристи, но са разочаровани от пътя... "

Със съдействието на община Криводол е извършен ремонт на покрива на кметството, неотложни ремонти на тръбопроводите на две улици. 

Селото се намира в карстов район и  природата е изваяла чудни пещери. Зоната е защитена обяснява Ивайло Диманов


"Това е защитена зона "Билерниците"... Ако имаме бюджет, ще можем да направим с хората събрание и да решим какво да правим. Няма ли директно финансиране и помощ за малките населени места, ние сме обречени на крах... Моралното ми задължение е към хората на селото."


благоустройство в БотуняВ село Ботуня се работи и по проекти. Със спечелен проект "За чиста околна среда" се подобрява центъра на селото, обяснява Ивайло Диманов:

"Това, което го изискваше програмата, е направено. Това са две беседки... Трябва да направим подстъпа към екопътеката, на първо време,  от Е-79 до селото. Ще го направим със собствени сили и средства... и евентуална подкрепа от държавата или общината... Като визирам труда на хората, имам приятели от строителни фирми - ще помогнат с нещо. Трябва да се направят ограждения, по-здраво да бъде укрепено, да се оправят една беседка, едно барбекю.."...

В малките села трудно се намира работа, един от основните начини за препитание е животновъдството и селското стопанство. Има оранжерии, къща за гости, но повечето работят извън населеното място. Това е проблем, защото автобус не идва от години. Работи се по социални програми. На 30 семейства са раздадени помощи от БЧК. Част от хората  имат личен асистент. 10 човека ползват платен "Топъл обяд". В село Ботуня се спазват мерките с COVID-19. В селото редовно идва лекар. Въпреки, че повечето жители са в пенсионна възраст, това не им пречи да бъдат активни и дейни, щом трябва да се върши нещо за селото. Те са критични и не подминават проблемите, които от години съществуват. Нора Кирова е на 71 години. родена и израснала в Ботуня


"Имаме огромен проблем в горната махала, нашата улица е в кал при проливни дъждове. Неведнъж съм писала и съм искала помощ от община, от област, поне да се насипе..Аз настоявам на кмета да му бъде назначен технически сътрудник, не може да го дърпаме за всяко нещо.. Проблемите са с пътищата, не можем от вкъщи да отидем да си купим хляб, ходим с ботуши. лошото е, че нямаме връзка с Монтана, Враца, няма автобус, не можем лекарствата да си купим"

 
72 -годишната Мария Петкова обича родното си село и иска в него да се случват нещата, необходимо е съдействие за решаване на съществуващите проблеми, най-вече подобряване на инфраструктурата в селото,  казва тя: 


"Искаме помощ, за да може това хубаво село да се възстанови, улиците са в окаян вид, главната също..."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00