На 2 април се отбелязва Световният ден на информираността за аутизма. Целта е да се повиши информираността на обществото по проблемите на децата, страдащи от нарушения в развитието.
Ана Сапунджиева е психолог и клиничен ръководител на Център за социална рехабилитация и интеграция с приоритет аутистичен център - София . Това е единствената социална услуга без заплащане срещу специализирана грижа и терапия. Хората, които търсят услугите на центъра са много, споделя тя:
"Има програми за деца в ранна възраст, за тинейджъри и за юношеска възраст. През последните години наблюдаваме позитивна тенденция, свързана с все по-активната помощ за деца и семейства в детските градини и училищата... Също и в специалните училища, които са центрове и семействата получават подкрепа. По този начин нашата работа става консултативна и се планира като интензивна и по-краткосрочна... Това, което правим - изготвяме заедно с родителите оценка на състоянието на детето... Правим своите заключения и се договаряме върху какво ще работим в следващия период....
Наблюдава се тревожна тенденция сред родителите на деца с аутизъм, които смятат, че децата им трябва постоянно да посещават различни специалисти и с това даже прекаляват, казва Ана Сапунджиева:
"Тревога има, че с разкриването на повече услуги и частни практики родителите стават едни придружители на детето от една терапия към друга... Стараем се да постигнем баланс, кое е актуално за детето... Ако в детска възраст нуждата е от специалисти, които да обяснят на родителите какъв е индивидуалният профил на тяхното дете... имат нужда от разбиране на индивидуалните им особености, после идва предизвикателството от социализация, което често е по механичен и травмиращ начин...След това предизвикателството - училището с ограмотяването му... Идва преходът към младежката възраст и да се мисли как ще се реализираш..."
Ралица Иванова е майка на 8 годишно дете с аутизъм, преминава през много препятствия и трудности, за да може да даде най-доброто за своето дете и да му помогне в емоционалното и психическо развитие:
"Първо най-трудно е осмислянето, че имаш различно дете... След като осъзнаеш проблема, идва следващата стъпка - ходене при различни специалисти... За съжаление, в България трябва да си добре финансово осигурен, за да вървиш в правилната посока... Повечето време децата прекарват в детската градина, ...Необходима е работа с логопед, с психолог, с ресурсен учител. Това е много трудно и всеки родител трябва сам да се справя със ситуацията..В нашата градина имаше добър логопед, заплащаше се допълнително, имаше и ресурсен учител, но това беше фиктивно... При моето дете започнахме работа с психолог, логопед и ерготерапевт на 3 години. Комплексно те му помогнаха да развие реч и разбиране...Това е първият напредък с говора... За мен е най-важно в близкото обкръжение да има разбиране по въпроса..."
Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..
Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас. Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...
Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред. За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..
Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..
Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..
154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..
Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси. На форума участниците..