Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лечението на коронавирус във видински условия

Снимка: Радио ВИДИН

Не са малко желаещите за доброволен труд във видинската болница "Света Петка". Дарители ще осигурят апарати за подаване на кислород. Болницата има необходимите количества от медикаментите, които се ползват за лечението на болни с коронавирус, каза директорът на МБАЛ "Света Петка" д-р Ивета Найденова.

"Ние имаме количества, които за момента ще бъдат достатъчни, за да завършим лечението на започнатите с тези лекарства пациенти. Група желаещи да дарят средства са поели инициатива да се закупи един апарат за дишането, който е подпомагащ дишането на болни с тежка дихателна недостатъчност. Частен дарител е закупил още няколко кислородни концентратора. Броят на болните се увеличава лавинообразно и по-добре да имаме по- олямо количества такива кислородни концентратори. Допълнително с наши средства ще купим още три. Да сме сигурни, че имаме достатъчно кислородни концентратори и апарати за дишане."

Във видинската болница е създадена организация за ползване на лични предпазни средства, която стриктно се спазва. Вътре, в отделенията, е много малко вероятно да бъдат заразени работещите.

"Това, от което имаме нужда, са лични предпазни средства. Те се използват много и в големи количества. Поръчките, които правим, са големи и като финансови средства също ни натоварват много. Това е, от което имаме нужда в момента и от хора- лекари медицински сестри, които биха могли да облекчат нашите лекари."

81 са леглата за пациенти с COVID-19, което е 30% от леглата на болницата. Ръководството на лечебното заведение ремонтира един сектор с няколко стаи, където биха могли да бъдат настанени още пациенти.

Каква е ситуацията в доболничната помощ?
За личните лекари ситуацията е сложна. Работим под напрежение, не можем да говорим за нормален работен ден, коментира д-р Наташа Иванова- заместник председател на сдружението на общопрактикуващите лекари за Видин:

"Не само ни звънят, те идват директно в кабинета. На ден преглеждаме по 40-50 човека, отделно провеждам по 60-70 разговора на ден. Отделно атакуват и сестрата. Аз имам два телефона, отговарям и на двата. Не е нормален работен ден. Това е изключително интензивен, поради простата причина, че аз преглеждам, прекъсват прегледите. Отбивам по някой път, после започвам да връщам обаждания. Лудост. Всичко живо, което посещава кабинета, с изключение на двама-трима, които идват за изписване на рецептурни книжки, е със симптоматика за ковид. Назначаваме лечение, оттук нататък изисквам през ден, а тези, които са по-влошени, всеки божи ден да ми звънят по телефона, за да мога да ги контролирам. През два- три дена ги викам, за контролен преглед, съответно, ако се налага рентгенография на бял дроб. Тези, които са по-запуснати, решили са, че сами ще оправят или сами ще се самолекуват, идват в един момент закъснели. Карам се, сърдя се, заради това, че идват с оформена двустранна пневмония", сподели д-р Наташа Иванова. Според нея няма ясен сигнал, че пациент е с COVID-19:

"При всеки започва различно. Болшинството от случаите започват с температура. Като температурното състояние се предшества от малсимптоми, които се пропускат от пациента. Примерно, леко дразнене в гърлото. В един момент като вдигне температура, тогава те разбират, че наистина нещо се случва с тях. Но не е така, не е температурата първия симптом. Някои идват с нарушение в обонянието. Прави впечатление, че младите са по-често с нарушение в обонянието, без никакви други симптоми. Други идват с температурата, кашлицата. Други имат силен главобол, силна отпадналост. Понеже почти не се правят тестове, аз съответно не ги насочвам, защото осъзнавам, че около нас всичко е с ковид, само че той е недоказан. Поради простата причина, че няма достатъчно тестове или хората трябва да ходят да си плащат в лабораторията. Хората са бедни, нямат достатъчно финанси. Скъпо е лекуването на ковид в доболничната помощ и поради тази причина предпочитам тези пари да ги дадат за медикаменти за лечение", допълни личният лекар.

Правят ли се безплатни PCR тестове в спешно приемно отделение и има ли достатъчно?

"Като започне да работи нашата лаборатория в нашата болница, да прави пробите, тогава вече ще могат. Ще бъдат безплатни само толкова, колкото Касата ги поема за всеки ден. Няма да бъдат неограничени, а ще има лимит. PCR тестове безплатни се правят, но в нашата болница няма как. Тези проби, които се взимат, се дават в националната референтна лаборатория", обясни д-р Венцислав Владински- директор на РЗИ във Видин.

Не всеки може да си направи безплатен PCR тест, каза още д-р Владински:

"Колегите го преценяват. Първо му се прави бърз тест и там се вижда. Като е отрицателен, няма смисъл да се прави PCR. Пращам 100 PCR проби в София, половината са положителни, другата са отрицателни и от София, от националната лаборатория ни се сърдят и казват: "Вие си правите проби за утеха." В Спешно приемно отделение отиват тези пациенти, които вече имат симптоматиката или са направили двойните пневмонии. На тези хора им се взима пробата, изработва се, за тях е безплатно."

Още по темата - в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00