Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търси се модел за достъпно и ефективно правосъдие

Снимка: Радио ВИДИН

Предлаганата реформа на съдебната карта в България без широко обществено обсъждане крие много рискове - около това становище се обединиха юристи и ръководители на институции на среща във Видин, на която бе обсъден "Модел 4" за оптимизация на съдебната карта на българските съдилища и прокуратури и разработване на единна информационна система на съдилищата.

Реформа в съдебната система трябва да има, тъй като е отворена и е регулатор на обществени отношения. При промяна на обществените отношения, на демографската карта на страната и ред други фактори, такава реформа трябва да има и ние не сме против реформата, каза в студиото на Радио ВИДИН адвокат Кирил Груев- председател на Адвокатска колегия- Видин. Той обясни какво предвижда "Модел 4":

"Най- общо казано предвижда се трансформиране на районните съдилища в териториални отделения на районните съдилища, които ще останат... Примерно във Видин имаме три районни съдилища- във Видин, в Кула и  в Белоградчик... И на практика да функционира един Районен съд с две териториални отделения към него, в които ще има съдии. Вече няма да е такъв броят им, няма да има председател, няма да има ръководство, но това ще промени и подсъдността. Тъй като вече ще бъдат териториални отделения, говорим по отношение на гражданските дела, там ще разглеждат основно заповедни производства и искове до 2 000 лева, както и наказателни дела за т.нар. престъпления с ниска степен на обществена опасност, за които се предвижда до 2-3 години лишаване от свобода." 

Ако семейство от Белоградчик или Чупрене реши да се разведе, няма да може да го направи в териториалното отделение, а трябва да дойде във Видин. Ако едно такова дело продължи във времето и отнеме няколко съдебни заседания, на които се разпитват и свидетели, това означава, че хората от Белоградчик или Чупрене трябва да дойдат във Видин, за да потърсят достъп до правосъдие. Нямаме възможност и за електронно правосъдие, което означава, че по електронен път да се входяват исковите молби, документите по делото. В общините от селски тип, не навсякъде има редовен и интернет и не всички хора имат такава грамотност За тях алтернативата остава да подават документи на хартиен носител и да се явяват по дела. Преброяването на населението също е един от факторите, които имат значение за това как да се проведе съдебната реформа, допълни адвокат Кирил Груев:

"Останах с впечатлението и с убеждението, че "Модел 4" е разработен малко на принципа на обществените поръчки- икономически най- изгодно, т.е. имам предвид, да се спестят пари на съдебната система, защото на някои места нямало голяма натовареност на съдилищата и понеже нямало натовареност трябвало да се оптимизира и там да бъдат закрити и превърнати в териториални отделения. Това е в нарушение на основни конституционни принципи, защото всички граждани трябва да имат достъп до правосъдие и да имат равен достъп до правосъдие."

Моделът не е съобразен с нормативната уредба, смята съдия Илия Илиев- изпълняващ длъжността председател на Окръжния съд във Видин:

"За да се прокара този модел, трябва да се променят поне минимум 5 закона, между които Граждански процесуален кодекс, Наказателно- процесуален кодекс, Закон за нотариусите и нотариалната дейност. Ако Народното събрание не промени тези текстове, моделът просто няма да съществува. Висшият съдебен съвет изложи съображения, че е извършен анализ за състоянието на съдилищата и прокуратурите, като според тях е извършен и преглед, и анализ на текущото състояние на Районен, Окръжен и Апелативен съд, тяхната ефективност, както и анализ на взаимоотношенията и връзките между отделните институции. Дали е извършен такъв анализ вие преценете след като не е извършено такова обсъждане, в този вид, както започваме да го обсъждаме сега с вас. Трябваше да се зададе модел за оптимизиране на съдебната карта на районни съдилища и изготвяне на пътна карта, така е записано- на пътна карта, за реформата на териториалните структури на останалите съдилища, като минималната численост, натовареност, разпределение на населението, криминална активност, географско разстояние, достъпност на обществения транспорт, социално- икономическо развитие на съдебните райони, дигитално развитие и интернет достъп и други фактори. Вие сами преценете това нещо обсъдено ли е при "Модел 4"... Моделът предвижда Окръжният съд да стане основен първоинстанционен съд."

Промяната, която касае районните съдилища води до това, че най- масовите досъдебни производства минават на първа инстанция в окръжния съд. Получава се едно изместване на натовареността, а оттук идва и въпросът за срочност на разглеждане на делата, коментира Драгомир Дончев - Директор на Териториална дирекция на ДАНС - Видин:

"Най- масовите, говорим за наказателните, не взимам отношение по гражданските дела, най- масовите досъдебни производства, които се образуват при нас в органите на досъдебното производство минават на първа инстанция в окръжен съд- грабеж, присвояване, обсебване, измама, всички стопански, финансови престъпления и документните... Получава се едно изместване на натовареността, оттук идва и въпросът за срочност на разглеждане на делата и респективно за получаване на справедливост и правосъдие от страните, участници в съдебния процес. Защото като втора инстанция вече основният съд става апелативния."

Божидарка Йосифова е председател на Районен съд Белоградчик. Тя изложи в резюме становището на служителите на съда:

"Категорично сме против приложението на "Модел 4"... Не без значение е географският фактор. Всички знаете къде се намира Белоградчик като топографски особености, колко трудни и тежки зимите са там, колко сложно е пътуването до град Видин по този натоварен път с ежедневно случващи се катастрофи и ПТП дори със жертви и много пострадали. Няма как хората от такива отдалечени населени места, тъй като Районен съд- Белоградчик покрива четири общини, в които попадат 52 населени места, всички тези хора да имат и финансовата, и физическата възможност, и дори обезпечеността с автомобили, за да достигнат до областния град, каквато е идеята, според "Модел 4"- да остане само един съд в областния град, защото съгласно модела, Районен съд- Белоградчик също предстои да бъде преобразуван в териториално отделение."

Община Кула е изпратила свое становище до ВСС.

"Изпитваме затруднения с обществения транспорт, намаляват хората в селата, транспортните фирми нямат интерес, не искат да влизат с автобусите в тези села. Хранителни магазини също не могат да отворят, заради нисък оборот, аптеки в селата нямаме... В този контекст просто трябва да се помисли за хората. Трябва да се помисли да не бъдат ощетени още веднъж хората", заяви кметът на община Кула Владимир Владимиров.

"Това е поредната реформа в България последните 30 години, която в името на доброто постига точно обратните цели. Говорихме за здравеопазването, говорихме за обществения транспорт и т.н. крайно време е ние като хора, живеещи на тази територия, за съжаление казвам територия, трябва да се вземем в ръце и наистина да отстояваме правата си", каза заместник кметът на община Белоградчик Росен Младенов и допълни, че вече е изпратено становище от Община Белоградчик до Висшия съдебен съвет против закриването на Районен съд в Белоградчик.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27