Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имунолог: Ако не спазваме мерките, трудно ще преодолеем пандемията

Снимка: архив


Поне 15-20 % от хората трябва да се ваксинират, за да бъде изграден колективен имунитет срещу COVID -19. Това каза в предаването "Направление здраве" имунологът акад. Богдан Петрунов. По думите му още е рано да се каже каква ще бъде ефективността на ваксините, но дори да е 50%, тя ще има голяма полза за колективния имунитет. Имунологът коментира и притеснението на част от българите от ваксинирането:

"Разбирам, това са нормални безпокойства на хората, в това няма съмнение. Още повече, че става въпрос за едни ваксини, които бяха разработени в ускорен порядък. В момента в света има над 150 ваксини, които се разработват, а пък над 25 от тях се намират в трета фаза на проучване, така че това е един грамаден процес, който е започнал преди повече от една година и ще продължи вероятно още дълго време. Ние наистина още нямаме категорично доказана ваксина с всичките й качества на ефективност. Що се касае до безвредност, аз мисля, че данните, с които разполагат в момента фирмите, които са предоставили на контролните агенции, които ще одобрят ваксините, са достатъчни да докажат, че няма да има тежки странични реакции, ще има съвсем нормални реакции, които всеки биологичен препарат може да да даде."

Академик Петрунов посочи, че всички хора над 18-годишна възраст трябва да бъдат имунизирани съобразно изготвения от правителството план. За имунизацията на децата посочи:

"Засега още няма данни, никоя фирма не се е ангажирала, че на този етап може да предложи ваксина за имунизация на деца. Вероятно това ще стане, аз съм дълбоко убеден, и това ще стане най-много до месеци или до година ще бъде възможно и децата да бъдат имунизирани, да кажем поне от 12-годишна възраст нагоре. Но това ще е в бъдеще, не можем да го кажем сега със сигурност."

Хората, които са преболедували, също трябва да се ваксинират, смята още известният имунолог.  По думите му, все още няма яснота по отношение на имунитета, създаден от заболяването: 

"Дори да имат антитела не се знае дали те са вирусонеутрализиращи или са т. нар. антитела "свидетели", които показват, че човекът е бил в контакт със съответния вирус. Така че имунизацията няма да попречи."

Акад. Петрунов препоръча на преболедувалите да се пазят от повторно заразяване, макар че досега има малко потвърдени такива случаи. 

"И ваксина, и лекарство да имаме, ако не продължим да спазваме елементарните противоепидемични мерки, нещата много трудно ще бъдат преодолени. Правете го това всички, за да можем се радваме на по-спокойни дни. Особено по празниците, защото аз съм убеден, че ще има още един пик, тъй като хората празниците ги предизвикват на по-голяма свобода на отношенията, във връзките, в придвижването, което безспорно ще доведе до повишаване на заболеваемостта." 
Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04