Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Около 200 милиона евро за преодоляване на последствията от коронавируса за фермерите в България

Приоритетно се финансира възстановяването на напоителните системи

Снимка: Радио ВИДИН

Осем милиарда евро- това е финансовото измерение на подкрепата за фермерите в Европа. Средствата бяха гласувани в края на миналата година. Около 200 милиона от тези средства ще подпомогнат българските фермери. Средствата са за преодоляване на кризата и последствията от коронавируса. На пленарната си сесия Парламентът прие и правилата за преход в следващите 2 години.  За да бъде осигурена стабилността и конкурентоспособността на европейските земеделци, Преходният период към новия програмен период ще бъде 2 години, а не 1 година, освен това, по време на прехода ще се прилагат старите правила. 

В началото на тази година бе проведен онлайн форум, посветен на Бъдещето на ОСП и реформата след 2022 година. Средствата от Плана за възстановяване и справяне с последствията от пандемията ще се разходват по правилата на прехода, коментира Снежана Благоева- пълномощен министър на постоянното представителство на РБългария в Брюксел и на специалния Комитет по селско стопанство. 

"За нас най-важното за преходния период е да се осъществи и да се гарантира плавният преход от единия към следващия програмен период. за нас беше беше много важно да продължим да подпомагаме земеделските производители, да им осигуряваме достатъчно подкрепа в този нелек период. Фактът, че можем да продължим да прилагаме директните плащания е изключително важен, също и преходната национална помощ, мерките по развитие на селските райони ще бъдат прилагани по условията на съществуващите правила. Периодът е труден, разбираме, че трябва да осигурим на земеделците допълнителна подкрепа, подкрепа има и по инструмента "Следващо поколение", който осигурява допълнително едни 200 милиона евро през първите две години за земеделските производители, с насоченост именно за конкурентоспособност и допринасяне за екологичните цели на Зелената сделка. През този преходен период земеделските производители ще могат да разчитат на достатъчно подкрепа, така че да преодолеят трудностите и едновременно с това да направят крачката напред в посока развитие..."

Около 200 милиона евро от 8-те милиарда европейска помощ ще стигнат до фермерите в България за две години. Към тези средства се прибавят и около 650 милиона евро, които  ще бъдат насочени към земеделците по Програмата за развитие на селските райони. 
Фермерите трябва да се подкрепят, защото те са в основата на продоволствената сигурност и са гарант за качеството на произвежданата продукция, категоричен е евродепутатът Асим Адемов зам.член на комисията по земеделие в европарламента. 

"Фермерите са първото и най-важно звено от веригата за доставка на храни, те са гарант за продоволствената ни сигурност, за качеството на произвежданата продукция, както и за доброто стопанисване на земята. Положителен ефект по този преходен регламент са допълнителните 8 милиарда евро за развитие на селските райони, които ще бъдат достъпни за земеделците през 2021 и 2022 година, в съотношение 30:70 процента... През този преходен период България ще разполага с над 880 млн. евро по Програмата за развитие на селските райнои, от които 200 млн. евро са по линия на Плана за възстановяване."

Към напояване и дигитализация на селскостопанския сектор ще бъдат насочени голяма част от средствата по Плана за възстановяване, посочи Атидже Алиева Вели- член на комисиято по земеделие. Според нея  трябва да се мисли и за по-тясна връзка между науката и бизнеса:

"Трябва да работим  в тази посока, да приложим цялостен подход в Плана за възстановяване, който след това да бъде надграден със средствата, предвидени след 2023 година. Като част от стратегията за опазване на биоразнообразието имаме предложения именно за инвестиции в напояване и устойчиво управление на водните ресурси..."

