Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Социалната роля на пчеларството

Снимка: ЕПА/БГНЕС



Може ли на пчеларството да се гледа не като на занаят, а като на начин да накараш някого да се почувства полезен- за себе си и за обществото? 

Сдружение "Закрилници" е неправителствена организация, насочена в подкрепа на уязвими общности. Основната идея е да подпомагат процеса на социална интеграция на хора в неравностойно положение. Един от начините, които са избрали, е да включат потребителите на услугата в проект по пчеларство. Ментор и консултант им е Тони Тодоров. 

Дългогодишен пчелар е, в бранша е от над 20 години, не е наследствен пчелар, но много чете и се усъвършенства. Влага в пчеларстването душа. Същото прави и като социален работник- какъвто е по професия. Директор е на Комплекс за Социални услуги в Монтана, в който се предоставят две социални услуги- Кризисен център за деца, жертви на трафик и насилие и Център за обществена подкрепа. 

В "Закрилници" работи с трима младежи с увреждания, които вече са усетили сладостта на меда. Започват с четири кошера, взети от дядо Асен- стар пчелар от региона, който е погледнал на тях малко недоверчиво в началото... 

Всъщност, идеята съвсем не е момчетата да станат пчелари, казва Тони Тодоров: 
"Тук съм в качеството си на човек, който работи с момчетата...  С тях е трудно, пчелари няма да станат, но могат спокойно да помагат, изпълняват инструкции, и най-вече им е интересно... В началото имаха обикновените страхове- от новото, от ужилване... Преди да идем на пчелина доста говорихме, обяснявах им... Могат да изпълняват елементарни дейности- да извадят рамка, знаят  какво е пило, показахме им пчелна майка, търтеи... Интересно е и това е един от начините те да усетят ползата от своя труд. Медът се продава и парите стигат до тях, но идеята е да видят резултата от своя труд, като опитат от вкусния мед, който сами са извадили... Разбраха, че най-тежко е, когато се вади мед... Много е интересно и за нас, защото виждаме тяхното развитие, подкрепяме ги, насочваме ги... Виждаме промяната в тях... 

Колко ценно е да накараш един човек да се почувства полезен- за себе си и за околните, да си част от промяната- и в поведението на хората с увреждания, и в отношението на обществото към тях- за това ще говори този петък в предаването "Заедно" Тони Тодоров, заедно с колегата си- Милен Гечовски- и двамата посветили живота си на това да помагат на отхвърлените... 

В звуковия файл чуйте още: Приложима и полезна ли ще е Електронната платформа за оповестяване на растителнозащитните, дезинфекционните и дезинсекционните дейности; 15 души- социално слаби хора от видинския регион бяха обучени, с идеята един ден пчеларството да е един от източниците им на доходи- проработи ли идеята и някой от тях пое ли по пътя на пчеларството- говорим си с Петър Младенов, председател на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев". 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кога ще бъде завършен параклисът в село Владиченци

Кога ще приключи  строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я студенти от Пловдивския университет и техният преподавател по теология Ивелина Николова,..

публикувано на 04.12.24 в 15:14

Дневният център за хора с увреждания в Монтана представя коледна изложба-базар

Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30