Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще протече четвъртия етап на ваксинацията срещу COVID-19

Снимка: Радио ВИДИН

Личните лекари започнаха да подготвят списъците за ваксинацията срещу коронавирусна инфекция за така наречената четвърта фаза на имунизация, която обхваща възрастни на и над 65 г. и хора с придружаващи заболявания. Очакваният брой от тази група е 1 800 000 души. В България има 4 500 общопрактикуващи лекари. Те ще предоставят препоръки и информация за ваксините срещу COVID-19. Изготвянето на списъците на желаещите е започнало от 1 февруари, обясни д-р Маргарита Христова, общопрактикуващ лекар във Видин. 

"Приоритетно ще бъдат имунизирани уязвимите групи, хронично болни, възрастни над 65 години. Ваксините са разпределени в няколко района в България. Ние сме в район номер 1 - град Враца. От там ще бъде разпределението, от РЗИ, и за нашия град. При направянето на имунизация всеки пациент ще подписва амбулаторен лист, в който дава и съгласие за направената манипулация. Ваксината помага за подготовка на имунната система, за имунен отговор, при атакуване на организма от вируса. Ваксинирането е доброволно и безплатно. Могат да бъдат проявени странични ефекти като зачервяване в областта на манипулацията, леко отпадналост да бъде почувствана, главоболие и температура. Не е желателно да се прави на деца до 16-годишна възрастм на бременни, също на хора с имунни заболявания, онкологични заболявания, които са подложени на химиотерапия и лъчетерапия. Списъците ги подготвяме от 1 февруари. Очакваме да получим първите дози ваксини и да започнеме поставянето им."

До момента са се записали около 14 души при д-р Христова. Според нея притеснение няма, даже напротив имат желание. Тя също ще се имунизира срещу COVID-19:

"В моята практика имам записано около 14 човека до момента. Продължаваме записването. Те трябва да бъдат в момента здрави. Да нямат противопоказания, алергия, бронхиална астма. Също с онкологични заболявания не е желателно да правят. Но другите е желателно да ги правят. Имат желание, не са притеснени. Аз работя 40 години и вярвам в институциите. Направиха се вече на много колеги и ние очакваме и при нас да бъде също. Ще се ваксинирам."
Попитахме възрастни и пенсионери дали ще се имунизират, притесняват ли се от ваксинирането и дали са се записали вече при личният им лекар.

"Много съм се ваксинирала, когато бях на работа всяка година против грип, а сега съм много стара. Вече отивам по пътя си. Нямам притеснения от заболяване, защото био храната защитава. Моят син ми се чуди, как мога да ям посред зима жътварско кисело. Биологичното е голяма работа и не се притеснявам от COVID... Да, що не, аз съм на 84 години вече, така че така или иначе се ще се мре, какво ми е писано отгоре... Не съм ваксиниран, още не записват за нас. Естествено, нямам никакво притеснение... На този етап не, някак си не вярвам на тези ваксини в момента. Резултата да се види какъв е, защото и по телевизия слушам и с приятели говоря. Не знам ефекта какъв е, защото за мен ваксината е поне една година да има гаранция, а след 6 месеца втора ваксина. Не знам страничните ефекти, какви са. Това най-много ме притеснява... Аз мисля да изчакам. Чела съм много неща, но  не е от четеното, просто искам да изчакам." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Река Дунав при гр.Видин

Видинчанка с проект за почистване на река Дунав

Светлозара Златанова е от Видин, завършила е ГПЧЕ "Йордан Радичков". Сега е студент и изучава реклама. Докато е ученик, участва в конкурс "Млад иноватор" през 2022 година. Идеята била да се създаде иновативен проект, който да е в помощ на околната среда. Като част от отбор "The Evergreens" създават робот, който може да почиства река Дунав. Не..

публикувано на 12.12.24 в 16:47

Какви усилия полага WWF да подсили популациите на есетри

По долното течение на река Дунав - на границата между България и Румъния - плуват последните размножаващи се в естествена среда популации на есетрови риби в Европейския съюз. Оцелели в продължение на 200 милиона години, днес сме на път да ги загубим. С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF разказва за тяхното неясно бъдеще.  От шестте..

публикувано на 12.12.24 в 16:41

"Нощ на прилепите" ще се проведе във Враца

На 13 декември /петък/ Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" и Регионална библиотека "Христо Ботев"- Враца ще проведат "Нощ на прилепите". Инициативата ще започне от 15.00 часа в Тийн зоната на библиотеката и ще продължи до 16.30 часа.  Събитието ще се проведе за 14-а поредна година.  Прилепите са характерен вид за "Врачански..

публикувано на 12.12.24 в 16:23

Името на Синаговци блесна в центъра на селото

Осветен, ръчно изрисуван надпис с името на Синаговци посреща жители и гости на населеното място. Изображението краси центъра на видинското село от миналата година, но за да добие завършен вид цялата стена, на която е стенописът, отскоро е осветена от водоустойчиви прожектори. Те са закупени от местен жител и са свързани чрез електрическо табло с..

публикувано на 12.12.24 в 15:55

Избират Мис и Мистър Северозапад за 2024 година

Конкурсът "Мис и Мистър Северозападна България " ще се проведе на 13 декември във Видин. Това е 19-ото поред издание и в него ще участват общо 20 момичета и момчета от Видин, Враца, Монтана, Плевен, Белоградчик, Лом, Белоградчик, Мизия, Берковица и Бяла Слатина. Повече за конкурса разказва организаторът Ивайло Йосифов:   "Конкурсът ще бъде..

публикувано на 12.12.24 в 13:23

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да..

публикувано на 12.12.24 в 11:13

След сигнали за спукани гуми започна ремонт на пътя Козлодуй-Лом

Шофьори сигнализираха за лошо състояние на пътя Козлодуй - Лом (републикански път II-11). Според водачите, с които разговаряхме, най-лошо е положението между Ковачица и Козлодуй. Допълват, че заради множеството дупки в участъка през последната седмица ежедневно е имало аварирали автомобили, със спукани гуми и повредени джанти.  Людмила Лазарова..

публикувано на 12.12.24 в 10:47