Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Библиотекарите вече не са само пазители на писаното слово

Снимка: Радио ВИДИН

Надпис над входа на една древна библиотека гласи "Тук мъртвите отварят очите на живите". Днешните библиотеки, въпреки, че доста се различават от своите предшественици, където книгите са били вързани с вериги и достъпни за малцина избрани. Все пак имат и много общо - продължават да са хранителници на писаното слово, на човешката памет и култура. С промяната на библиотеките се променят и библиотекарите. 

За Димитрина Борисова, библиотекар и дългогодишен директор на библиотеката в Монтана, библиотечната професия не е любов от пръв поглед, както казва самата тя, баща й я е насочил, а тя впоследствие разбрала, че това е нейното призвание. Днес, години след като се е пенсионирала, тя обича да посещава библиотеката:

"... Библиотеката е един жив организъм. Той се развива така, както и живота ни... Днешните библиотеки са съвременни центрове за информация, технологии... Това е една аристократична професия в най-добрия смисъл на думата. Човек открива световете във всички области  на изкуството, на науката, на техниката. Нещо, което ти отваря един широк поглед върху живота... Библиотеките се промениха, а с тях и библиотекарите. Ние отворихме широко вратите на библиотеката за културна дейност, за новите технологии.'

Дима, както я наричат приятелите пожелава на себе си здраве и много добри приятели, а на своите колеги:

"Все така да се дръзновени, все така да са отзивчиви! Да се отдават с цялата си любов на читателите и на професията."

Людмила Георгиева е последна година студентка в Софийския университет и едно от последните попълнения на видинската регионална библиотека, където работи в Детски отдел. За Люси професията ѝ е сбъдната мечта, разбрала, че библиотеката е нейното място още като дете. Тя вярва, че професията има място и в бъдеще:

"Мисля, че миналото и бъдещето много добре се съчетават в тази професия... Много неща се променят, но остава това, че сме пазители на едно съкровище. То и трябва да се съхранява, и да се разпространява и ако можем да запалим светлината в очите на читателите и се надявам, че го правим всъщност... На моите колеги на първо място пожелавам да са здрави! Никога да не угасва огъня в тях, за да могат да запалят всички и нека да гори във всички читатели огъня на знанието. Нека да идват тук и да получават светлина! Нека да е светло!"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 май 2024 година

Хайде....новият "Неделник" е тук. Водя ви на бал във Враца. За пореден път там изпратиха стотици свои "посланици" по света и у нас. От няколко години местната управа организира специално събитие за врачанските зрелостници. Идеята е да помнят родния си град и където и да отидат, да не забравят, че той очаква завръщане им. В "Неделник"..

публикувано на 26.05.24 в 13:25

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. Христос възкръсна! В името на Отца и Сина и Светия Дух. Братя и сестри, отново чуваме така добре познатия ни евангелски откъс за изцелението на разслабения и ни се иска пак и пак да обърнем внимание на въпроса, поставен от Христос: "Искаш ли да оздравееш?" На пръв поглед няма..

публикувано на 26.05.24 в 08:00

НПО коалиция с апел в училище да се развиват и социално-емоционалните умения

Международно изследване сред 15-годишните крие тревожна картина за българските младежи, алармират неправителствени организации. Изследването  "Социално - емоционални умения за по-добър живот" е на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обхваща 21 държави. България е включена в него с финансовата подкрепа на фондация "Лъчезар..

публикувано на 24.05.24 в 17:41

Денят на Кирил и Методий в паметта на Видин

Празнуваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. На този ден в България се чества делото на славянските просветители Кирил и Методий и българската просвета и култура, включително и създаването на кирилицата в Преславската книжовна школа.  В Държавен архив Видин се пазят..

публикувано на 24.05.24 в 16:45

Пътеписът на Нора Ардашева "Жълтата стрелка"

Пътеписът "Жълтата стрелка" на Нора Ардашева е книга, за която трябва да улучиш точното време, точно като с истинско пътуване. Защото какво е един пътепис, ако не пътешествие, било то и само във въображението на читателя. Може би с повечето книги е така – всяка си иска нейния момент, – но наистина изчакайте да усетите порива, за да последвате..

публикувано на 24.05.24 в 12:00

Изложбата "Яж" на Изабел Иванова от Видин - уверена крачка към успеха в изкуството

Днес се срещаме с Изабел Иванова - една млада видинчанка, която откакто се помни е в търсене на своя талант. Като малка се лута между различни спортове, посещавала е най-разнообразни курсове по пеене, свирене на китара и други, но все не намира себе си. Докато един ден разбира от своя приятелка за курсове по изобразително изкуство при Веселин..

публикувано на 23.05.24 в 17:00

Емилия Георгиева от Железна- за училището в Чипровци и професията на учителя

В навечерието на 24 май в "Думата имат старейшините" ви срещаме с учителката по история Емилия Георгиева от село Железна. Тя е завършила Великотърновския университет, работила е над 40 г. в чипровското училището, където от 1987-ма до 2005 г. е била и директор. По думите на Емилия Георгиева, макар да не е официално признато, учебното..

публикувано на 23.05.24 в 16:50