Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Основният проблем е липсата на плурализъм

Михаил Митев: Да си свободен е избор

Да бъдеш журналист не означава да обслужваш властта или партиите


Недопускането на множество мнения, възгледи или гледни точки по даден въпрос - т.е т.нар плурализъм, е основният проблем на българската медийна среда, каза в "Посоките на делника" журналистът от БНР Михаил Митев. Младият врачанин е автор на проекта "Слово 111" - студентска независима медия без цензура и пристрастия.

"Сложно е за анализ, защото все още виждаме медии, които са проправителствени и такива, които са антиправителствени. Баланс няма в медиите, не постигаме желания плурализъм. Твърде крайни са ни позициите. Забележете в чуждите медии, които са авторитетни - съвсем спокойно пишат за българската действителност, по свободен начин, употребят думи като мафия, като корупция, а това не им влияе на свободата на словото. При нас тази крайност, когато изразяваме, че дадено управление е такова или онакова, слагат ни етикет, че сме твърде крайни и необективни. Има и медии, които слагат етикети за дадени политици, че са много добри, благодарение на тях се справяме чудесно. Не създаваме нищо, освен един балон, който ни разделя като феновете на ЦСКА и ЛевскиМедийната свобода съществува дотолкова, доколкото го позволява медийната политика на дадена медия. Имам колеги, които са във вестниците, на които им диктуват какво да пишат. Това е ограничението - свободен си, но зад даден текст, който са те накарали да го напишеш, е твоето име. Това не е свобода, това е творческа диктатура и авторитаризъм върху текста. Когато журналист влиза в разрез с медийната политика, тогава идва проблемът. Има и лица, за които е удобно - приятно е, доходоносно е, не застраваш семейството си. Щом в момента водим този разговор, значи сме свободни. Има и журналисти, които изразяват мнение и позиция. Личен избор е от коя страна на барикадата да застанеш".

Медийната среда в България продължава да се влошава, а политическият натиск върху журналистите се увеличава, се отчита в тазгодишната класация на "Репортери без граници" за свободата на медиите. Публикуваният във вторник годишен индекс за свободата на печата оценява свободата на словото в 180 държави.

Страната ни губи още едно място и вече заема 112-та позиция. 

Изводът за тревожната ситуация в българските медии е притеснителен, но настоящата позиция не може да бъде изненада, допълни още Митев.

"Учуден съм дори, иронично казано. Не очаквах 112 място, очаквах да сме по-назад. Да погледнем протестите - имаха място в медийната атмосфера, но отново ни разделиха. За дадени медии протестърите правеха неща, които не са редни, но пък за други - това беше искане за демокрация. Наскоро четох Буковски, който дава най-добрата формула как да се оправим - да смениш индивида. Изисква се много работа, която да изгради индивида, да изгради собствено общество. Там е проблемът - ние не изграждаме кадърни хора. Всичко зависи от това да няма страх от цензурата, от личността, от възпитанието му. Ние се страхуваме от тези, които ни управляват, макар че ги избираме. Страх ни е да кажем нещо, защото не знаем как ще реагират те. Аз съм инатлив, аз съм човек, който иска промяна, боря се. Има как да се промени ситуацията, вярвам го. Общувам с наистина свободни хора, които са интелигенти, начетени. За тях това 112 място не отговаря на истината. Имам и колеги, които са зависими, които са обезсърчени. Днес, когато започнеш да работиш като журналист, превръщаш се в PR на властта. Това не е нашата професия".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00