Синагогата във Видин, която е втората по големина в България, скоро ще върне стария си блясък. Няма да е молитвен дом, а културен център. Започна реставрацията на сградата, която от десетилетия е подложена на разрушение. За възстановяването ѝ е осигурена безвъзмездна помощ по оперативна програма "Региони в растеж". Общината ще ползва и кредит.
Близо 9 800 000 лева са нужни, за да бъде възстановена сега синагогата във Видин. Строена е по подобие на тази в Будапеща. Издигната е с дарения само за година. В Държавния архив във Видин са запазени много документи и снимки, каза началникът на отдела Светлана Кръстева:
"Еврейската общност предприема мерки за построяване на синагога още през 1888 година и с много дарения, включително е искана помощ и от Народното събрание и Видинската община, е завършена през 1894 година."
Някога наричали синагогата "белия лебед на Дунав", защото се виждала от далеч край реката, разказва Стрея Пунчева, от еврейската общност във Видин:
"С тия четири кули на брега на Дунав, наподобяващи на кораб, е много величествена."
Синагогата е била молитвен дом за евреите повече от 50 години, сочат документите от отдела на Държавния архив:
"След масовото изселване на евреите от Видин след 1949 година, тук остават много малка общност и тогавашната видинска еврейска община решава през 50-те години да дари сградата на видинската община."
Години наред синагогата е ползвана за склад, докато в началото на 80- те години на миналия век било решено сградата да се превърне в концертна зала, заради добрата акустика, каза Светлана Кръстева:
"Започнало е укрепване. То е видно какво е извършено и в началото на 90-те години вече се е стигнало до покрива да се ремонтира, като е отстранен старият покрив и тогава спира финансирането, спира се строителството."
За надеждите повече от четвърт век да бъде възстановена, разказва Роза Маринова, председател на еврейската организация във Видин:
"Беше ни много мъчно и болно такава хубава сграда да не се запази през вековете."
За да бъде реставрирана, синагогата е дарена от организацията евреите в България на Общината във Видин. Вече ще е с друго предназначение, обясни Стрея Пунчева:
"Да бъде полезна за общността на Видин. Ние молитвен дом не можем да я направим. Нямаме евреи достатъчно за молитвен дом."
Сградата ще бъде превърната в културен център, обясни архитект Драгомир Йосифов от проектантския екип. Ще носи името на световно известния художник Жул Паскин, който е роден във Видин:
"Нашият стремеж е изцяло да я възстановим във вида, в който е била, без въобще да правим никакви наши подобрения или намеси. Тази сграда ще започне действително един много разнообразен живот. От различни културни мероприятия до различни четения концерти, филми ще могат да бъдат представяни. Също така се отделя едно специално помещение, така с огромна благодарност към еврейската общност, която всъщност дарява тази сграда."
Ще се ползват модерни технологии, обясни ръководителят на проекта по реставрацията Лъчезар Лалов:
"Целта на проекта не е да се възстанови абсолютно автентичния оригинален вид. Синагогата ще бъде реставрирана, ремонтирана с модерни материали по такъв начин, че този период, през който е стояла отворена, без покрив, да се постигне максимална здравина и устойчивост на строежа."
Синагогата е съвсем близо до крепостта "Баба Вида". Надеждата е, че още в края на следващата година ще може и да се посещава от туристите.
Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено. Тараните са мощни машини за разбиване на..
В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700". В нея всеки дава..
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил. Проектът на Ясмина и нейния екип показва..
Николай Евгениев, зрелостник на видинската природо-математическа гимназия, вече е студент във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Това стана възможно след като той се нареди на четвърто място във втория кръг на Националното състезание по елементарна математика "Проф. Борислав..
На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите , който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес. Днес този ден се смята за "Ромското..
Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..
На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина. Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...