Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Физическата активност - мост към здрав дух и тяло

Снимка: Радио Видин

Под мотото: "Движението - това е здраве" 10 - ти май е обявен за Световен ден на физическата активност от 2002 г., с решение на 55-та Световна здравна асамблея. Кампанията е подкрепена от Министерството на здравеопазването и цели чрез спорт и физическа активност да ограничи действието на рисковите за здравето фактори - тютюнопушене, алкохол, нездравословно хранене, стрес и социална изолация. 

Движението допринася за организъма много позитиви, както физически, така и психически. Подобрява увереността и самочувствието на човека, което води и до намаляване на стреса, което пък ни подсилва имунната система и пием по-малко лекарства, обясни Веселка Викторова, рехабилитатор от Видин.

"Винаги съветвам моите пациенти да се движат. Дали ще бъде ходене, плуване, тичане на стадиона или каквото ни харесва, всякакво движение подобрява нашето самочувствие и увереността в нас, както и ни поддържа здрави. Заседналият начин на живот води до наднормено тегло, увеличава холестерола, атрофира нашите мускули. Например седящата позиция вреди на гръбначния стълб. Неактивността ни прави по-забавени, като реакция, в смисъл забавя ни реакциите, което означава, че ние не сме бъдни, което ни води до по-лошо настроение. То действа и на психиката. Оптимално е ежедневно да има някакво движение. Хубаво е движенията, видовете спорт, да са различни в седмицата. Например три път седмично или дори ежедневно разходка по 30 минути на ден, с не много забързан подход. Скоростта на движение трябва да бъде, така че да не се задъхваме, за да можем да говорим, докато ходим. Това е точната бързина на ходене. Важното е то да се сменява с друг вид активност. Например спорт като тениса, баскетбола, волейбола, които изискват координация на тялото и внимание. Това ни прави по концентрирани и подобрява точността на движенията ни. Стимулирайки координацията ние сме по точни в извършването на движенията си. Освен ходенето и спорт, който стимулира координацията, съветвам хората да правят и по-разтоварващи и по-бавни като йога, гимнастика, плуване, които действат разтягайки мускулите и подобрявайки дишането ни. Важно е на всеки половин час да се взима пауза от 10 минути. В нея да се разхождаме. Ако гледаме дълго време в компютъра да си сменим фокуса, да погледнем през прозореца, да направим няколко крачки. Може да направим упражнения за раздвижване на кръста. Много е важно да си обръщаме внимание, защото нашето тяло ни дава знаци, когато има нужда да му обърнем внимание."

За поддържане на здравето, в съответствие с препоръките на Световната здравна организация са нужни 150 минути умерена физическа активност или 75 минути интензивна физическа активност седмично. Попитахме видинчани важна ли е за тях физическата активност и как предпочитат да се раздвижват.

"Със спортуване. По принцип е хубаво дори и за децата да имат повече физическа активност. Даже бих искала часовете по физическо да са повече от два пъти в седмицата. Иначе аз ходя да си тичам, ходя на фитнес през свободното време... За мен е важно да сме физически активни и аз се поддържам като ходя предимно пеша... Мисля, че е важно. Напоследък не поддържам, но е важно най-малкото за имунната система и за тонус... Повече разходки, по-малко заседяване, защото спортът е здраве."

Популярните начини да бъде човек активен са чрез ходене, колоездене, различни видове спорт, но физически упражнения могат да се извършват и у дома без специално оборудване и в ограничено пространство. Физическите упражнения са добър начин за намаляване на теглото, за борба със стреса или просто поддържане на добро здраве. Те подобряват настроението, зареждат с енергия, могат да бъдат забавна и социална дейност. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10