Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметският наместник на Ослен Криводол се отчете онлайн

Днес гостуваме на мездренското село Ослен Криводол. Поводът е отчетът на кметския му наместник Роман Иванов, който е поместен на фейсбук страницата на селото. 

"Поради пандемията и невъзможността да направим общо събрание, на което да направя отчет за дейността си през тази година, реших да го публикувам на фейсбук страницата ни в Интернет, за да могат всички да видят какво е направено за това време", обяснява Роман Иванов.


Преди година, когато посетихме селото, основната му амбиция беше да направи Ослен Криводол архитектурен резерват. Днес е удовлетворен от свършеното и не крие решението си да продължи със същия устрем.

Роман Иванов идва в родното място на съпругата си преди 4 години. По професия е геолог и оставя столицата и печеливш бизнес, за да дойде в малкото планинско селце, където намира спокойствие и вътрешна хармония.

Разказва, че животът днес в селото е много по-спокоен и подреден, отколкото преди година и не отрича приноса си за това:


"Откакто бях назначен на тази длъжност като кметски наместник, виждам колко много потенциал за работа и развитие има това малко предбалканско селце. Този потенциал си дремеше от никого неизползван и някак мързеливо се движеха дните преди това.


Още с встъпването си в длъжност много исках селцето ни да стане известно. Хората да са чували името му и да знаят къде е. Тогава не знаех как ще се случи това, но такава беше мечтата ми. И ето, че година по-късно тази мечта се сбъдна, благодарение на мегалитното скално светилище в местността "Пещта", която се намира на около два километра от селото. 


Много неща се случиха през тази една година. Най-напред изчистихме всички незаконни сметища в селото. Това го постигнахме със задружните усилия на всички в селото. Улиците ни също са изчистени...




В селото живеят към 120 човека. От тях 60 % са възрастни хора, а останалите - от ромски произход. Те са активното население тук.  От социалната дейности важно да се спомене, че е осигурен топъл обяд на 18 възрастни от селото. В  изпълнение на Проект "Патронажна грижа за възрастни хора" 16 жители на селото получават почасови здравно-социални услуги. 38 местни жители в неравностойно социално положение получиха хранителни пакети от БЧК. Осигурена е работа по трудов договор на 5 човека от селото /от малцинствените групи/ - двама към ОП "Чистота" Мездра и три жени като социални асистенти...



Много от дейностите ни бяха насочени и към подобряване а инфраструктурата в селото. Одобрен е проект по програма "Малки местни инициативи" за цялостен ремонт и саниране сградата на кметството, която не е ремонтирана от 30 години. Изцяло бе ремонтиран навеса в гробищния парк, почистен бе от боклуци, храсти и дървета, неколкократно косихме тревата. Ремонтирана е автобусната спирка в центъра на селото. Монтирани са декоративни табели с имената на улиците, поставени с кошчета за боклук и боядисахме всички електрически стълбове в цветовете на българското знаме. Поставени са и 3 информационни табла на възлови места в селото..."


Още от отчета за първата година от мандата на кметския наместник на Ослен Криводол- Роман Иванов, подробности за новата фейсбук страница на селото и спомени за това, как са отбелязвани празниците в селото преди години, споделени от Диана Цветанова, можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56