Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имунолог: Ако не спазваме мерките, трудно ще преодолеем пандемията

Снимка: архив


Поне 15-20 % от хората трябва да се ваксинират, за да бъде изграден колективен имунитет срещу COVID -19. Това каза в предаването "Направление здраве" имунологът акад. Богдан Петрунов. По думите му още е рано да се каже каква ще бъде ефективността на ваксините, но дори да е 50%, тя ще има голяма полза за колективния имунитет. Имунологът коментира и притеснението на част от българите от ваксинирането:

"Разбирам, това са нормални безпокойства на хората, в това няма съмнение. Още повече, че става въпрос за едни ваксини, които бяха разработени в ускорен порядък. В момента в света има над 150 ваксини, които се разработват, а пък над 25 от тях се намират в трета фаза на проучване, така че това е един грамаден процес, който е започнал преди повече от една година и ще продължи вероятно още дълго време. Ние наистина още нямаме категорично доказана ваксина с всичките й качества на ефективност. Що се касае до безвредност, аз мисля, че данните, с които разполагат в момента фирмите, които са предоставили на контролните агенции, които ще одобрят ваксините, са достатъчни да докажат, че няма да има тежки странични реакции, ще има съвсем нормални реакции, които всеки биологичен препарат може да да даде."

Академик Петрунов посочи, че всички хора над 18-годишна възраст трябва да бъдат имунизирани съобразно изготвения от правителството план. За имунизацията на децата посочи:

"Засега още няма данни, никоя фирма не се е ангажирала, че на този етап може да предложи ваксина за имунизация на деца. Вероятно това ще стане, аз съм дълбоко убеден, и това ще стане най-много до месеци или до година ще бъде възможно и децата да бъдат имунизирани, да кажем поне от 12-годишна възраст нагоре. Но това ще е в бъдеще, не можем да го кажем сега със сигурност."

Хората, които са преболедували, също трябва да се ваксинират, смята още известният имунолог.  По думите му, все още няма яснота по отношение на имунитета, създаден от заболяването: 

"Дори да имат антитела не се знае дали те са вирусонеутрализиращи или са т. нар. антитела "свидетели", които показват, че човекът е бил в контакт със съответния вирус. Така че имунизацията няма да попречи."

Акад. Петрунов препоръча на преболедувалите да се пазят от повторно заразяване, макар че досега има малко потвърдени такива случаи. 

"И ваксина, и лекарство да имаме, ако не продължим да спазваме елементарните противоепидемични мерки, нещата много трудно ще бъдат преодолени. Правете го това всички, за да можем се радваме на по-спокойни дни. Особено по празниците, защото аз съм убеден, че ще има още един пик, тъй като хората празниците ги предизвикват на по-голяма свобода на отношенията, във връзките, в придвижването, което безспорно ще доведе до повишаване на заболеваемостта." 
Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10