Втората подготвителна неделя към Великия пост се нарича Неделя на Блудния син. Днес се чете тази, известна на всички притча от Евангелието. Притчата – това не е просто разказ или повествование – това е поучение. В милосърдния баща ние виждаме нашия Отец Небесен, Чието милосърдие е безгранично, безпределно, безкрайно и непостижимо за нас немощните и неразумни човеци. По-малкият син поискал от баща си своята част от имането и се отделил от баща си, напуснал бащиния дом, където той бил сит, облечен и стоплен от вниманието, грижата и любовта на баща си.
Някъде в далечна страна, прекарвайки времето разпътно, той похарчил всичко и се оказал беден и гладен. Опомнил се, той решава да се върне при баща си и да помоли да го приеме като последен роб, не считайки себе си достоен вече да се нарече син. И баща му не го прогонва, което би било справедливо, може би, по нашите разбирания, а го приема в своите обятия като любим син. Той сам отива към него да го посрещне, без да дочака той да влезе в дома. Той иска да донесат достойни одежди, да го обуе в най-добрите обувки и да му надене на ръката пръстен като знак на синовството.
От това е видно, че бащата оставал все така любящ баща и тогава, когато малкият му син живял в неговия дом, и тогава, когато си тръгнал от него. И тогава, когато водел блуден живот, разпилявайки получената част от бащиното имане, и тогава, когато бил в нищета и гладен пасял чуждите свине, и тогава, когато се завърнал с разкаяние. Бащината любов не се променяла. Така и нашият Отец Небесен обича всички нас с неизменната Си Божествена любов.
Така верни чада на Църквата ли сме или блудни синове и дъщери? От Бога са ни дадени таланти и способности за благодетелен живот, за обработване на Нивата Христова, за съработничество с Христа Спасителя в лоното на нашата православна Църква, в дома на нашия Отец Небесен. Но ние като блудният син "в страна далечна" прахосваме сили и време в разпътен бездуховен, безполезен живот. Но притчата за блудния син ни дава надежда и утешение. Тя ни напомня, че и нас ни очаква Небесният Отец, че Неговата Божествена любов към нам е неизменна и винаги Господ е готов да ни приеме в Своите обятия. Ние трябва само да дойдем на себе си, да се опомним, да осъзнаем своето положение на блуден син, за това и са ни дадени предстоящите дни на Великия Пост, за да се върнем в своето синовно достойнство, считайки себе си за недостойни и от цялата си душа да произнасяме молитвата: "Отче наш... да се свети Твоето име, да бъде Твоята воля. Амин."
Протойерей Борис Павленков
В рубриката "Съвременна Библия" - наскоро БНР публикува информация и кратък коментар за интересно явление. Търсенето на думата "молитва" в интернет е достигнало своя пик за последните пет години. Датският университетски преподавател Джанет Бенцен потвърждава старото наблюдение, че в кризите си хората прибягват до молитвата. Това, за учудване на мнозина, го прави и човекът от технологичния и залят с наука 21 век. Всъщност фактът, че се обръщаме към Бога в критичните си мигове е напълно библейски. Притчата за блудния син ще ни припомни за две молитви на човека: първата - да си тръгне от Бога, втората - да се върне. По средата, както разбираме и от собствен опит, стои кризата.
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават колко..
Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго. Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя. Това води..
Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..
"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..
Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..