Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стопанствата във Видин - по-малко, но с модерна техника

Снимка: Радио ВИДИН


Намаляват малките стопанства, но се увеличават обработваемите площи във Видинско- това показват първоначалните данни след преброяването на земеделските стопанства във Видинско. 5 800 земеделски стопанства са преброени до 18 декември, част от тях- по електронен път. 1 181 стопанства са прекратили дейност, но за региона това не е неочаквано, каза Емилиян Енчев, директор на Областна дирекция "Земеделие"- Видин. 

"Това са малки стопанства, с по един декар зеленчуци- лични стопанства, които не са пазарно ориентирани. Иначе на практика земеделието стана професионален отрасъл. Малките стопанства чисто демографски престават да съществуват, налице са и миграционни процеси, промяна в начина ни на живот..." 

Около 1000 стопанства използват субсидии, в голяма част от стопанствата са подменени машините, а през следващите години се очакват сериозни инвестиции в напоителния сектор. Наблюдава се тенденция към пасищно животновъдство:

"Увеличило се е количеството обработваема земя, тази, която не се използва за обработка, ще започне да се използва за пасищно животновъдство... Навсякъде в развитите страни се практикува пасищно животновъдство... България има прекрасна земеделска земя, а този потенциал- пасищата, не се използват рационално. Но въпрос на време е тази ниша да бъде заета..."

Примери за пасищно отглеждане на животни вече има в Чупрене и в Рабиша, каза още Емилиян Енчев и посочи, че все по-често стопаните започват да се занимават и с биопроизводство: 

"През последните години се създадоха насаждения с маслодайни култури... Земеделците имаха възможност да използват европейски средства, вече имат модерна техника, използват качествени семена, имат добри добиви... Тези, които смятаха, че ще печелят от субсидии, отдавна ги няма, останаха сериозните, които знаят как се прави земеделие и го показват... Остават предприемчивите... Все пак, земеделието не е лесно..." 


Десислава Петрова знае, че не е лесно. Тя е от Видин и се занимава със зърноппоизводство. Връща се мислено в началото на годината, за да каже- попречили по някакъв начин пандемията и  кои бяха трудните моменти в работата им: 

"Не беше по-различна от предходни години- работата нямаше как да бъде спряна, посевите няма как да бъдат оставени... Не срещнахме трудности през годината по отношение на доставки на торове и семена, но сега очаквам да имаме трудности... "

За зърнопроизводителите от Видинско годината не беше лоша. Не могат да се оплачат нито от добиви, нито от цени. Десислава Петрова, а вероятно и много други стопани, могат да се похвалят и с нови машини и инвентар за стопанствата, с които продуктивността ще се увеличи. 

"Няма как да се работи със стара техника- нужно е... Правим го, за да вършим по-бързо и по-икономично работата си..."

Според Десислава е важно и хората, които се занимават със земеделие, да се самообучават. 

"Важно е, много от колегите се ориентираха към No-till технологията- такава технология, която щади почвата... "

Никой не може да прогнозира каква ще е годината, но за да се намалят щетите, преди сеитба всеки земеделец проучва сортовете и ги съобразява с климатичните условия и с природните дадености... 

"Това можем да го съобразим, да нахраним растенията, каквото зависи от нас- да го свършим, пък, каквото стане.... Човек трябва да рискува- една година добивите са добри, другата- не са... Рискът е голям, защото сме "завод на открито". Затова и през последните години не сеем само две култури- минимум четири са. Ние лично залагаме на повече сортове- има нови сортове, издръжливи на суша, на дъжд... " 

В звуковия файл чуйте поздравите на Десислава Петрова и Емилиян Енчев към земеделската общност. 

Иначе забравете трудностите, продължете с оптимизъм и вяра, изпратете старата и  посрещнете новата година с надежда, че тя ще е здрава, успешна, мирна и спокойна за всички ни! 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10