Хората, които живеят в Бърдарски геран, са наследници на банатските българи и говорят на един от най-старите български диалекти. В момента жителите наброяват 600 души. Името на селото произлиза от това, че тук е било място за почивка на пътуващи търговци на бърда за ръчни тъкачни станове -наречени бърдари.
Бърдарски геран е основан през 1887 година от банатски българи, потомци на бегълци от католическите села в Никополско и Свищовско. След погрома над Чипровското въстание през 1688 г. българите католици се заселват в областта Банат, която тогава е част от Австро - Унгарската империя. След Освобождението на България от турско робство, се завръщат и основават пет села - Драгомирово, Гостиля, Брегаре, Асеново и Бърдарски геран, всички в пределите на Никополската католическа епархия. Най-живото и най-запазено от тези села днес е Бърдарски геран.
Хората от Бърдарски геран пазят павликянската и католическа традиция за силна сплотеност на общността. Заедно работят и се подкрепят в трудни моменти. В селото живеят предимно възрастни хора, но има и млади семейства, които имат домове в селото и пътуват до работните си места в Бяла Слатина, в Мездра. Има и такива, които работят при местните арендатори.
Кмет на Бърдарски геран е Пламен Петков, работил в системата на МВР като пожарникар. Това е първи мандат за него, но си е поставил няколко задачи:
"На първо място да се погрижим за хората, които не могат сами да се справят... После да благоустроим самото село, защото има много пустеещи къщи и пред тях е запустяло, това да го оправим. Това ще стане с помощта на хора по програми... Първата работа, която свършихме, е оправянето на един часовник на кметството на покрива, докаран е от Чехия и последната години не беше в движение.."
В селото живеят и млади хора, макар че преобладаващото население е възрастно - казва Пламен Петков:
"Младите хора работят предимно в Бяла Слатина, също и в Мездра, в заводи за електрически инсталации... В селото ни има 2-3 по-едри фирми арендатори, в тях работят местни хора... Преди се гледаха различни продукции- ечемик, ръж, рапица, цвекло, лозя имахме много... Една от кооперациите имат голям масив череши, отделно гледат пъпеши, домати и можеш да си купиш от първа ръка.."
Инфраструктурата е следващата важна задача, която си поставя да осъществи кметът Пламен Петков :
"Ние в момента сме последното село, в което се работи по улиците. Първо беше казано, че е за асфалтирани улици, но имаме улици, които нямат даже камък, хората газят кал наистина... С една фирма ще направим този ремонт на 7-8 улици, но те не са изцяло асфалтирани. Иска ми се навсякъде да асфалтирам."
В село Бърдарски геран работи Дом за деца, лишени от родителски грижи, където живеят 30 деца. Има и здравен кабинет, на който му предстои да бъде направен ремонт. В кабинета идва лекар от Бяла Слатина всяка вечер, има и медицинска сестра, която е на разположение на местните жители.
"Католици сме- 98%, с изключение, когато наш човек се омъжи за православен, тогава спада този процент. Имаме католическа църква "Свети Йосиф", имаме отец Койчо Димов, който живее във Враца и четвъртък и неделя идва за службата."
Предстои да бъде осветена католическата църква в селото:
"Имаме един депутат от Бяла Слатина, Красен Кръстев, видял е, че нашата черква на макет, осветена отвън и много му е харесало. И предложи да осветим нашата черква, мисля да го направим до Коледа това осветление. Имаме коледна елха в кметството, много е хубава. Пожелавам на всички хора да са здрави и да няма страх, и весели празници!"
В село Бърдарски геран има пенсионерски клуб, в който членоват 40 души. Дейността му е разнообразна. Помещението на клуба е ремонтирано по проект на сдружение "Първи юни" - казва председателят Павлин Велчев:
"Нашият пенсионерски клуб се помещава в хубава, отремонтирана зала. Имаме е и трудности за дооправяне на залата, проблеми с осветлението, с инсталацията имаме, проблем имаме с отоплението - нямаме помещение, където да държим дървата си, а сега нямаме и дърва. Даренията са ни малко... За съжаление не получаваме подкрепа нито от кметството, нито от община Бяла Слатина. Трудно се живее, хората живеят ден за ден...Най-важното е да има работа за хората, да живеят нормален живот, а тук няма работа."
Активно работи и читалище "Съединение 1923", което съхранява и популяризира фолклорните местни традиции - казва председателят Ирина Босилкова:
"Изявите на формациите ги подбираме, защото бюджетът ни е доста ограничен. Намерили сме решение да произвеждаме някои неща в двора на читалището и след това предлагаме това, което сме произвели. Тази година тикви имахме. Много хора ни помагат, смело мога да твърдя, че все още е останала тази задружност. Днес в 18 часа ще открием традиционно Бетлема. Това е макет на яслата, в която се е родил Исус Христос и го откриваме с тържество, пеем бетлемаши, това са нашите коледари, защото ходят на Бетлема и пеят църковни песни. Тази година ще бъде съвсем скромно..."
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..