Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

145 години от акостирането на Ботевата чета на Козлодуйския бряг

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН Архив

Ботевата чета е една от най-известните български революционни чети. Подготовката за формирането ѝ започва още през април 1876 г. За войвода на четата определили Христо Ботев - известен революционен деец, поет и журналист. Съставянето на четата станало от отделни групи доброволци, които се качили от различни румънски пристанища по река Дунав на австрийския кораб "Радецки" като пътници за Кладово, Сърбия. Това станало на 16 май 1876 г. Четниците се качили на кораба главно от Браила, Олтеница, Гюргево, Зимнич, Турно Мъгурели, Корабия, Бекет. На 17 май "Радецки" бил завладян от четата и принуден да я свали на малкия пристан при село Козлодуй, на брега на Дунав, между Оряхово и Лом. За слизането на Козлодуйския бряг на Ботевата чета и за значимостта на мероприятието, разказа за Радио ВИДИН Михаил Симов от отдел "Възраждане" към Националния Исторически музей, под чиято шапка е и музей - кораб "Радецки": 

"Слизането на Козлодуйския бряг от Ботевата чета и нейния поход, и трагичната гибел на войводата, макар и да се случва това, след като огъня на Априлското въстание е потушен, то остава като символ на цялата тази Априлска епопея - един много силен и запомнящ се символ. Няма как да не е така, предвид дързостта на цялото мероприятие, мащабността на замисъла и факта, че един от най-бележитите наши поети и революционери губи живота си в резултат на този поход. Важно е да отбележим, че често се смята че похода на Ботевата чета е бил изначално обречен, не е имало как тези 200 души да повлияят по някакъв начин на изхода от Априлското въстание, което както казахме,  вече е било по това време на практика потушено. Това е до голяма степен вярно, но трябва да имаме предвид, че Ботев си е дал добре сметката, че един такъв акт - превземането на чужд кораб, западноевропейски, дебаркирането на българския козлодуйския бряг, то ще получи огромен отзвук на Запад. И това се случва. В голяма степен именно поради похода на Ботевата чета на Запад разбират за това, което се случва на Балканите с българския народ. Защото едно е когато пристигат новините, че някакви християни там в Османската империя са изклани, но съвсем друго е, когато това засяга вече пряко и Европа, защото "Радецки" е един европейски, австрийски кораб, превзет от Българите. Капитанът е заставен да акостира на козлодуйския бряг. И това събитие наистина получава голям отзвук на Запад. И не случайно Ботев пише преди стъпването на Козлодуйския бряг едни писма, едни обръщения към европейската преса, знаейки ефекта, който това ще предизвика".


Към 11:00 часа на 17 май 1876 година, когато "Радецки" приближил устието на река Огоста, по даден от войводата знак, четниците пристъпили към завземане на парахода. Захари Стоянов пише: "То е било гръм, трясък и пукот. Като че на всяка дъска от парахода се е трошила… Не само дъски хвърчели по въздуха, но цели сандъци се носели на ръце, ножове дрънчели, фишеци, паласки и чанти нападали". 


Отбелязваме 145 години от безсмъртния подвиг.  Днес корабът "Радецки" е отворен за посетители, след като е ремонтиран и обновен през изминалата година, напомнят от Националния исторически музей. Посетителите могат да видят обновената, освежена експозиция на кораба, от която могат да научат нови непознати факти за четата на Ботев, да видят предмети, свързани както с похода на Ботевите четници, така и с историята на самия кораб "Радецки", който освен музей е и функциониращ кораб. 


Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28