Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Фабрика за идеи" помага на ученици от Видин да са онлайн в час

Снимка: Видински фонд Читалища


Организация "Фабрика за идеи" помага на ученици от област Видин, които нямат електронни устройства, да са дистанционно в час. Кампанията "Дари устройство" започна през април, а сега кампанията продължава. На инициативата се отзовала компания, която дарила 200 компютъра, а сега се търсят монитори за тях, разказва Янина Танева от "Фабрика за идеи". Кампанията е в партньорство с Видински фонд "Читалища":

"Нашата организация "Фабрика за идеи" с "Резиденция баба" работи вече 4-5 години в Северозапада. Работим предимно с възрастни хора, но и за актуалните нужди във всяко едно от селата, по които програмата ни посещава ежегодно Северозапада. Откакто през април месец разбрахме, че новият начин на живот и учене настъпва с всичка сила, започнахме да търсим начини да подкрепим малкото останали деца в селата и техните семейства. През април набирахме все още употребявана техника, която с помощта на наши партньори поправяхме и тя отиваше при децата. Така до май, юни месец успяхме да изпратим около 120 устройства в област Видин. Сега това, което се случи с втората вълна, е че очевидно Министерството на образованието не се справи с този изключително важен морален въпрос, задължавайки децата да учат дистанционно.  Достъпът до образование е конституционно право на всяко българско дете. Би трябвало  Министерството на образованието да е наясно как осигурява този достъп, но разбира се, ние няма да чакаме този отговор и опитите на МОН... Единственият начин на място е да се спасяваме едни други. Работим на място с Видински фонд "Читалища", който от своя страна има над 65 читалища в различни населени места в своята мрежа. Освен селата, в които работим пряко, достигаме и до тези населени места и лица в нужда, които са в тяхната мрежа. Отделно хора, разбрали за кампанията от съвсем други области, се свързват с нас и известна бройка ще отиде и натам, след като задоволим нуждите на Видинска област."      

По места все още се събира информация колко устройства са необходими, каза Славена Петрова, председател Видински фонд "Читалища":

"До момента информацията, която имаме като подадена за необходимост от устройства, са ни нужни около 60 монитора, но ще ни бъдат от полза и не само монитори, а и допълнителни устройства- клавиатури, мишки... Компютрите са предназначени предимно за читалища и училища. Предполагаме, че лаптопите, които имаме до момента, ще покрият нашата необходимост."   

Около 140 електронни устройства са предоставени на ученици от Видин по време на кампанията през пролетта, но не успели да отговорят на всички, които са в нужда, затова кампанията продължава, казаха от организацията.

Повече за инициативата и как можете да се включите в нея, можете да прочетете на сайта на "Фабрика за идеи", както и на страницата на Видински фонд "Читалища" във фейсбук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17