Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

145 години от акостирането на Ботевата чета на Козлодуйския бряг

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН Архив

Ботевата чета е една от най-известните български революционни чети. Подготовката за формирането ѝ започва още през април 1876 г. За войвода на четата определили Христо Ботев - известен революционен деец, поет и журналист. Съставянето на четата станало от отделни групи доброволци, които се качили от различни румънски пристанища по река Дунав на австрийския кораб "Радецки" като пътници за Кладово, Сърбия. Това станало на 16 май 1876 г. Четниците се качили на кораба главно от Браила, Олтеница, Гюргево, Зимнич, Турно Мъгурели, Корабия, Бекет. На 17 май "Радецки" бил завладян от четата и принуден да я свали на малкия пристан при село Козлодуй, на брега на Дунав, между Оряхово и Лом. За слизането на Козлодуйския бряг на Ботевата чета и за значимостта на мероприятието, разказа за Радио ВИДИН Михаил Симов от отдел "Възраждане" към Националния Исторически музей, под чиято шапка е и музей - кораб "Радецки": 

"Слизането на Козлодуйския бряг от Ботевата чета и нейния поход, и трагичната гибел на войводата, макар и да се случва това, след като огъня на Априлското въстание е потушен, то остава като символ на цялата тази Априлска епопея - един много силен и запомнящ се символ. Няма как да не е така, предвид дързостта на цялото мероприятие, мащабността на замисъла и факта, че един от най-бележитите наши поети и революционери губи живота си в резултат на този поход. Важно е да отбележим, че често се смята че похода на Ботевата чета е бил изначално обречен, не е имало как тези 200 души да повлияят по някакъв начин на изхода от Априлското въстание, което както казахме,  вече е било по това време на практика потушено. Това е до голяма степен вярно, но трябва да имаме предвид, че Ботев си е дал добре сметката, че един такъв акт - превземането на чужд кораб, западноевропейски, дебаркирането на българския козлодуйския бряг, то ще получи огромен отзвук на Запад. И това се случва. В голяма степен именно поради похода на Ботевата чета на Запад разбират за това, което се случва на Балканите с българския народ. Защото едно е когато пристигат новините, че някакви християни там в Османската империя са изклани, но съвсем друго е, когато това засяга вече пряко и Европа, защото "Радецки" е един европейски, австрийски кораб, превзет от Българите. Капитанът е заставен да акостира на козлодуйския бряг. И това събитие наистина получава голям отзвук на Запад. И не случайно Ботев пише преди стъпването на Козлодуйския бряг едни писма, едни обръщения към европейската преса, знаейки ефекта, който това ще предизвика".


Към 11:00 часа на 17 май 1876 година, когато "Радецки" приближил устието на река Огоста, по даден от войводата знак, четниците пристъпили към завземане на парахода. Захари Стоянов пише: "То е било гръм, трясък и пукот. Като че на всяка дъска от парахода се е трошила… Не само дъски хвърчели по въздуха, но цели сандъци се носели на ръце, ножове дрънчели, фишеци, паласки и чанти нападали". 


Отбелязваме 145 години от безсмъртния подвиг.  Днес корабът "Радецки" е отворен за посетители, след като е ремонтиран и обновен през изминалата година, напомнят от Националния исторически музей. Посетителите могат да видят обновената, освежена експозиция на кораба, от която могат да научат нови непознати факти за четата на Ботев, да видят предмети, свързани както с похода на Ботевите четници, така и с историята на самия кораб "Радецки", който освен музей е и функциониращ кораб. 


Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50