Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От днес и във Видин PCR лаборатория (ВИДЕО)

Снимка: Радио ВИДИН

Заболеваемостта от COVID-19 в област Видин намалява, това обяви директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Венцислав Владински:

"1465 са регистрираните с COVID-19 жители на област Видин от началото на пандемията. 1194 са излекувани, за съжаление имаме 125 починали лица от COVID-19. В момента активните случаи в областта са 146. Последните 1-2 седмици се наблюдава тенденция за понижаване на положителните случаи на COVID-19. За последните пет почивни дни общо положителните са 31, а излекуваните- 69."



От днес във видинската областна болница "Св. Петка" работи PCR лаборатория. От началото на пандемията от COVID-19 досега пробите от Видин се изпращаха за изследване в София, което затрудняваше диагностиката, обясни директорът на лечебното заведение д-р Ивета Найденова:

"Тази сутрин са заложени първите проби- от Спешно отделение. От днес започват да се събират проби и с направление от общопрактикуващи лекари и специалисти. В лабораторията могат да дойдат за изследване и лица, които имат необходимост от PCR тест за пътуване в чужбина или други поводи за такъв, срещу заплащане от 90 лева. Изминалите няколко месеца, особено през ноември и декември, когато имаше много пациенти, нуждаещи се от изследване на PCR, се налагаше да пътуват коли до Националната референтна лаборатория, използваха се куриери, сега това отпада и самото изследване ще бъде правено за по-кратко време."


26 пациенти с коронавирусна инфекция се лекуват в момента във видинската болница. От началото на месеца до днес са лекувани 175 човека, а през ноември- 202.

COVID отделението на видинската болница се нуждае от ЕКГ апарати, допълни д-р Найденова:

"Активира се кампания за дарителство, благодарение на която се закупиха достатъчно кислородни концентратори. Направена е поръчка за един по-специален апарат за високо подаване на кислород. Това, което все още не ни е достатъчно, са пациентски монитори и ЕКГ апарати."

Утре ще приключи поставянето на първите 50 ваксини, които пристигнаха във Видин и са за медицинския персонал в болницата. Всички, които досега са инжектирани с първата доза, нямат нежелани ефекти.

"Чувствам се добре, нищо негативно не усещам. Единствено- лека болка в мястото на поставяне на инжекцията, но това беше вчера. Снощи главната сестра на болницата е прозвънила на всички- никой не е имал никакви странични ефекти", сподели директорът на видинската болница.

В РЗИ ще бъде монтиран специализиран фризер за съхранение на ваксините срещу COVID-19. В средата на януари се очаква следващата доставка за Видин, която ще бъде в по-голямо количество, по думите на д-р Владински.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца от Белоградчик почетоха Левски

Група "Бонбон" към Детска градина "Иглика" в Белоградчик почете паметта на Васил Левски с тържество, съобщиха от Общината. Малчуганите се преклониха пред подвига на Апостола и показаха, че носят в сърцата си Васил Левски, познават живота и делото му. От детското заведение призоваха да се съхраняват и за идните поколения идеалите, които Левски е..

публикувано на 27.02.25 в 11:01

Полицията във Враца задържа двама мъже с наркотици

Специализирана полицейска операция във Враца установи двама мъже с наркотици . Голямо количество наркотични вещества са иззети от жилището на единия от тях. Полицаите са открили при друга проверка вейпове с наркотици. Двамата мъже са задържани. Служителите на реда са спрели за проверка на улица в града  35-годишен от село Телиш, област Плевен...

публикувано на 27.02.25 в 10:34

Назначен е временно изпълняващ длъжността кмет на Бойчиновци

Таня Петрова ще изпълнява временно длъжността кмет на община Бойчиновци , съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов.  Това е решил Общинският съвет на днешното си заседание. Петрова е заместник-кмет на общината. До тази ситуация се стигна, след като Светлин Сретениев бе отстранен от длъжност кмет, докато се води разследване срещу..

публикувано на 27.02.25 в 09:49

Във Враца организират патриотичен концерт

Общинската управа на Враца ще подари на жителите и гостите на града патриотичен концерт. Събитието е планирано в дните преди националния празник - 3 март . В концерта ще вземат участие танцьорите на Северняшки ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев" - Плевен. Спектакълът, озаглавен "На север от Балкана" , ще се проведе днес от 18:00 часа..

публикувано на 27.02.25 в 08:16

Снимката на 26 февруари 2025 година

Инициатива "Ден на розовата фланелка" се проведе днес във видинското Основно училище "Иван Вазов". Тя е част от Международния ден за борба с тормоза в училище, който започва да се отбелязва в Канада и се провежда всяка последна сряда от месец февруари. Министър-председателят Росен Желязков разпореди да бъде изградена връзка между системите на..

публикувано на 26.02.25 в 18:00

Видински ученици казаха "не" на тормоза в училище

Ученици и учители от Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се включиха в инициатива "Ден на розовата фланелка" .  Кампанията се провежда вече повече от 10 години, каза директорът на училището  Мариета Георгиева : "В сяка година, символично обявявайки деня за борба с агресията в училище като Ден на розовата фланелка,..

публикувано на 26.02.25 в 16:09

Ученици "плъстиха" мартеници във Видин

Творческа работилница на тема "С хубост срещу зло" организира Регионален исторически музей - Видин . Тя бе посветена на изработването на традиционни мартенички. Събитието се проведе в музей "Кръстата казарма“ и бе насочено към деца до 13 години. Целта на работилницата е да вдъхнови малките участници да творят и да се запознаят с българските..

публикувано на 26.02.25 в 16:05