Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стопанствата във Видин - по-малко, но с модерна техника

Снимка: Радио ВИДИН


Намаляват малките стопанства, но се увеличават обработваемите площи във Видинско- това показват първоначалните данни след преброяването на земеделските стопанства във Видинско. 5 800 земеделски стопанства са преброени до 18 декември, част от тях- по електронен път. 1 181 стопанства са прекратили дейност, но за региона това не е неочаквано, каза Емилиян Енчев, директор на Областна дирекция "Земеделие"- Видин. 

"Това са малки стопанства, с по един декар зеленчуци- лични стопанства, които не са пазарно ориентирани. Иначе на практика земеделието стана професионален отрасъл. Малките стопанства чисто демографски престават да съществуват, налице са и миграционни процеси, промяна в начина ни на живот..." 

Около 1000 стопанства използват субсидии, в голяма част от стопанствата са подменени машините, а през следващите години се очакват сериозни инвестиции в напоителния сектор. Наблюдава се тенденция към пасищно животновъдство:

"Увеличило се е количеството обработваема земя, тази, която не се използва за обработка, ще започне да се използва за пасищно животновъдство... Навсякъде в развитите страни се практикува пасищно животновъдство... България има прекрасна земеделска земя, а този потенциал- пасищата, не се използват рационално. Но въпрос на време е тази ниша да бъде заета..."

Примери за пасищно отглеждане на животни вече има в Чупрене и в Рабиша, каза още Емилиян Енчев и посочи, че все по-често стопаните започват да се занимават и с биопроизводство: 

"През последните години се създадоха насаждения с маслодайни култури... Земеделците имаха възможност да използват европейски средства, вече имат модерна техника, използват качествени семена, имат добри добиви... Тези, които смятаха, че ще печелят от субсидии, отдавна ги няма, останаха сериозните, които знаят как се прави земеделие и го показват... Остават предприемчивите... Все пак, земеделието не е лесно..." 


Десислава Петрова знае, че не е лесно. Тя е от Видин и се занимава със зърноппоизводство. Връща се мислено в началото на годината, за да каже- попречили по някакъв начин пандемията и  кои бяха трудните моменти в работата им: 

"Не беше по-различна от предходни години- работата нямаше как да бъде спряна, посевите няма как да бъдат оставени... Не срещнахме трудности през годината по отношение на доставки на торове и семена, но сега очаквам да имаме трудности... "

За зърнопроизводителите от Видинско годината не беше лоша. Не могат да се оплачат нито от добиви, нито от цени. Десислава Петрова, а вероятно и много други стопани, могат да се похвалят и с нови машини и инвентар за стопанствата, с които продуктивността ще се увеличи. 

"Няма как да се работи със стара техника- нужно е... Правим го, за да вършим по-бързо и по-икономично работата си..."

Според Десислава е важно и хората, които се занимават със земеделие, да се самообучават. 

"Важно е, много от колегите се ориентираха към No-till технологията- такава технология, която щади почвата... "

Никой не може да прогнозира каква ще е годината, но за да се намалят щетите, преди сеитба всеки земеделец проучва сортовете и ги съобразява с климатичните условия и с природните дадености... 

"Това можем да го съобразим, да нахраним растенията, каквото зависи от нас- да го свършим, пък, каквото стане.... Човек трябва да рискува- една година добивите са добри, другата- не са... Рискът е голям, защото сме "завод на открито". Затова и през последните години не сеем само две култури- минимум четири са. Ние лично залагаме на повече сортове- има нови сортове, издръжливи на суша, на дъжд... " 

В звуковия файл чуйте поздравите на Десислава Петрова и Емилиян Енчев към земеделската общност. 

Иначе забравете трудностите, продължете с оптимизъм и вяра, изпратете старата и  посрещнете новата година с надежда, че тя ще е здрава, успешна, мирна и спокойна за всички ни! 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17