Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стайко Стайков: Бъдещето на земеделието е в науката, наложително е да имаме Земеделска камара

Снимка: Радио ВИДИН



Слаб е инвеститорският интерес към земеделската земя. Към момента слабо е и предлагането. Пандемията и разпокъсаността на земята са сред основните причини, смята председателят на Асоциацията на собствениците на земеделска земя у нас Стайко Стайков. 

"По принцип пандемията се отрази негативно, още при обявяване на пандемията повечето хора, особено по-възрастните, които искаха да продават, се наложи да спазват мерките, и само при форсмажорни обстоятелства, при неизбежност, те продаваха земя- много по-малко сделки се очаква до края на годината да се обявят... Там, където се случваха сделки, бяха по-малко....  Очакваме да се намери ваксина и да се заработи на по-нормални обороти...  Откакто се субсидира земята, от 2007 година, интересът към земята не е спирал дори и през 2009-та, когато имаш криза. Когато има криза, се инвестира в имоти- било то урбанизирани, или земеделска земя- по този начин човек може да се предпази от хиперинфлация или ако се случи нещо. Основно български са инвеститорите сега, защото много е трудно при тази разпокъсаност, която имаме- най-малкият среден парцел е в България, от всички европейски страни, ние да привлечем големи инвеститори. Защото, в крайна сметка, инвестицията в земеделието е дългосрочна- над 20 години понякога. Ние се борим за уедряване, но процесът на делби на земята продължава и ако не бъде спрян, средният парцел на земята ще става все по-малък... Реално процесът на комасация не протича в страната, спрял е по ред причини. Първо, на доброволен принцип е и е много трудно да накараме всички хора да желаят да се уедрят, има едно недоверие, други отсъстват от страната, останаха много трудни сделки, с много наследници... Процесът на уедряване ще е много бавен... В Северна България средният парцел е около 8 декара, в Южна- около 5 декара. В момента не е логично да влезе голям инвеститор, а и няма свободна земя... 

Заради благоприятния климат и добрата реколта тази година, цената на земеделската земя в Северозападна България е сравнително висока. 

"Цените вървят между 800 и 1300 лева за отделни полски райони. Ако има комасирани парцели и се мине на индивидуално договаряне, цените може да са и по-високи..." 

Комасацията и възстановяването на напояването биха повишили цената на земята и биха се превърнали във фактор за превръщането на земеделието в атрактивен отрасъл и за младите хора, смята Стайко Стайков. Според него, в земеделието има бъдеще, но трябва да се заложи на науката. Наложително е да има и Земеделска камара- както е в другите европейски държави- така ще имаме и по-солидната подкрепа от страна на Европейския съюз, ще можем да говорим и за модерно земеделие.

"Всички проблеми се обсъждат първо на ниво Камара, съответно ще се направи членство в Копа Коджека- най-голямата европейска организация на фермерите и кооперативите, там се правят предложения, които се внасят на ниво Европейски парламент. Без Копа Коджека ние няма как да повлияем, да кажем нашите проблеми и те да бъдат приети от сърце. Процесът трябва да върви, ние да сме част от Европа..."

Трябва ли да има данък върху земята, доколко субсидиите са водещи в процеса на земеползване и какво е отношението към запазване плодородието на почвата- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

9-годишна туристка от Козлодуй със златна значка от БТС

9-годишно момиче от Козлодуй посети всички 100 места, включени в Движението "Опознай България - 100 национални туристически обекта" и получи Златна значка от Българския туристически съюз /БТС/. От съвсем малка Калина Христова обикаля със семейството си най-хубавите места в страната - природни забележителности, исторически обекти и музеи. Така..

публикувано на 08.08.25 в 17:31

„Гаснеща светлина“ – мрачен реализъм с хаплив хумор от Шотландия

Според всички негови колеги, детектив-сержант Логан Макрей, познат още като „Лазар“, от Грампианската полиция в Абърдийн е много добър полицай. Е, поне според повечето от колегите му. Както се очаква, има и такива като детектив инспектор Нейпиър, които са намразили Логан от пръв поглед и половин дума. Надхвърлиш ли едно определено ниво на..

публикувано на 08.08.25 в 17:05

Ани Димитрова: Модният дизайнер мисли като артист, твори като архитект

Ани Димитрова е моден дизайнер. Дълги години е работила в чужбина, след това със съпруга си се връщат в България и се установяват в град Годеч. Участва в прет-а-порте във Видин, на което бяха представени модни колекции на дизайнери от Северозапада. Казва, че професията е творческа, модният дизайнер мисли като артист, но всъщност е архитект, който..

публикувано на 08.08.25 в 16:25

Среща с Миха и Бела в Международния ден на котката

8 август е Международен ден на котката. Избрахме да ви разкажем за две видински котки- майка и дъщеря, порода "Британска късокосместа". Майката се казва Миха, на 8 години, а дъщеричката е на 2 години и се казва Бела. Двете женски котки отначало съжителстват трудно на една територия, разказа Мария-Надежда Миленова: "И съответно малката е на..

публикувано на 08.08.25 в 15:40
Богомил Николов

Богомил Николов: Умението да пестиш от електроенергия е преди всичко навик

С повишението на температурите през лятото се увеличава и разходът на електрическа енергия.  Можем ли обаче да се насладим на комфортна прохлада, без да се притесняваме за по-високи сметки за ток? Този въпрос си задаваме всяка година между юни и септември, когато зачестяват продължителните периоди на високи температури. Ежедневието на всяко..

публикувано на 08.08.25 в 15:24

25 души от Видинско са одобрени за модерни помощни средства

Общо 25 души от област Видин очакват да получат своите високотехнологични помощни средства . Това е нова социална услуга, която се предоставя по Националния план за възстановяване и устойчивост. Срокът за изпълнение е краят на 2025 година, каза Венцислав Боянов , директор на Регионалната дирекция "Социално подпомагане"- Видин. "На територията на..

публикувано на 08.08.25 в 14:00

Богата програма за панаира в Оряхово

Традиционният оряховски панаир и тази година ще зарадва жители и гости на града. От 13 до 24 август са планирани широка палитра от различни събития, отговарящи на интереса на всички възрастови групи. Предвидени са концерти, различни културни и спортни събития. Панаирните дни в Оряхово имат почти 100-годишна традиция, като през 2025 г. ще е 94-тото..

публикувано на 07.08.25 в 14:00