Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здрава почва- здраво общество!

Снимка: Радио ВИДИН


"Да поддържаме почвата жива, да запазим почвеното биоразнообразие"- под това мото тази година ще бъде отбелязан Световния ден на почвите. Тази година празникът ще е на 22 декември. Иначе Денят се отбелязва от 2014 година на 5 декември по инициатива на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) и Международния съюз по почвознание, за да се подчертае значението на почвата като важен компонент на природната система и жизненоважен елемент за благосъстоянието на хората. 

Факт е, че през последните години все по-често се говори за чистота на почвите. За това- световен проблем ли е замърсяването на почвите, кои са основните замърсители, колко важно за хората е почвата да е чиста и какво е значението на почвите за живота изобщо - в "Земята, която ни храни" говорим с проф.  Ирена Атанасова от Института по почвознание, агротехнология и защита на растенията "Никола Пушкаров":

"Почвата е изключително важен природен ресурс- за жалост, ограничен и невъзобновим. Около 99 % от дневните калории които приемаме, са от продукти, произведени в почвата. Почвата е среда за пропускане и трансформиране на замърсителите, смекчават ефекта на климатичните промени, почвата е резервоар на въглерод. Почвата влияе и на биоразнообразието, регулира състава на растителните съобщества, на вредителите, патогените, почвата  контролира растителното изобилие и инвазивност..."

За радост, при под 1 % от обработваемите земи у нас е отчетено замърсяване. В голяма степен наличното замърсяване е от минната индустрия, химическата и металургична промишленост. Някои аварии и инциденти водят до почвено замърсяване. Сред основните замърсители са и някои видове пестициди, които все още се използват у нас. 

Едни от най-плодородните почви се намират във Видинско, за региона няма данни за замърсяване, коментира проф.  Ирена Атанасова. Там където има необходимост от очистване на почвите, замърсени с тежки метали, се прилагат различни мелиоративни дейности:

"Основният метод е чрез варуване, неутрализация на почвената киселинност, прилага се органо-минерално торене... В зависимост от вида на замърсителя и физико-химичните свойства на почвите, се подбира подходящ метод на мелиорация... Затова е необходимо земеделският стопанин или заинтересованото лице да направи много добра диагностика на почвата- това го правим в нашия институт. Така, както ние отиваме на лекар, за да направим диагностика на заболяването, така и при замърсяването на почвите трябва да се направи много обстойна диагностика на почвата - РН, съдържание на глина, механичен състав и качество на почвеното органично вещество, форми на тежките метали... "

"Здрави почви за здравословен живот"- това е мотото на Института. 

"Няма как ние неустойчиво, динамично, безкрайно, небалансирано да експлоатираме почвените ресурси и да очакваме голям добив от растителна продукция, качествена и питателна храна и да бъдем здрави- това няма как да се случи!"- казва проф. Атанасова.

В последния доклад на Изпълнителната агенция по околна среда се посочва, че почвите у нас са в добро общо екологично състояние, няма замърсяване с тежки метали и устойчиви органични замърсители. С течение на времето, обаче, почвата се изтощава. Хората или климатичните явления и промени играят по-голяма роля в този процес:

"Двата фактора действат в синергия- от една страна има изключителен урбанизационен натиск и нарастващо население, което до 2050 година ще стигне около 10 милиарда, нарастващо изместване от селските райони към градовете... От друга страна получаването на храни трябва да се увеличи поради нарастващия брой на населението. Същевременно имаме и ефект на климатичните промени- европейското земеделие трябва да се адаптира към тях или да работи в посока на за смекчаване на действието им. Затова земеделската наука трябва да постигне или нови методи на селекция - по-сухоустойчиви растения, иновативни хидро-мелиоративни техники за качествено напояване на земеделските култури, защото водните ресурси също се изчерпват. ...25 % от територията на ЕС е засегната от водна ерозия, броят на замърсените обекти е към 600 хиляди. Деградацията на почвите в европейски план също е много голяма. Всяка година се губи площ с размера на Берлин в ЕС. Това е много наболял проблем. Затова като общество трябва да осъзнаем, че небалансираното използване на почвените ресурси е фатално, че няма как да се съхрани почвеният ресурс за бъдещите поколения, ако не вземем мерки сега, на момента..."- категорична е проф. Ирена Атанасова.  

Кои са екологосъобразните практики, които да помогнат на почвата да запази плодородието си и да се съхрани като ресурс- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20

Оряхово празнува

С различни инициативи в Оряхово отбелязват празника на града . Програмата започна с изложбата "Ретроспекция на рекламата за Оряхово". Заедно с нея бе представено и видео с добавена реалност към експозиция "Възраждане". Директорът на Историческия музея Евгения Найденова обясни, че рекламата винаги е важна за едно селище, за да представи своите..

публикувано на 20.11.24 в 15:34

Питат кмета за паркирани автомобили в училищен двор във Видин

Община Видин дала ли е съгласие в двора на Средно училище "Цар Симеон Велики" да се паркират леки автомобили? Въпросът е на председателя на Общинския съвет Светослав Славчев към кмета д-р Цветан Ценков и е едно от питанията, на които градоначалникът се очаква да отговори на следващото заседание на местния парламент.  Училищният двор е публична..

публикувано на 20.11.24 в 15:13