Появата на COVID-19 показа необходимостта от инвестиране в качествено образование за младите хора в страните в Европа. Доброто образование е в основата на приобщаващи и устойчиви общества. То е отправната точка за успешна професионална реализация и най-добрата защита срещу безработица и бедност, способства личностното развитие и поставя основите за изграждане на активно гражданство. Мониторинговите доклади за образование и обучение, които ЕК издава всяка година, имат за цел да се проследяват общите цели на образованието и да дадат своите препоръки към всяка отделна държава особено в условията на COVID-19, казва Гергана Ефремова, мениджър на проекта FIERST:
"ЕС безспорно дава голяма подкрепа на страните - членки по отношение на образованието. Вече не е толкова важно конкретните знания, които имаш, много по-важни са уменията, които имаш. Притежавайки нужните умения човек може да се адаптира към заобикалящата го среда и нуждата от тази адаптация беше показана през последната година с появата на COVID-19."
FIERST е тригодишен проект, финансиран от програма Еразъм +/ Ключова дейност 3 на Европейския съюз, който цели да разпространи добри практики за включващо обучение, създадени от иновативни учители и образователни експерти, които работят с ученици от уязвими общности на местно ниво. В България партньори по проекта са "Заедно в час", Министерството на образованието и науката и Нов български университет, а Синдикатът на българските учители е асоцииран партньор. 35 училища и 340 учители участват в проекта, обяснява Гергана Ефремова:
"Целите са - все повече учители да посрещат нуждите на своите ученици... Друга специфична цел е в училищата да бъдат създадени професионални учебни общности, които водят до сплотяване на екипа, следващата цел е споделяне на специфични добри практики, като в България те са - развиване на умения на 21 век."
В проекта FIERST от Северозападна България се включват 7 учители от СУ "Христо Ботев" Козлодуй, те работят по едно от уменията на 21 век - четивна грамотност, казва Верка Петкова, директор на СУ "Христо Ботев" Козлодуй:
"Всеки един от нас работеше в експериментална паралелка. Направихме изследване и видяхме на какво ниво са учениците... Моята работа като учител по биология беше да науча учениците да работят с непрекъснат и прекъснат текст, да могат да разчитат фигури, таблици. Направихме краен продукт - Справочник с биологичните термини... Преминахме в електронна среда и това създаде условия, мотивиращи учениците да се справят със задачите."
Една от целите, които си поставя професионалната общност на училището е да се привлекат още колеги, които да се включат в проекта.
Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..
Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..
Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение. Днешната неделя е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за изцеряването на слепия просяк..
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..
Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство. Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..
Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..
С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..