Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Справят ли се малкият и среден бизнес в условия на криза?

Разпространението на пандемията от COVID-19 у нас доведе до временно затваряне на много бизнеси. Някои от тях работят на минимален капацитет, а други намалиха значително продажбите си. Хиляди хора останаха без работа, други пък трябваше да работят с намалени заплати. Целта и на държавата и на бизнеса е обща- да се запази производствения потенциал и човешкия капитал, така че след епидемията икономиката бързо да може да се рестартира. Помнят се поуките от предишната криза и би било добре да не се повтарят същите грешки. В началото на 2021-ва година фирмите са съкратили всички разходи, които не са абсолютно необходими. Така вътрешният пазар се свива драстично заради увеличената склонност към спестяване и срива на потреблението. Кризата, причинена от пандемията от коронавирус, вече има сериозни икономически последици върху малкия и среден бизнес. Изследване сред различни браншове в края на миналата година показа, че най-тежко са засегнати именно малките и средни предприятия. Част от търговските обекти, които оперираше малкият бизнес бяха затворени, а други изобщо не отвориха. Разговаряхме с Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес, която подчерта, че подкрепящите мерки трябва да са с хоризонт от една до три години. По думите и някои от представителите на малкия и среден бизнес са в състояние на технически фалит, спрели са работа и няма да могат да рестартират:

"Други пък са спрели с идеята да си преформатират стратегията, ограничават щетите и търсят вариант да зациклят отново при първа възможност. За тях наистина имат смисъл такива краткосрочни мерки да бъдат насочени от сорта на тези, които в момента действат или пък тези, които се планират от правителството. Има и трети, които намериха ниша в тази криза, те за съжаление са доста по- малко от тези, които имат проблеми и всъщност се въз-ползват от новата ситуация."- уточни Елеонора Негулова и допълни, че в момента се търси мост за по- дългосрочно развитие на бизнеса след като премине икономическата криза. Социално- икономическите мерки за справяне с последствията от коронакризата в България трябва да имат синергичен ефект с тези, които бяха обявени и тези, които предстоят.

Справят ли се малкият и среден бизнес в условия на криза в регион Враца- разговаряхме с Илияна Филипова, изпълнителен директор на Търговско- промишлена палата Враца. 

" По време на пандемия е трудна да се говори за ръст на индустрия, на услуги и за напредък. Всички са засегнати, виждаме го и все повече ще излизат тези рани от пандемията. Погрешно е да говорим, че след кризата нещата ще се върнат по местата им, както е било през добрата 2018-та, 2019-та година ... Имаме разкрити и нови работни места, специално за град Враца мога да спомена, че непрекъснато текат обяви за набиране на нови кадри от новите работодатели- чуждите инвеститори, които стъпиха по време на пандемията и изградиха своите производствени мощности ... Относно затворени предприятия- микро и малки има безспорно такива и ние знаем кои са най- засегнатите сектори. Това са хотелиерство и ресторантьорство- малките кафенета, малките места за хранене, малките магазинчета."- каза Илияна Филипова, изпълнителен директор на Търговско- промишлена палата Враца и уточни, че малките и средни предприятия от Северозападна България са потърсили и са се възползвали достатъчно активно от помощта на държавата. 

Как наложените мерки, заради пандемията от коронавируса се отразяват върху производствения процес на представителите на частния сектор в българския Северозапад? Разговаряхме с Евгени Генов, собственик на малък цех за боза в Монтана. Рецептата, по която приготвят бозата е предадена от дядо на внук, а първият цех е построен преди години в берковското село Замфирово. Днес във фирмата няма съкращения, но продажбите на готовата продукция са спаднали с 30%. Собствениците на заведения бяха сред най- потърпевшите от създалата се ситуация и все още остават такива. Нели е управител на заведение в Лом, а с нея разговаря Владимир Недев:

"Нашето заведение функционира повече от 24 години в Лом. За съжаление извънредната обстановка много зле се отрази върху бизнеса ни, не само заради факта, че много от колегите останаха без работа, но и това, че нашата дейност бе стопирана."

В Лом от години се издава и печатно издание - вестник, от който жителите на крайдунавския град черпят регионална информация. Макар да не определя дейността си като бизнес, издателят на вестника Камелия Обретенова, разказа за радио Видин, че ситуацията около пандемията допълнително е затруднила дейността на печатницата. Представихме и един добър пример от Враца- фирма създадена през 2000 г. за производство и монтаж на алуминиева и PVC дограма, окачени фасади, стъклени врати и витрини, окачени тавани, зимни градини, щори, покривни конструкции с поликарбонат, днес продължава да работи на пълни обороти и да радва своите клиенти. Фирмата е успяла да разшири дейността си и да запази работния си персонал. Разговаряхме със собственика инж. Димитър Иванов

"Строителния бранш не беше толкова засегнат и на практика инертността позволява ние да работим със сключените договори. Дори ние спряхме поръчките още миналата година в средата. Не разчитам на помощ от държавата, защото не отговарям на условията."- каза Димитър Иванов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45