Изложба на видински шевици "Сътворено от жена - да се види и се знае" е уредена в музей "Кръстата казарма" във Видин. Тя е част от Програмата за Великденските празници. Колекцията е от фондовете на Регионалния исторически музей, каза директорът Десислава Божидарова:
"Имаме шевици, датирани от 1800-та година. Това са едни много стари образци. В изложбата сме се опитали да покажем основните символи, които са се изобразявали върху народното облекло, знаците, които жената изобразява върху носията, защото тяхната основна цел е да пазят човека от злите сили и от това някой да не му навреди."
С бродериите жените отправяли своите послания. Шевиците показват и социалния статус на тези, които са ги носили. Елементите носят символика. Има и такива, които са специфични само за този край, казва етнографът Сашка Бизеранова:
"Характерно за нашия регион е, че върху пазвените отвори се бродират и такива дребни елементи, които са животински вредители- бълхи, въшки, дървеници, което е специфично за този край и не се среща на други места... Обикновено в долния край се допуска една умишлена грешка, т.е някой от елементите да не е съвършен, да не е добре завършен, за да предпазва от уроки. Всичко друго е изпипано, но някъде трябва да има умишлена грешка срещу зли очи и урочасване."
За да бъдат показани във витрините, се наложило шевиците да бъдат внимателно обработени, обясни реставраторът Екатерина Илиева:
"Това са едни шевици, които са стояли в кутии, в кашони, забутани по ъгли, стояли по кашоните в килерите на хората. В един момент е удоволствието, че това ще бъде показано, ще се види от хора. Ще дойдат жени, които ще изявят желание да ги възпроизведат, да ги направят отново."
Предстои да бъде изработен каталог на шевиците, представени в експозицията.
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..