Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Европейският съюз в подкрепа на здравето

Снимка: Радио Видин

Появата на коронавируса показа неподготвеността на държавите по целия свят да се справят със световната пандемия. Тя оказа голямо въздействие върху медицинския и здравния персонал, пациентите и здравните системи в Европа, затова в отговор на пандемията от Covid-19, в края на миналата година Европейският парламент прие програма в подкрепа на здравето. Програмата "Европейски съюз в подкрепа на здравето" обхваща предстоящия програмен период от 2021 до 2027 г., но всички мерки, свързани с възстановяването след кризата, са предвидени за реализация през първите години от периода. Със своя бюджет от близо 10 млрд. евро тя ще финансира държавите от еврообщността, здравни и неправителствени организации. С тази програма Европарламентът цели да помогне на европейските здравни системи да станат по-устойчиви и по-добре подготвени за бъдещи здравни кризи чрез създаване на резерви от медицински консумативи, които ще бъдат използвани при кризи, създаване на резерв от здравни работници и експерти, които могат да бъдат мобилизирани в отговор на кризи в целия ЕС, засилено наблюдение на заплахите за здравето.
Сред целите, които си поставя програмата, е укрепването на здравните системи, така че те да могат да се справят с епидемиите, както и с дългосрочните предизвикателства, чрез насърчаване на профилактика на заболяванията и промоция на здравето сред  застаряващото население, цифровата трансформация на здравните системи, достъпа до здравеопазване на уязвимите групи. Очаква се да се осигури наличие на лекарства и медицински изделия на достъпни цени, ще се насърчава разумното и ефективно използване на антимикробни средства и ще се стимулират по-екологосъобразното производство и иновациите в областта на медицината и фармацевтиката. Програмата ще намали неравнопоставеността в здравеопазването, обяснява идеята Кристиян Силвио Бушой от Групата на Европейската народна партия:

"70% от нашето население може да очаква по-голяма и по-смела намеса в здравеопазването. Кризата с COVID-19 доказа нуждата на ЕС за добре дефинирани и адекватно финансирани политически инструменти, особено с нарастващите очаквания от нашите граждани от съюза и от нас, по-специално, политиците в областта на здравеопазването. Сред приоритетите на Европейския парламент е дигитализация на здравеопазването. Програмата не само ще допринесе в борбата с рака, но също така и с дигитализацията на предстоящите тревожни събития, бъдещи пандемии и заплахи за здравето, като работи в синхрон с други програми, инструменти и фондове." 

В края на миналата година бе подписан договор за нова суперкомпютърна система в България. Тя ще може да разполага с повече от 4,4 петафлопса (4,4 милиона милиарда пресмятания в секунда) и ще бъде разположена в София Тех Парк. Едно от приложенията за използването на суперкомпютъра са медицински приложения в подкрепа на леката инвазивна диагностика и откриването на иновативни лечения, посочи Мария Габриел: 

"България и екипът тук работиха изключително интензивно, така че машината да бъде одобрена, като конфигурация. Днес иновации и нови продукти и услуги са немислими без ползването на такъв тип изчислителни мощности. Освен това ще си говорим все повече и повече за конкретна полза. Суперкомпютрите не са само технология. Те са много ясни като полза сега в медицината - от месеци напредъкът, който имаме по отношение на лечение, на ваксина, свързани с коронавируса, е и благодарение на работата със суперкомпютрите. Разбира се, че трябва това да продължи, защото има много добра перспектива за работата за други заболявания от Алцхаймер до рак."

Ивестициите в наука винаги се отплащат, убеден е и евродепутатът Радан Кънев:

"Европа показа, че обединена може да помогне и финансово да компенсира загубите там, където пасивността и инерцията на правителствата не го направиха и да се ангажира с отварянето на границите за професии и стоки, без които не можем. Днес хората очакват от Европейския парламент ясни правила и критерии за защита на гражданите, честен пазар на лекарства, гаранции, че финансовите помощи отиват при нуждаещите се, а не за купуване на избори. Нашият най-голям успех и надежда е разработването на ваксина с решаващата помощ на европейските програми за иновации, в партньорство с лидерите в индустрията. Успех, който показа колко са важни инвестициите в науката, а ключовата ни задача е тази ваксина да стигне до гражданите на Европа със строг ред и по ясни правила."

