"В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда.
Съдът е непременно условие за изява на справедливостта, на правдата. Съдът съществува толкова, колкото съществува човешкият род, защото във всеки конфликт има истина и има лъжа, и за да се яви истината и изобличи лъжата, хората привличат някакви посредници. Разбира се, в много случаи конфликтите, било то на личностно или на семейно ниво, в някакъв затворен кръг, се решават без всякакво посредничество, но понякога сблъсъкът на интереси бива дотолкова значителен, дотолкова силно влияе на тези, които участват в конфликта и даже на тези, които са вън от всякакъв конфликт, че става ясно: за неговото разрешаване се изисква външна намеса. Такава външна намеса е съдът.
Отивайки на съд, хората предават своя проблем, своя конфликт, сблъсъка на своите и чуждите интереси на трета сила, предполагайки, че съдията е безпристрастен, че той е способен обективно да разгледа конфликта и да произнесе това решение, което ще помогне да се утвърди истината и разруши лъжата. Съдът има напълно различен потенциал на влияние върху живота на обществото, защото съдът – това е светско учреждение, способно да утвърждава Божията правда. В крайна сметка какво представляват истината и лъжата в човешките дела? Това са праведност и греховност, и този, който е прав, защитава ценностите, заложени в неговото нравствено чувство, а нравственото чувство има за свой източник Самия Бог.
Нравствеността няма друг източник, освен Бога. Всички опити на хората, отказали се от Бога, да обяснят нравствеността, изхождайки от някакви социални, обществени, културни предпоставки, лесно се опровергават. Няма по-убедително доказателство за Божието битие от присъствието на нравственото начало в човешкия живот. Ето защо великият учен Имануил Кант казвал, че най-голямото доказателство за съществуването на Бога – това е звездното небе и нравственият закон в сърцето.
За това ни се дарува и постът – време за покаяние и молитва, защото без молитва не може да има и покаяние. А чрез покаяние и молитва ние можем да получим Божията милост и да се променим, т. е. да принесем истинско покаяние. Господ да ни помогне да се укрепим с тези мисли, с които се сподобихме чрез евангелското четиво, чрез молитвите, чрез Божествената служба, и, запазвайки тези мисли, без да ги разпиляваме, достойно да встъпим в попрището на Великия пост. Амин."
Патриарх Кирил
В рубриката "Съвременна Библия" – казват, че когато Ян Хус бил вързан на кладата дървата не горели добре, защото били сурови. Тогава една стара жена пристъпила и хвърлила сухи съчки, за да разгори огъня. Ян Хус я погледнал и извикал: "О, sancta simplicitas!" (О, свещена простота!) Той хранил хиляди хора като тази жена, но в нея мъченикът видял образа на човешкия ни род –типичният образ на човека, разпъващ своя любящ Спасител. Има много типични настройки в живота на човешкия ни род. Да останем в тях би било пагубно за живота на душите ни! Христос е тук, за да ни изведе от тяхното робство!
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Един от най-ярките съвременни мултиинструменталисти на руската сцена е Валери Степанов. Син на известен барабанист в Далечния изток, от малък започва да усвоява различни инструменти. На шестгодишна възраст стартира с пиано, три години по-късно вече композира, на 15 г. усвоява барабаните, а след това китарата, бас китарата и вокала. Феноменално дете..
Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..
Темата с нерегламентираните сметища и замърсяването на терени влезе в Общинския съвет на Видин. След официално питане, входено в Община Видин в началото на април, на поредното заседание на местния парламент на 8 май, общинският съветник от "Справедливост за Видин" Димитър Велков припомни от трибуната, че все още очаква отговор. Повод за питането..
Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..
Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...
155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..
Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...