Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалната роля на пчеларството

Снимка: ЕПА/БГНЕС



Може ли на пчеларството да се гледа не като на занаят, а като на начин да накараш някого да се почувства полезен- за себе си и за обществото? 

Сдружение "Закрилници" е неправителствена организация, насочена в подкрепа на уязвими общности. Основната идея е да подпомагат процеса на социална интеграция на хора в неравностойно положение. Един от начините, които са избрали, е да включат потребителите на услугата в проект по пчеларство. Ментор и консултант им е Тони Тодоров. 

Дългогодишен пчелар е, в бранша е от над 20 години, не е наследствен пчелар, но много чете и се усъвършенства. Влага в пчеларстването душа. Същото прави и като социален работник- какъвто е по професия. Директор е на Комплекс за Социални услуги в Монтана, в който се предоставят две социални услуги- Кризисен център за деца, жертви на трафик и насилие и Център за обществена подкрепа. 

В "Закрилници" работи с трима младежи с увреждания, които вече са усетили сладостта на меда. Започват с четири кошера, взети от дядо Асен- стар пчелар от региона, който е погледнал на тях малко недоверчиво в началото... 

Всъщност, идеята съвсем не е момчетата да станат пчелари, казва Тони Тодоров: 
"Тук съм в качеството си на човек, който работи с момчетата...  С тях е трудно, пчелари няма да станат, но могат спокойно да помагат, изпълняват инструкции, и най-вече им е интересно... В началото имаха обикновените страхове- от новото, от ужилване... Преди да идем на пчелина доста говорихме, обяснявах им... Могат да изпълняват елементарни дейности- да извадят рамка, знаят  какво е пило, показахме им пчелна майка, търтеи... Интересно е и това е един от начините те да усетят ползата от своя труд. Медът се продава и парите стигат до тях, но идеята е да видят резултата от своя труд, като опитат от вкусния мед, който сами са извадили... Разбраха, че най-тежко е, когато се вади мед... Много е интересно и за нас, защото виждаме тяхното развитие, подкрепяме ги, насочваме ги... Виждаме промяната в тях... 

Колко ценно е да накараш един човек да се почувства полезен- за себе си и за околните, да си част от промяната- и в поведението на хората с увреждания, и в отношението на обществото към тях- за това ще говори този петък в предаването "Заедно" Тони Тодоров, заедно с колегата си- Милен Гечовски- и двамата посветили живота си на това да помагат на отхвърлените... 

В звуковия файл чуйте още: Приложима и полезна ли ще е Електронната платформа за оповестяване на растителнозащитните, дезинфекционните и дезинсекционните дейности; 15 души- социално слаби хора от видинския регион бяха обучени, с идеята един ден пчеларството да е един от източниците им на доходи- проработи ли идеята и някой от тях пое ли по пътя на пчеларството- говорим си с Петър Младенов, председател на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев". 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17