Предвижда се допълнително финансиране за здравните политики на Евросъюза. Инвестиции в здравния сектор в допълнение на програмата "ЕС в подкрепа на здравето" ще се осигурят чрез други програми на Съюза, като:  Европейски социален фонд плюс (ЕСФ+) - за подпомагане на достъпа до здравеопазване на уязвимите групи; Европейски фонд за регионално развитие - за подобряване на регионалната здравна инфраструктура; програма Хоризонт Европа - за научни изследвания в областта на здравето; Механизъм за гражданска защита на ЕС/rescEU - за създаване на резерви от медицински консумативи за извънредни ситуации. Ще се използва и ресурсът на програма Цифрова Европа и Механизъм за свързване на Европа - за изграждане на цифровата инфраструктура, необходима за цифровите здравни инструменти.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Борислав Вълов – актьорът от Монтана, който покорява сцената и социалните мрежи

Днес ви срещам с Борислав Вълов , актьор и инфлуенсър от Монтана, по-известен в социалните мрежи като Ей Бо . Борислав е горд със своите корени от Северозападния край, като смята, че те са важна част от идентичността му и оказват влияние върху неговия характер. Завършил е природо-математическата гимназия в Монтана, но пътят му го отвежда..

публикувано на 09.10.24 в 17:30
Лъчезар Ошавков, художник

Документален филм разказва за родения във Видин художник Лъчезар Ошавков

Документален филм за музикалния период на големия български художник, роден във Видин и творящ в Париж, Лъчезар Ошавков , бе представен наскоро в София. Прожекцията на "Имало едно време в Париж" бе по повод завръщането на твореца в България и представянето на изложбата "70 години живопис". В документалната лента, редом с Лъчезар Ошавков,..

публикувано на 09.10.24 в 14:00

Какво е да си пощальон в днешно време

Пощенските служители празнуват на 9 октомври, обявен преди 55 години за Световен ден на пощите . През последните 40 празник има и Соня Ружева - един от най-дългогодишните служители на видинската поща. Всеки ден тя разнася пратките на видинчани - писма, периодични издания, пенсии. Придвижва се само и единствено пеша, независимо от сезона и адреса на..

публикувано на 09.10.24 в 13:45

Симфониета-Видин с концерт "Вагнер и вагнерианство" в бившата синагога

Три последователни концерта, посветени на творчеството на Рихард Вагнер , ще представят в партньорство Симфониета-Видин и Софийски университет "Св. Климент Охридски", катедра "Музика и мултимедийни технологии". Първият е тази вечер, в Културен център "Жул Паскин" във Видин . Публиката ще има възможност да преоткрие Вагнер, коментира диригентът..

публикувано на 09.10.24 в 13:00

Видински ученици отбелязаха Международния ден "Пеша на училище"

Международният ден "Пеша на училище" бе отбелязан за четвърта поредна година в Природоматематическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин . За да популяризират ползите от ходенето и самата инициатива, пеша на училище дойдоха учениците от 8-и "в" клас, с класен ръководител Десислава Крумова.  "Има много ползи. От здравословните - подобрява..

публикувано на 09.10.24 в 10:06

С четка и сърце: Ивайло Митов създава изкуство и дарява надежда

Ивайло Митов е изключително талантлив млад художник, който избира тишината на родното си село Костелево пред суетата на големия град. Сред красотата и спокойствието на В рачанския край , той успява да се вдъхнови за творбите си. Както сам се изразява - "душата и тялото трябва да са синхронизирани, за да може да твориш" . Този..

публикувано на 08.10.24 в 17:30
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Ситуацията в животновъдството е тежка, очакваме писмени гаранции за изплащане на договорените средства

Земеделците остават в протестна готовност, заради неразплатените средства по т.нар. „украинска помощ“. Правителството отпусна 200 млн. лв. от договорените средства, но остават още 125 млн. лв., за които към момента има само уверение от министъра на земеделието и храните Георги Тахов, че ще бъдат изплатени до края на ноември.  След срещата с..

публикувано на 08.10.24 в 16:40