"Дадена ни е възможно най-слабата оценка в цели шест категории, което е най-много спрямо останалите страни от ЕС. Тези 6 показатели са: преждевременно напускане на образованието; неравенство в доходите; риск от бедност и социално изключване; младите хора, които нито учат, нито работят; влиянието на социалните трансфери върху намалението на бедността; индивидуално ниво на базови дигитални умения. По всички тези показатели страната ни е на последно място в ЕС", обясни икономическият експерт от КНСБ Любослав Костов и добави:
"Неравенството в доходите се измерва по методологията на Евростат- съотношение на доходите между 20-те процента най-богати и най-бедни. Неравенството по този показател в България е 8,2 пъти, а ако вземем доходите на 10-те процента най-богати спрямо 10-те процента най-бедни, там вече разликата е 15 пъти. Това е рекордно високо равнище, по-високо дори от Северна Македония. Средно в ЕС неравенствата са около 5 пъти."
Според председателя на Търговско-промишлената палата във Видин Красимир Кирилов, причината за фрапиращото неравенство на доходите в България може да се дължи на нерегламентираното заплащане на възнагражденията при част от бизнеса, което изкривявя официалната статистика:
"Основно, според мен, се дължи на това. Европейският доклад отчита единствено статистиката, която е подавана, а тази статистика няма как да отчете тези заплати, които се дават "под масата", така че реалната разлика между най-ниските и най-високите доходи не е толкова голяма, колкото се отчита. Разбира се, има такава разлика. Това се дължи и на нискоквалифицирания труд, особено в нашия регион. Нямаме високотехнологични компании и такива, които да водят след себе си високо заплащане. Освен това тук са занижени изискванията и от страна на работодателите, и на служителите. Всичко това води до немалка разлика в заплащанията."
Неравенството в доходите се измерва и с т.нар. Gini индекс. Това е количественото определяне на степента на различие в разпределението на доходите. Коефициентът на Джини измерва до каква степен разпределението на доходите в една икономика се отклонява от перфектното. Ако коефициентът е равен на 100, това би означавало, че един човек получава 100% от доходите (максимално неравенство). Ако коефициентът е равен на 0, това би означавало, че всички в икономиката получават равни доходи (перфектно равенство). Колкото по-ниска е стойността на Коефициента на Джини, толкова по-равномерно са разпределени доходите в икономиката. В България коефициентът на Джини е най-високият в ЕС- 40,8%. Преди 10 години- през 2010-а, той е бил близо до средния за Евросъюза- около 30%, оттогава обаче започва постепенното влошаване на показателите.
"Ние имаме най-голямо различие в доходите между бедни и богати", обясни икономистът Румен Гълъбинов:
"Неравенството по отношение на доходите в България се задълбочава и поради ковидкризата. Освен неравенството на доходите, тежко е положението с високия дял от населението, което живее в риск от бедност и социално изключване. Има механизми, с които тази тенденция може да се преодолее. За България като конкретна мярка срещу бедността е например, въвеждането на необлагаемия данъчен минимум за хората с най-ниски доходи. А също и сваляне на ДДС за храните и лекарствата, както е в повечето държави от ЕС. Трябва да използваме разумно Европейския фонд за възстановяване през 2021 г. Потреблението и публичните разходи са важни сега, защото износът и инвестициите скоро няма да се възстановят. "Похарчете колкото можете и след това похарчете малко повече", посъветва Кристалина Георгиева, управляващ директор на МВФ. Държавно харчене-да, но то трябва да е целенасочено и ефективно. Като цяло разходите за социално подпомагане в България все още продължават да са доста под средното ниво за ЕС и това допринася за високото ниво на бедност у нас."
По отношение на доходите и социалната политика трябва да се поучим от нашите партньори в ЕС и най-вече от държавите в Еврозоната, е мнението на Румен Гълъбинов:
"Много добри примери са Германия, Австрия, Нидерландия, скандинавските държави. Дори и държави, които изпитаха сериозни затруднения по време на коронакризата, като Италия и Испания, също имат нелоша социална политика. Да видим какво правят и нашите съседи Гърция и Румъния, като членки на ЕС, така че да можем да съберем това, което е най-полезно, и да го прилагаме в България. В момента имаме достатъчно източници за финансиране, с които можем да работим по стесняване на това неравенство и по намаляване на дела на хората, които са в риск от бедност и социално изключване."
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..
Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..
Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..