Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да свалим натрупаните килограми след празниците?

Винаги, когато отминат коледните и новогодишните празници, заради обилното хранене, трупаме по някой друг излишен килограм, а като прибавим и Йордановден, и Ивановден, дори и повече. За капак са затворени и фитнес залите и сме в частичен локдаун.

За да се справим с тези натрупани килограми, първо трябва да разгледаме физичното тяло на човека, според Чавдар Славчов. Той се храни здравословно и се занимава с фитнес от 16 години. В 12 от тях като професионален военен. Ходил е два пъти за по 6 месеца на обучение в американската армия и веднъж в немската. След това се качил на круизни кораби, които пътуват за Карибите, където е работил като фитнес инструктор и асистент спа мениджър. 

"След Коледните пости се започна прекомерна консумация на сърми, месо и т.н. Това наистина забавя метаболизма и от там идват тези екстра килца, които всеки се опитва да отърве малко или много и още повече имайки предвид, че сме в ситуация на локдаун и нямаме много движение. Единствения начин да се отървем от това нещо, е да разгледаме тялото - физичното тяло на човека. То представлява една купчина храна. Храната е важен елемент, но има един елемент, който е още по-важен - това е водата. Ако вземем човешкото тяло и го разделим на елементи, ще видим, че водата заема 70 процента от човешкото тяло. Много интересно е да осъзнаем, колко важен е този елемент върху цялостната система на човека. Ако видите, едно тяло на бебе съдържа около 90 процента вода. Ако вземем тялото на 60-70 годишен, процентът на вода е около 60. Вижда се тенденция, че когато намалява водата в организма, болестите се увеличават. Имаме 12 процента елемента земя или това е храната, която се опитваме сега да коментираме. Храната можем да я разделим на 3 вида: такава, която дава енергия; която отнема енергия; и нула - нито ти дава енергия, нито отнема, а просто засища и натоварва храносмилателната система. Храната, която е номер 1 и дава енергия, това е медът. След медът препоръчвам черния пипер. Също така свежите плодове. Тези, които отнемат енергия, това са - зелените люти чушки, лукът, чесъна. Ако се прекали с тях, ще предизвикат неприятна реакция в организма. Добри са като антибиотик в малки количества, например чесъна. Нулата са картофите и доматите."

Другите елементи в тялото са 8 процента въздух и 4 процента огън. Макар и по- малко като процент, важността им за здрав дух и тяло е от голямо значение, обясни Чавдар Славчов.

"Важно е да излизаме на чист въздух покрай реката, в гора, около езеро. Това са много добри източници на кислород, от които тялото се нуждае. Елемента въздух е единствения източник на енергия на тялото след храната. Когато спортуваме и тичаме, ние се нуждаем от енергия. Взимам я от дробовете, чрез ускореното дишане. На следващо място, имаме 4 процента огън. Телесната температура е представителя на този елемент. Макар и малък, ако телесната ни температура се понижи, това се нарича хипотермия и реално живота напуска тялото. Този елемент най-лесно може да се зареди от Слънцето. Ако наблегнем на качествената вода, в най- добрия вариант това е изворната, която не бива да бъде в пластмасови контейнери. Препоръчително е да бъде в медни или стъклени. Медни, доказано е още в миналото, че е антибактериално, и освен това водата, ако престои 5-6 часа придобива един специфичен алкален метален вкус, който е много близък до вътрешното pH на тялото."

На ден тялото ни се нуждае от около 45 минути физическа активност, но с определен интензитет, което ще допринесе за цялостно развитие на системата, поясни Чавдар Славчов.

"Ако успеем да запазим 1 час, от тези 24, които са ни на разположение всеки ден, само за физическа активност, ще допринесем, за цялостно развитие на системата. Ако сме над 30-годишна възраст 2 хранения на ден са напълно номрални в интервал от 8 часа. Ако сме под 30-годишна възраст по 3 хранения на ден, защото тогава се предполага, че сме по активни и извършваме повече дейности."

Относно това, какво да ядем, Чавдар препоръчва три основни храни - ядки, семена и зърна в суров вид. Медът и пчелните продукти също са много важни. Лъжица мед на гладно, която да се разтопи под езика и после едно смути с шепа сурови бадеми, предварително накиснати във вода и изцедени, тиквено семе, овесени ядки и една ябълка ни дава всичко необходимо за следващите 8 часа. След такава закуска второто ядене, не е от голямо значение. Важно е и да се храним бавно и да предъвкваме храната по 24 пъти, преди да преглътнем. 

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са нашите..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават колко..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя. Това води..

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00