Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Умеем ли да пестим енергия?

3
Снимка: Радио Видин

На 11 ноември отбелязваме Международния ден за пестене на енергия. Решението за учредяване на подобен ден е взето през април 2008 година, на проведено в Казахстан международно съвещание на координатори от "SPARE"- международен училищен проект, създаден през 1996 година в Норвегия. За участие в проекта са се включили около 20 държави. Всъщност проблемът с енергийната ефективност е много по- дълбок, отколкото изглежда. Икономията на енергия позволява да се намали замърсяването на околната среда. Освен това, енергийната ефективност е изгодна икономически. В много градове по света на този ден се провеждат различни акции. Най-простите и елементарни мерки за спестяване на енергия са достъпни за всеки и могат да бъдат използвани повсеместно в бита на хората. Умеем ли да пестим енергия? Потърсихме експерт от електроразпределителното дружество, обслужващо територията на Северозападна България. Разговаряхме с Първолета Митева, служител в отдел "Връзки с обществеността" в компанията:

"С понижаването на температурите, потреблението на електроенергия традиционно се повишава и трябва да имаме предвид този факт. Статистиката показва, че през зимата консумацията на електроенергия отбелязва ръст от 30-40%. Това се отразява и върху размера на месечните фактури. Около 70% от сметката за електроенергия на четиричленно семейство за периода декември- февруари е за отопление и затопляне на вода, а останалите 30% се разпределят между готвене, миене на съдове и  осветление ... Съветите в тази насока, освен за санирането на жилищата и избор на електроуреди от висок енергиен клас са свързани и с промяна на навиците и начина ни на мислене. Някои от действията не изискват нито специални усилия, нито закупуване на нови уреди, но със сигурност водят до по- голям контрол н разходите за електроенергия в домакинствата, без да нарушават комфорта в дома."- обясни Първолета Митева и допълни:

"Икономии при отоплението с електроуреди през зимата могат да се постигнат с намаляване на температурата в помещенията с 1 градус, което ще понижи потреблението на ток с до 10%. Разходите за подгряване на вода ще се намалят също с до 10%, ако температурата на нагревателя се понижи от 60 градуса по Целзий на 55 градуса."

Съвременните електроуреди вече са снабдени с много възможности за икономия на електроенергия и непрекъснато производителите работят в тази насока. Какво трябва да знаем, когато избираме даден електроуред от магазин и колко е важна неговата енергийна ефективност- разговаряхме с Бисер Борисов, служител в голям магазин за продажба на техника и електроуреди във Видин.

"Един от основните уреди, които всеки ползва у дома си е телевизора, особено при по напреднала възраст, хората основно разчитат на това за забавления и информация. При телевизорите има така наречения "Еко режим", при някои е настройка, при други е режим на картината- това малко намалява контраста и осветлението с цел да икономисва енергия, като по този начин е и доста по- ефективно за околната среда ... При пералните може да се ползва някаква кратка програма, като това всеки потребител преценява, според неговите нужди ... Съвременните инверторни климатици имат и допълнителни еко режими, които намаляват оборотите на компресора и това води допълнително до по- нисък разход на електроенергия."- обясни Бисер Борисов.

Защо, според видинчани е важно да пестим енергия и само до икономия на средства ли опира това- мненията им събрахме в анкета по темата:

"Всеки човек трябва да се старае да пести, защото е от значение. Мисля, че не всички го правят ... Енергията трябва да се пести. Това са ресурси, които са от жизнено важно значение. Аз също готвя и печката ми е- два на газ, два на ток. Като цяло трябва да пазим и природата, но сега последните години, като че ли заедно с опазването на природата идва и жизнения стандарт, финансите, то е съчетано- хората изнемогват."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00