Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видин продължава да бъде от градовете с най-мръсен въздух

Снимка: Радио ВИДИН



Превишение на фините прахови частици е отчетено в редица градове от страната, сред които и Видин, сочат данните на Изпълнителната агенция по околната среда. Справката с Европейския индекс за чистотата на въздуха показва, че в града замърсяването на въздуха е опасно за здравето.

През април 2019 година сдружение "AirBG" представи обобщени данни от наблюденията си за чистотата на въздуха в реално време. Изводът е, че по време на отоплителния сезон въздухът във Видин е най-замърсен. Във града през миналата година са регистрирани 120 дни на замърсяване на въздуха с наднормени стойности. Измервателните уреди на изпълнителната агенция по околна среда отчитат редовно концентрация на фини прахови частици 125 микрограма на кубичен метър, което е повече от два пъти над допустимото.

Притеснени ли са видинчани за здравето си?

"Мръсен е заради автомобилите и чистотата в града. Едно време всички се отопляваха на дърва и въглища и не беше мръсен... Ниската мъгла пречи въздухът да стане по-чист... Най-вече от колите. Не вярвам да идва от Румъния, реката е преграда... От какво е замърсен тук не разбирам - цялата индустрия липсва... Живял съм в София - въздухът тук не е мръсен, там обаче е. Улиците обаче не се мият наистина. Нормално е зимата да е идея по-лошо, защото започва отоплителният сезон... Усеща се, особено когато отворим прозореца. В квартала палят печките... При нас покрай училище "Любен Каравелов" не е мръсен, ние с жената се разхождаме покрай Дунава, там е свежо... Притеснени сме, тези дни, докато имаше мъгла, беше ужасно. Съветвам да се носи маска или шалче... Въздухът е неприятен, дължи се на финансовото състояние на хората... През целият ден се усеща..."

Мръсният въздух е причина за преждевременната смърт на над 400 000 европейци всяка година. Заключението е от доклад на Европейската агенция по околна среда. Страната ни е почти на върха на черната класация - над 15 000 българи годишно губят живота си заради лошото качество на въздуха.

Основният замърсител на въздуха е битовото отопление, каза климатологът проф. Георги Рачев.

"Колите също са сериозен замърсител, а и не се движат на оловен бензин. Консумацията на гориво е намялала, сравнено с предишните периоди. Хората палят печките, отопляват се на твърдо гориво, няма как да останат на студено. Във вашия район горивата са некачествени. Дървата са микс от полето и двора, а пък печките са стари. Често се гори пластмаса, дрехи и маратонки. Всичко това постъпва в атмосферата. На последно място в ЕС сме по битово отопление на газ, а трябва да преминем към централизирано отопление или такова именно на газ. Чист въздух през зимата не бива да бъде очакван в скоро време, за съжаление".

По проект по Оперативна програма "Околна среда" Община Видин ще предложи на жителите подмяна на старите печки на твърди горива със съвременни алтернативни отоплителни уреди. Очаква се реализирането му да започне най-рано през месец март. Предвидени за инвестиция са над 12 милиона лева. Около 3000 домакинства ще могат да се възползват от програмата. 

Освен намаляването на цената на тока, ефективни мерки за справяне с проблема са намалението на движението с коли, стимулирането на обществения транспорт и домашното отопление с газ, както и спирането на дима от индустриалното производство, съветват специалисти.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05