Ако нямаше Възкресение Христово, не само че нямаше да има християнство, но и самата вяра в Бога, в силата на доброто и истината би била повредена, би бил загубен смисълът на живота. Ако не бе възкръснал умъртвеният Христос, не само че нямаше да има спасение чрез Него,защото смъртта и безсилието на кого могат да помогнат, но нямаше да има в историята по-лошо тържество и по-зла насмешка на злото над доброто, на дявола над целия светъл и идеален свят, както в дните, свързани с Голгота и въобще с целия земен живот на Господ Иисус Христос. Нямаше да има по-силен и неотвратим за безпросветното отчаяние, защото ако и този Праведник се окажеше безсилен, ако тази Велика Личност бе изчезнала в бездната на небитието, то ние или всеки друг какво бихме очаквали и за какво бихме се приготвяли? Не би ли бил тогава човешкият живот само една "пуста грешка" (според Лермонтов) или според сполучливия израз на великия християнски писател Достоевски – един "дяволски водевил", игра?
Но Христос възкръсна, а дяволът, който си беше открит човекоубиец, "и е лъжец, и баща на лъжата" (Иоан 8:44), остана посрамен и безсилен. Животът победи, а смъртта и злото бяха потъпкани и умъртвени. Христос възкръсна и в пълна яркост засия Неговото Божествено Царско величие...
Апостолите не са писатели съчинители, не използват хитрини, а са обикновени, под въздействието на Свети Дух, действителни свидетели на истинското събитие на Христовото Възкресение и на цялата евангелска история.
Самите апостоли говорят: "Ако пък Христос не е възкръснал, то празна е нашата проповед, празна е и вашата вяра". "Но ето, Христос възкръсна от мъртви и за умрели стана начатък" (т. е. Той е началото на нашето бъдещо възкресение - 1Кор. 15:14-20). Само тогава апостолите и първите християни тръгнали на смърт, когато се убедили в действителността на Възкресението на Спасителя – в Неговата победа над ада и смъртта.
Само с такава убеденост те могли, както говори поетът, "... на смърт да отидат и химни да пеят, и без треперене да гледат в устата на гладния звяр".
И така, чудото Възкресение Христово е истински факт.Христос наистина възкръсна!
В рубриката "Съвременна Библия" – Христос воскресе! Защо наричаме денят на Христовото възкресение Великден? Без живия Бог човек не може да нареди велик ден в живота си. Може единствено да реди велики приказки. В битката срещу тленността, отчаянието и страха ние реално излизаме въоръжени с патетични самовнушения и актьорски умения. Затова и войната ни с трите горгони - Тленност, Отчаяние и Страх няма как да завърши с Великден. Великден може да изживее само този, който вярва в Бога, промислил спасение за човека. Така узнаваме защо денят на Христовото възкресение е наречен Великден! В този ден Бог изковава победата. Ние с вас влизаме във величието на този ден единствено чрез вяра! "Ако изповядаш с устата си, че Исус е Господ и повярваш със сърцето си, че Бог Го е възкресил от мъртвите - ще се спасиш."
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..