Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Европейският съюз в подкрепа на здравето

Снимка: Радио Видин

Появата на коронавируса показа неподготвеността на държавите по целия свят да се справят със световната пандемия. Тя оказа голямо въздействие върху медицинския и здравния персонал, пациентите и здравните системи в Европа, затова в отговор на пандемията от Covid-19, в края на миналата година Европейският парламент прие програма в подкрепа на здравето. Програмата "Европейски съюз в подкрепа на здравето" обхваща предстоящия програмен период от 2021 до 2027 г., но всички мерки, свързани с възстановяването след кризата, са предвидени за реализация през първите години от периода. Със своя бюджет от близо 10 млрд. евро тя ще финансира държавите от еврообщността, здравни и неправителствени организации. С тази програма Европарламентът цели да помогне на европейските здравни системи да станат по-устойчиви и по-добре подготвени за бъдещи здравни кризи чрез създаване на резерви от медицински консумативи, които ще бъдат използвани при кризи, създаване на резерв от здравни работници и експерти, които могат да бъдат мобилизирани в отговор на кризи в целия ЕС, засилено наблюдение на заплахите за здравето.
Сред целите, които си поставя програмата, е укрепването на здравните системи, така че те да могат да се справят с епидемиите, както и с дългосрочните предизвикателства, чрез насърчаване на профилактика на заболяванията и промоция на здравето сред  застаряващото население, цифровата трансформация на здравните системи, достъпа до здравеопазване на уязвимите групи. Очаква се да се осигури наличие на лекарства и медицински изделия на достъпни цени, ще се насърчава разумното и ефективно използване на антимикробни средства и ще се стимулират по-екологосъобразното производство и иновациите в областта на медицината и фармацевтиката. Програмата ще намали неравнопоставеността в здравеопазването, обяснява идеята Кристиян Силвио Бушой от Групата на Европейската народна партия:

"70% от нашето население може да очаква по-голяма и по-смела намеса в здравеопазването. Кризата с COVID-19 доказа нуждата на ЕС за добре дефинирани и адекватно финансирани политически инструменти, особено с нарастващите очаквания от нашите граждани от съюза и от нас, по-специално, политиците в областта на здравеопазването. Сред приоритетите на Европейския парламент е дигитализация на здравеопазването. Програмата не само ще допринесе в борбата с рака, но също така и с дигитализацията на предстоящите тревожни събития, бъдещи пандемии и заплахи за здравето, като работи в синхрон с други програми, инструменти и фондове." 

В края на миналата година бе подписан договор за нова суперкомпютърна система в България. Тя ще може да разполага с повече от 4,4 петафлопса (4,4 милиона милиарда пресмятания в секунда) и ще бъде разположена в София Тех Парк. Едно от приложенията за използването на суперкомпютъра са медицински приложения в подкрепа на леката инвазивна диагностика и откриването на иновативни лечения, посочи Мария Габриел: 

"България и екипът тук работиха изключително интензивно, така че машината да бъде одобрена, като конфигурация. Днес иновации и нови продукти и услуги са немислими без ползването на такъв тип изчислителни мощности. Освен това ще си говорим все повече и повече за конкретна полза. Суперкомпютрите не са само технология. Те са много ясни като полза сега в медицината - от месеци напредъкът, който имаме по отношение на лечение, на ваксина, свързани с коронавируса, е и благодарение на работата със суперкомпютрите. Разбира се, че трябва това да продължи, защото има много добра перспектива за работата за други заболявания от Алцхаймер до рак."

Ивестициите в наука винаги се отплащат, убеден е и евродепутатът Радан Кънев:

"Европа показа, че обединена може да помогне и финансово да компенсира загубите там, където пасивността и инерцията на правителствата не го направиха и да се ангажира с отварянето на границите за професии и стоки, без които не можем. Днес хората очакват от Европейския парламент ясни правила и критерии за защита на гражданите, честен пазар на лекарства, гаранции, че финансовите помощи отиват при нуждаещите се, а не за купуване на избори. Нашият най-голям успех и надежда е разработването на ваксина с решаващата помощ на европейските програми за иновации, в партньорство с лидерите в индустрията. Успех, който показа колко са важни инвестициите в науката, а ключовата ни задача е тази ваксина да стигне до гражданите на Европа със строг ред и по ясни правила."

Предвижда се допълнително финансиране за здравните политики на Евросъюза. Инвестиции в здравния сектор в допълнение на програмата "ЕС в подкрепа на здравето" ще се осигурят чрез други програми на Съюза, като:  Европейски социален фонд плюс (ЕСФ+) - за подпомагане на достъпа до здравеопазване на уязвимите групи; Европейски фонд за регионално развитие - за подобряване на регионалната здравна инфраструктура; програма Хоризонт Европа - за научни изследвания в областта на здравето; Механизъм за гражданска защита на ЕС/rescEU - за създаване на резерви от медицински консумативи за извънредни ситуации. Ще се използва и ресурсът на програма Цифрова Европа и Механизъм за свързване на Европа - за изграждане на цифровата инфраструктура, необходима за цифровите здравни инструменти.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светла Буюклийска

Сдружението "Врачанските къщи" става на 4 години

Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца.  Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..

публикувано на 29.11.24 в 17:05

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37