Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

8 март през погледа на жените

Снимка: Радио ВИДИН

8 март празнуваме с дами от Северозапада. Те са позитивни, вярват в себе си, в добрите думи и дела, радват се на малките жестове. 8 март е любим празник, не само на майката, но и на всяка жена. Днес е ден и за признание на постижения на жените в различните сфери на живота. Започнал само като политическо събитие на социалистите, празникът стана част от културата на много страни. 

За празника, жените и подаръците, говорим с учителя от основно училище "Любен Каравелов" във Видин Красимира Иванова.

"Все още го чувствам като празник. Може би като жена, като майка на две дъщери, като баба вече и на внучка, все ми се иска поне един ден да има официален, в който ние да се почувстваме специални, по-красиви от друг път, по-уважавани от друг път почетени с цвете или по друг начин. Аз обичам този празник и го празнувам", каза Красимира Иванова.

Д-р Шакила Нури Попал -Димитрова е лекар ординатор в COVID отделението на ломската болница "Св. Николай Чудотворец". Тя стана известна с работата си като инфекционист по време на ограничителните мерки, свързани с пандемията, и остана 3 месеца на работа с екипа си от медицински сестри и санитарки в отделението. Получи наградата "Почетен знак на община Лом" за самоотвержено и смело поведение по време на пандемията. Днес ви я представяме не само като отдаден на професията си човек, а и като жена, обичана от най- близките си и своите пациенти.

"8 март е едно историческо събитие в живота на жените, но иначе като празник, е хубаво, че има и такива празници, през които печелим повече уважение и внимание. Всеки ден би трябвало да получаваме внимание и симпатия", смята д-р Шакила Попал- Димитрова.

Мая Милова е от Враца. Работи в Търговско- промишлената палата. Усмихва деня на хората около себе си с позитивната си нагласа към света.

"Това е един много специален ден за майките и жените. В този ден наистина получаваме цветя, подаръци, но според мен така би трябвало да се чувстваме и през цялата година, а не само на 8 март", заяви Мая Милова.

Преподавателят по пиано и солфеж в музикалната школа към читалище "Постоянство- 1856" в град Лом е Росица Кръстева. Основател и дългогодишен ръководител на вокална група "Шоколадче" от град Лом. Само за миналата година групата участва в 24 конкурса, общо 106 призови награди, от които 51 първи места. И всичко това благодарение на неуморния труд на музикалния педагог. 

"Със сигурност е празничен ден. Усещам го като такъв. По отношението на много хора, които са близки около нас, по отношението на хората, които са в нашето обкръжение. Аз, специално в моята работа с децата го усещам наистина празнично. Като се върна назад в спомените си, имам по-друго усещане. То, разбира се, си има обяснение, едно е когато си бил дете да го усещаш като празник, друго е сега. Но, това е в кръга на нормалните неща", каза Росица Кръстева.

Михаела Марчева е родена в Берковица, живее в София. Интериорен дизайнер е. Завършила е университета Нейпиър в Единбург, сега ѝ предстои защита на дипломната работа в български университет. 

"Според мен не е отживелица, тъй като в историята на човечеството жените не са имали много равни права. Но, тъй като аз идвам от свещеническо семейство, ние вкъщи празнуваме и почитаме жената и майката на 25 март- Благовещение, когато архангел Гавраил известил благата вест за раждането на спасителя", изрази мнението си Михаела Марчева.

Каква трябва да е днешната жена, за какво трябва да се бори и отстоява, какво олицетворява жената- отговорите на тези и други въпроси може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11