Малко село на брега на Дунав в Северозапад за шеста година ще е "назаем". Долни Вадин, община Оряхово ще посрещне млади хора от големите градове през лятото. Те ще бъдат настанени в семейства в селото. Ще помагат на възрастните и ще опознават местните бит, история и занаяти. Инициативата "Село назаем" е на местното читалище "Съзнание- 1927", разказва Нина Борисова, която е библиотекар.
"Инициативата "Село назаем" е една сбъдната мечта на НЧ "Съзнание-1927"- Долни Вадин. За първи път се проведе 2016-та година. Наша е инициативата и ние искахме чрез нея да привлечем млади хора, които да дойдат в това малко селце на брега на Дунав, за да могат възрастните хора, които са тук, живеят самотно, рядко са посещавани от своите близки роднини, деца, да почувстват, че са желани и има млади хора покрай тях. Ние осъзнахме, че това е нещото, което най-много им липсва."
Всяко от изданията на "Село на заем" надгражда предишните:
"От 2016-а година изданията са и еднакви, и различни. Еднакви са защото привличаме доброволци, млади хора. Различни са, защото самите инициативи всяка година имат различна насоченост. За първи път, когато дойдоха тези младежи, те трябваше да живеят в домовете на различни семейства. Трябваше да усетят атмосферата на селото. Самите те за следващото издание предложиха своята помощ. Тогава решихме да направим една голяма открита сцена, разбира се, с техния неуморен труд. Успяха в края на десетдневното им гостуване тук в Долни Вадин да сътворят една външна сцена, на която да направят така, че да представят това, което те научиха- хора, песни. Така всяко едно "Село назаем" залагаше това, което да се извърши следващото издание."
Тази година в Долни Вадин ще са 20 младежи, доброволци, които и преди са гостували:
"Тази година "Село назаем" ще се направи, благодарение на фондация "BCause". Участвахме в техен конкурс, който се нарича "За нашите родители". Самите участници предложиха името. Нарича се "Село назаем- стари приятели". Идеята е участници от досегашните издания да дойдат. Тази година няма да има нови хора, а ще бъдат тези, които са безкрайно влюбени и безкрайно много се връщат тук при нас. С нетърпение ги очакваме да дойдат още юли месец. Интересното е, че тази година те ще бъдат разпределени на по-малки групи за по пет дена. Всяка една група ще включва между пет и шест човека. Това е свързано съответно със ситуацията, която преживяхме миналата година и за по-голяма сигурност на местните, а и на самите доброволци."
Ще се учат да приготвят традиционни за региона храни и записват местния говор и традиции.
"Ние разполагаме с един библиокар. Това е една малка кола, която сме пригодили за нуждите на читалището, и с която обикаляме, за да можем да осъществяваме срещи с местното население. Ние ще я предоставим на доброволците, а те с мобилни апарати или с камери, с техниката, с която разполагаме, ще записват своите разговори с възрастните хора, интересни случки. Поставили сме им задача да разгадаят, да проучат местни обичаи, това, което се е правило в миналото, да опишат местния говор, който все още е жив, така наречения влашки език, езика, който ползват по-възрастните хора, за да общуват по между си. Също така, това ще е един вид терапия за тях, защото, когато са по-малко хора, те ще си споделят по-интимни неща и по този начин ще могат да се отърсят от това затворничество, което преживяхме. Освен с другите дейности, с които ще се занимават, в градината и нормалните неща- да им помогнат да плевене, за копаене, за пръскане, борбата с тревата е много страшна в момента, те ще оказват помощ за пазаруване, за домакинска работа. Също така ние мислим да запознаем доброволците с някои от все още съхранените занаяти, които се практикуват, например плетене на рибарски мрежи, как се хвърлят, начините за риболов"- разказва Нина Борисова.
С пристигането на доброволците домът на Первина и Божидар ще е пълен през лятото.
"Ние сме се върнали от града на село. Нашите деца ни липсват. Искаме да дадем уют на тези млади деца, да усетят селския живот“- разказва Первина. Убедена е, че има какво до предаде и разкаже на младите.
Младежите, които са гостували често връщат, а в селото им се радват и ги чакат отново.
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..