До 2023 година страната ни има възможност да се възползва от средствата за подобряване на състоянието и модернизация на хидромелиоративната инфраструктура. 
Климатичните промени и продължителните летни засушавания през последните години изправят българските земеделци пред огромни предизвикателства, затова и Александър Александров от Видинския съюз на зърнопроизводителите подкрепя идеята да се финансира изграждането и възстановяването на напоителни системи: 

"Без напояване ня как да стане, добре е, защото ние никога не можем да извадим толкова пари, за да си възстановим напоителните системи. Има толкова "поле за изява"- помпени станции разрушени, канали...Добре е, че инфраструктурно, инженерната подготовка е създадена- прокарването на самите каналиу изравнителите, дигите- това го има. Трябва да бъде подобрено... "

Системите за напояване у нас са в критично състояние. Това води до значителни загуби на поливна вода и до високата й цена. Между 4 и 8 процента от съществуващите напоителни системи се използват през последното десетилетие, а неефективното използване на водния ресурс в сектор земеделие е съществена пречка пред интензивното развитие на отрасъла и пред устойчивото управление на водите в този отрасъл, се посочва в Плана за възстановяане.  Затова са предвидени  дейности по реконструкция, възстановяване (проектиране и строителство), модернизация на напоителни канали, напоителни полета, деривации, помпени станции, напорни тръбопроводи, изравнители, водохващания, язовири и обекти за отводняване - отводнителни помпени станции, канали и диги. 
Реализацията на проектите ще доведе до значително намаляване на загубите на вода, нарастване на поливните площи, опазване на земеделските земи от вредното въздействие на водите, предотвратяване на риска от бедствия и адаптиране на земеделието към климатичните промени. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Разликите между православния и католическия Великден

Днес е Велики четвъртък от Страстната седмица.   В първите три дена от Страстната седмица вниманието е насочено към някои притчи на Иисус Христос с важни поучителни послания в тях, а във Велики четвъртък и петък си припомняме Неговите спасителни страдания. Тази година православният и католическият Великден съвпадат. За никого не е тайна, че има..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Общините Белоградчик и Макреш финансирали зарибяване на Рабишкото езеро

Светослав Димитров последните години организира кампании за зарибяване на Рабишкото езеро. Водоемът и в момента е заблатен , за риболов почти не става, защото има около 15 метра зелена трева. Винаги има смисъл от зарибяване, каза Светослав Димитров: "Целият този бряг, който преди беше като плаж сега е станало просто горичка...

публикувано на 17.04.25 в 16:06

Забраниха риболова до края на май

От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба по река Дунав и вътрешните водоеми. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно и пролетно-лятно размножаващите се риби на водни обекти, в които се разрешава любителския риболов. Периодът на забраната е от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. включително...

публикувано на 17.04.25 в 16:02

Как да подберем добър козунак за Великден

По традиция днес на Велики четвъртък и на Велика събота се приготвят козунаците за Великден. Колко жълт и колко скъп е, и как действа на небцето, истинският козунак - ще разберем от популярната врачанска сладкарка Мария Иванова : "Портокаловият козунак освен стандартните продукти - брашно, мая, мляко, яйца съдържа портокалови корички и..

публикувано на 17.04.25 в 15:57
СНИМКА: ПП ВРАЧАНСКИ БАЛКАН

Ще реставрират "Пустата църква" в Камено поле

Нови проекти по Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България - Сърбия ще развиват трансграничния регион с инвестиция от 8 млн. 382 хил. 491 евро. Първите 10 проекта поставят началото на реалното изпълнение на интегрираната териториална стратегия по програмата, насочена към разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения...

публикувано на 17.04.25 в 15:55

Ученици от Видин правят филм за видинската синагога

Стартираха снимките на първия ученически филм за видинската синагога. Това ще е първият филм във Видин и страната, изцяло направен от ученици за тази забележителна сграда.  Кампанията надгражда пилотната инициатива на Европейската комисия  "Детективи на европейски проекти“ , реализирана успешно с шест от областните информационни центрове в..

публикувано на 17.04.25 в 13:33

В "Музикална зона" на Велики четвъртък 2025 слушаме произведения от барокови композитори

От създанието на света до днес, музиката е неразривна част от богопоклонението. Работата на композиторите била да извайват своето изкуство за богослужебната практика. Освен че били автори  на музиката, те я и изпълнявали. Едни от най-вдъхновяващите образци идват от епохата на барока. Постепенно музикално-изразните средства започват да разширяват..

публикувано на 17.04.25 в 09:00