Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българщина и красота по време на пандемия

Снимка: Личен архив Сашка Гаврилова



Само за 9 месеца 86-годишната Величка Каменова от чипровското село Горна Ковачица успя да ушие огромно по своите размери пано, изобразяващо картата на България в шевици. На етнографската карта са избродирани 144 шевици от различните краища на България. 

Започва паното на 3 март, малко преди да бъде обявено извънредно положение, а главен виновник е синът й - онкологът проф. Иван Гаврилов, за когото, да върши дела "На ползу Роду", е начин на живот. Ето какво си спомня той за началото:

"...Тя е с подчертано чувство на отговорност, най-вече за младите. Когато избухна коронавируса, всички се стъписахме, но при нея нещата бяха по-силно изразени, започна да води статистика, да се вайка, че светът свършва... Помолих я да продължи да пише, но тя казваше: "Защо да пиша, като един ден няма кой да го чете... Тогава се разбра, че нещата трябва да бъдат на друга плоскост... " 

Така идва идеята Величка Каменова да ушие огромно по своите размери пано, изобразяващо картата на България в шевици, по примера на българката Ирен Величкова- Ямами, която живее в Япония, а през 2015 година показва в Етнографския музей избродираната с шевици карта на България.

"Откакто помня майка, тя обича да шие... Отначало се стъписа, стъписващо е да направиш гоблен с размер 2 кв.м. и на всеки 10 кв.см да имаш шевица с различни цветове, различно излъчване, различен стил- иска се много голямо търпение и преминаване от една вълна в друга, както и себеотдаване. Оказа се, че една малка България  има толкова много богатство... Странджанската шевица е много различна от тази от Северозападна България, и добруджанската от Македония, и Шопско и Карловско, и банатските българи, и бесарабските българи... Всичко това стана една страхотна палитра, а всички, които се докоснаха до нея, включително и Радио Видин, помогнаха психологически това да продължи..."

В началото Величка Каменова пристъпва плахо към панамата и цялото многообразие от конци, но с всеки изминал ден бродирането я завладява. Неоценима помощ през цялото време оказва дъщеря й- Сашка, с нея коментират, тя подрежда конците. Когато през лятото се чухме, леля Велика беше стигнала до средата на картата. И тогава, както и сега, не говореше за трудностите и многобройните моменти, в които разшива шевиците и ги започва отново, не говореше и за това, че през тези девет месеца е позагърбила социалните си контакти. Единственото, което изпитва докато шие, е удоволствието от това, че ще дари на сина си и на хората красота:

"Картата е готова, сгъната в плик... Много е хубава... Костваше ми огромно удоволствие, от това, че правя нещо голямо, велико... Нищо не мислех, докато шиех, освен това- да доставя удоволствие на сина си, защото той, когато гледа българска шевица, целият е настръхнал, обича българското. Това ме държи в дейна позиция и ме кара да работя, да работя... Всяка свободна минута шиех, децата дори ми се караха..."


Избродираната карта добива и международен отзвук, благодарение на д-р Стефан Пейков, президент на Геопан, който разпространява публикацията на Радио Видин в парижко издание: 

"Получи широк отзвук, но когато застанеш на живо пред това пано, и се потопиш в богатството и мъдростта на това, което е сътворил народът ни - тогава може би и ние ще бъдем малко по-различни, и ние ще бъдем одухотворени, и ние ще се позамислим, и вероятно ще бъдем малко по-добри..."- казва проф. Гаврилов и признава, че промяната за майка му през изминалите месеци е видима:

Художникът Филип Малеев нарисува портрет на Величка Каменова"Тя има по-одухотворен образ, според мен, и друго виждане. В интервюто на Радио Видин тя непрекъснато говореше, че българската шевица е огън и красота. Няма начин това да не е попило в нея." 

Възрастната жена признава, че наред с удоволствието от шиенето, понякога е изпитвала затруднение при бродирането на определени шевици- като тези, на банатските българи, например:

"Две шевици, една до друга дадени, ситнички такива, но с едни орнаменти, с едни черни контури...Три дена стоях над това. Но никога не съм мислила да се откажа, не ми е и дотягало, защото удоволствието е много голямо."

144 шевици, разнолики в многообразието от цветове, форми и символи, но обединени от едно - българското, категорична е Величка Каменова:

"Толкова са различни, толкова са типични за града, който ги представя. Но ги обединява само едно- българското! По-българско от българска шевица не може никой да изрази с нищо. Само тя може да подчертае българщината така, че да ти хареса."

Преди да "излезе" от Горна Ковачица, картата ще бъде снимана, за да остане за спомен в читалището. Предстои да бъде поставена в рамка, и по волята на двамата родолюбци- майка и син, до края на годината, ще бъде дарена на Етнографския музей в София. 

В звуковия файл чуйте още коментара на проф. Гаврилов за ролята на образованието и възпитанието на младите, съветите му като медик- за живота ни в условията на пандемия и поздравът към Северозапада и Радио ВИДИН. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12