Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колоездене за здрав дух в здраво тяло

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН




В Световния ден на велосипеда обръщаме внимание на ползата от едно от най-евтините транспортни средства. Денят се отбелязва от 2018 г. с резолюция на Общото събрание на ООН от 12 април 2018 г. Целта е да се подчертае и увеличи използването на велосипеда като средство за насърчаване на устойчивото развитие, физическото възпитание на децата и младите хора, насърчаване на здравето, толерантността, взаимното разбирателство, социалното включване и културата на мира. 
Велосипедът е едно от най-евтините, здравословни и екологични средства за транспорт, като използването му опазва околната среда и поддържа колоездачите в отлична форма. 

Валери Никофоров е художник от Видин и е от хората, които почти не се разделят с колелото си. :

"Така се стекоха обстоятелствата, че от малък, от дете съм започнал да карам колело. Това е било много, много отдавна, това е било преди повече от 60 години. След това, като завърших Академията, се прибрах по разпределение във Видин и най ми беше удобно и приятно да се движа с колело. Тъй се случи, че майка и татко бяха в Сърбия, и ми купиха едно колело, и така започнах да се придвижвам в нашия прекрасен град - равнинен - това не е Търново или Белоградчик, където не можеш да караш колело. Вече по-късно, по препоръка на проф. Шейтанов, в София бях при него на преглед, и той ми каза така: младеж, на теб са ти износени ставите и ти трябва да караш колело, за да не натоварваш ставите с тежестта на тялото, хем да има движение на двете коленни стави, хем да не ги натоварваш с тежестта си, хем ще спортуваш."


Какви са ползите за нашето здраве и организъм от честото каране на колело и може ли прекомерното каране да ни навреди, попитахме Петър Петров - кинезитерапевт с дългогодишна практика. 

"Ползите са много - като се започне от най-желаното от много хора - да отслабнем, което води към себе си и много други ползи. Подобрява се сърдечно съдовата система, намалява се риска от диабет, подобрява се движението на ставите, защото когато се движим, се отделя повече ставна течност, съответно намаляват болките в коленете, в глезените. Тук можем да добавим и социалния фактор - повишава се психоемоционалното състояние на хората, защото когато караш колело - от една страна - много хора го приемат като релаксиране, като бягство от натовареното ежедневие. В същото време се запознаваш с много нови хора, приятно ти е."


Макар да е спорно и мнозина да смятат, че това са фалшификации - чертеж с две колела, педали и верига, сътворен още през 1493 година от Леонардо да Винчи се счита за първият чертеж на велосипед. За възникването на велосипеда съществуват много и различни версии. Някои сведения сочат за изобретател на велосипеда немския майстор на карети Микаел Каслер, но първият патентован модел е дело на германеца Карл фон Драйе през 1818 година. Съвременния си вид колелото придобива в края на 20-ти век, когато са добавени пневматични гуми и скорости. Първообразът не е имал педали и колоездачът е трябвало да се придвижва с тласъци. Педалите са добавени към предното колело на велосипеда през 1861 година, а веригата- десет години по-късно. Първият български велосипед, наречен "паяк", е конструиран през 1880 г. от Гено Стоянов – Арабаджията, майстор-каруцар от Нова Загора.


Чуйте повече в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05