Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Как въвеждането на дистанционна работа помага в битката срещу COVID-19?

Снимка: Радио Видин

Европейският парламент гласува резолюция за създаването на нов европейски закон, чиято цел е да защити правата на дистанционно работещите. Здравната криза, причинена от пандемията, заради  COVID-19, накара правителствата да предприемат безпрецедентна стъпка за затваряне на много работни места, с изключение на тези, които предоставят основни стоки и услуги, за да контролират разпространението на вируса. Всеки работник, който успя да го направи, започна да работи от вкъщи, инициирайки социален експеримент от такъв тип и в мащаб, невиждан досега. През април 2020 година, онлайн проучване сред европейците, установи, че 37% от заетите са започнали работа от вкъщи, заради пандемията. Броят на хората, преминали към работа от разстояние е повече от половината от работещото население в Белгия, Дания, Люксембург и Холандия, а във Финландия той достигна 60%. Парламентът иска свободното време на работниците да бъде защитено от служебни обаждания, съобщения или имейли. Членовете на Европейския парламент призоваха Комисията да изготви правила, които да регулират цифровите работни инструменти и да позволят на служителите да се изключват от работа извън работно време. Пандемията от COVID-19 засили тази нужда още повече. Евродепутатът и докладчик в Европейския парламент на резолюцията, в защита правата на дистанционно работещите- Алекс Аджус Салиба:

"Например, докато готвите в събота сутрин получавате sms или пък имейл, на който трябва да отговорите, когато се наслаждавате на семейството си. Чувствате се длъжни да отговорите. В настоящия момент няма законодателство, което да посочва изрично, че европейските граждани имат правото да се изключват от работа без последствия. В крайна сметка сега сме в ситуация, в която трябва да се има предвид, че законодателството е написано в период, когато цифровизацията не е била толкова важна в живота ни. Тоест, сега е точното време и имаме политическа воля, а също и наблюденията върху проблема, които са по-ясни по време на пандемията. Когато нашите работници  казват, че по време на пандемията, когато работят и от вкъщи, трябва да балансират възможностите си за възстановяване и за семейството, те са с усещането, че работят повече. Европейските проучвания, извършени по времето на ограничителните мерки, показват и дават повече светлина върху проблемите, пред които са изправени работниците през този период. Политическата воля е налице, яснотата на тези проблеми е налице. Следователно сега е подходящият момент да се узакони правото на "откъсване от работа", за да може да е в полза на всеки работник в ЕС."

Предизвикателствата на дистанционната работа коментира доц. д-р Теодора Лазарова, преподавател и експерт по управление на човешките ресурси, лидерство и бизнес психология във Висшето училище по застраховане и финанси: 

"Компаниите бяха изправени пред много голямо предизвикателство да дигитализират целия си бизнес, като разбира се беше по- лесно за компаниите, работещи в IT- сферата, където цялата работа, която се осъществява на компютър много лесно може да бъде пренесена в дистанционна среда."- каза доц. д-р Теодора Лазарова.

През 2020 година повече от един на всеки трима европейци е започнал работа от вкъщи. Това доведе до размиване на границите между професионалния и личния живот. Членовете на ЕП искат да се сложи край на културата "винаги на разположение" и настояват правото на "изключване" да бъде признато за основно право. Чувстват ли се защитени работещите дистанционно у нас? Явор Деспотов от Видин е преподавател по китара в столично читалище, но работи дистанционно вече почти една година:

"Мога да кажа, че чувстваме защитени. Човек е и организиран, и отговорен към тази работа, и към всеки един, който е срещу него, гледайки в монитора, стоейки пред камерата на устройствата, които използваме. Аз като преподавател не мога да се оплача. В началото имаше някои технически въпроси, които трябваше да се отработят, но бързо се синхронизирахме и самите ученици вече бяха с нагласата нещата да се получават по този начин."- обясни Явор Деспотов.

С европейския стълб на социалните права се поставя силен акцент върху справедливите условия на труд и равните възможности за работещите дистанционно. Освен това ЕС непрекъснато публикува  изследвания за дистанционната работа, изготвят се статистически данни, проучвания и доклади за дела на дистанционната работа, секторите и видовете заетост, както и последиците за хората и предприятията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как съседи във Видин се оказаха с глоба от Енергото, без да подозират

След ремонт на ел. табло във вход на жилищен блок във Видин, съседи се оказаха с глоба от Енергото за 1600 лева. Твърдят, че нямат вина и търсят правата си. От администрацията на омбудсмана им отговарят, че проблемът с начисляването на корекция на електрическа енергия за минал период е на вниманието на омбудсмана от години и многократно са..

публикувано на 18.12.24 в 16:00

Симфониета-Видин с концерт в подкрепа на "Българската Коледа"

Поредица от концерти в подкрепа на "Българската Коледа" представя Симфониета-Видин . Оркестърът вече гостува в София и Стара Загора. Тази вечер е концертът в Пловдив, а в петък програмата ще бъде изпълнена в Културен център "Жул Паскин" във Видин. Според диригента Петър Димитров именно там ораторията "Месия" от Хендел, която е част от програмата..

публикувано на 18.12.24 в 14:00

Библиотеката в Мездра ще награди изявени читатели

Активни читатели на библиотеката към мездренското читалище "Просвета" ще бъдат отличени тази вечер. Общо 18 души ще получат награди от книжната заемна. Над 500 са официално регистрираните читатели, но според библиотечните специалисти реално са много повече. Това обясни главният библиотекар Павлина Русева .  "Може да се каже, че беше добра и..

публикувано на 18.12.24 в 13:00

В мездренско училище си възстановиха библиотеката

Нова училищна библиотека има в Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра. В нея има различни видове учебници, но фонда се попълва и с книги. Към момента книгите са 704 броя, до Коледа ще станат 1000, тъй като се получават постоянно дарения, каза директорът Мирослав Павлов: "Ние имаме вече сърце в училището - това се случи..

публикувано на 17.12.24 в 15:05

Д-р Надя Борисова, ортодонт: Профилактиката е инвестиция в здравето на децата

Доброто дентално състояние на детето е основата за неговото добро общо здравословно състояние. Това обясни в "Направление здраве" д-р Надя Борисова, специалист ортодонт със собствена практика в Португалия, един от организирането на Дентална академия у нас. По думите ѝ колкото по-рано се установи даден ортодонтски проблем, толкова по-лесно ще се..

публикувано на 17.12.24 в 12:40

Увеличават местни такси и цени на услуги в община Видин

Община Видин предвижда увеличение на местни такси и цени на някои от услугите, които предоставя на гражданите. Основната причина за изготвяне на проекта за изменение на действащата в момента Наредба е увеличението на размера на минималната работна заплата за страната от 710 лева до 1077 лева от 01 януари 2025 година.   По-голяма част от..

публикувано на 17.12.24 в 12:30

Ученици представят коледна пиеса във Враца

Учениците от СУ "Козма Тричков" във Враца подготвят театрална пиеса в стихотворна форма със заглавие "Недоволни по Коледа" . В нея взимат участие 20 ученици от 5-и до 8-и клас, разказва  Горица Маджарска , преподавател в учебното заведение и автор на представлението: "Пиесата ще бъде част от коледното ни тържество в училище... Децата ще..

публикувано на 17.12.24 в 12:00