Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Институтът за пазарна икономика анализира причините за бедността и неравенствата

Пандемията показа слабите страни на социалната политика

Снимка: Радио Видин

Пандемията показа слабите места на социалната политика, сочи анализ на Института за пазарна икономика. Институтът проучва причините за бедността и неравенството на възможностите и дава оценка на ефективността на социалните помощи и услуги в България. Според изследването има дефицити в някои от социалните услуги и липса на ефективност  при повечето социални плащания.  Резултатите показват ниския ефект от системата за социална защита върху неравенствата, липсата на адекватни инструменти за подкрепа на най-нуждаещите се и предизвикателствата пред социалните услуги на местно ниво. Нужни са промени за социалните помощи, чието изплащане е обвързано с доходния критерий, каза за изследването старши анализаторът Петър Ганев:

"Това е едно събирателно събитие на анализи, становища и данни, които сме публикували през последната година. Не е просто едни доклад, който се представя, а по-скоро събирателно събитие, затова и са покрити различни теми. Това, което се опитахме да поставим във фокуса е, че тъй като пандемията даде различен поглед върху икономиката и социалната политика в страната, много рязък удар и ефект имаше върху много групи, в това число и най-уязвимите и беше интересно да проследим дали реагират нашите социални програми на такъв шок. Това, което видяхме в общия случай, е очаквано. Обезщетенията, особено осигурителните такива, които са през НОИ, реагираха много бързо, с ръст на обезщетения за безработица, моментален, тъй като имаше ръст и в безработицата, но чистите социални програми, като да кажем месечните помощи, те почти не реагираха, те са толкова малки и както сума, и  като покритие и толкова рестриктивни, че първо нямат кой знае какъв ефект върху бедността и неравенствата в страната и отделно те не успяват да реагират на такъв тип събития, които със сигурност водят до влошаване на състоянието на много домакинства. На практика това, което достигна да хората, беше или както казахме автоматичните механизми, които са по-скоро в обезщетенията, в осигурителната система, като това за безработица или нови мерки, нови програми, които трябваше да измислим, тъй като нямахме такива готови - тип подпомагане на бизнеса и 60/40 за запазване на работни места. По патронажна грижа имаше допълнително средства по европейските проекти, насочени за топъл обяд и т.н."

Според  Петър Ганев при старите програми, при които критерий са доходите, няма нито ефект, нито промяна. Затова вниманието трябва да се насочи към тях и да бъдат променени, за да имат по-голямо покритие и по-голям ефект върху бедността. Реформа трябва да има за месечните помощи, както и за тези за отопление, които са ориентирани към най-бедните. Нужна е правилна оценка на потребностите на местно ниво и общ модел за някои от услугите, коментира икономистът Петър Ганев. 

Социалната политика, насочена към деца, лица от уязвими групи, възрастни хора в нужда, е сред приоритетите в управленската програма на Общината Видин,  отбеляза заместник- кметът по хуманитарните дейности и социалната политика Борислава Борисова:

"Спазвайки законовите разпоредби, новия закон за социалните услуги, в началото на 2021 година направление "Социални услуги и здравни дейности" бе трансформирано в общинско предприятие "Социални дейности", което съвместно с Община Видин развива 22 на брой социални услуги с делегирани от държавата дейности, съответно за деца и възрастни в неравностойно положение, с капацитет общо 364 места, а реално са обслужвани много повече от 380 лица. Към тях можем да причислим и потребителите на проект "Топъл обяд" в община Видин, където безплатна храна получават в момента 500 лица с много ниски доходи... Социална услуга е  и домашния социален патронаж. Капацитет е 200 места, но в момента 95 потребители получават храна от патронажа, като той е общинска дейности и издръжката му е от общинския бюджет. Диетично-социална кухня предлага храна на пенсионери по болест от град Видин и в зависимост от заболяванията, личният лекар определя вида на диетата  и към момента от там получават храна 83 лица в нужда."

По програмата  "Асистентска подкрепа" 186 потребители получават почасово социална и здравна помощ. За тях се грижат  62-ма социални асистенти. Програмата е финансирана от Министерството на труда и социалната политика  и голяма част от хората, включени в нея са с удостоверения от ТЕЛК. Общината се възползва и от всички възможности, които се предлагат от националните програми за заетост в партньорство с Бюрото по труда, каза още Борислава Борисова и допълни, че още над 530 души в общината получават подкрепа по механизма за лична помощ. Тя коментира също, че без държавата общините не могат да се справят сами със социалния сектор. 

Потърсихме и мненията на видинчани дали социалната подкрепа от държавата или общините достига до хората, които се нуждаят:

"Не мога да кажа, че това, което се прави е достатъчно. Трябва да се помисли най-вече за възрастните... Не достига до всички. Много хора останаха неосведомени... В тази държава има, аз го наричам скрит глад."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45