Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Цар Шишманово искат спокойствие и сигурност

На хората в малките населени места им трябва преди всичко спокойствие и сигурност. Смятам, че в Цар Шишманово сме постигнали това, обясни кметският наместник на селото, Емилия Петрова. Тя е на този пост от 15 години и твърди, че добре познава всички страни на живота тук:

"Познавам абсолютно всички проблеми и абсолютно всички хора тук. Работи се спокойно, хората са добри, много са земни, населението е възрастно, проблеми почти никакви няма. Нямаме кражби, нямаме и противообществени прояви. Тук е спокойно, тихо, чистичко е, приятно е. Хората са в напреднала възраст, но са спокойни...

...През последните два месеца наистина има забавяне на пенсиите, но какви са причините за това, не мога да кажа. Момичето, което работи в пощата, работи и в едно съседно село - в Толовица. Сега в пощите направиха така, че пощата идва само в понеделник и в петък. Тя в сряда е в Толовица и фактически във вторник, сряда и в четвъртък жената идва, но след като пощенската кола не идва, значи нищо не получават хората - нито вестници, нито друго...


За водоснабдяването, какво да кажа. Има проблем понякога, защото ние сме с електрическа помпа, когато спрат тока и тя спира, а когато я пуснат отново, водата има един лек жълт оттенък. От РЗИ-то периодично минават, взимат проби и пробите се оказват добри. Що се отнася до етернитовите тръби на водопровода, многократно сме подавали сигнали - онзи ден бяха в Димово и предполагам, че това нещо ще се оправи...

Ние имаме капиталови разходи и всяка година правим по нещо. Така например миналата година правих детска площадка, сменили сме и тръбите за мръсната вода на много места, насипваме и много улици, центърът е правен, кладенците също. Сега ще правим покрива на кметството и така...


Млади хора в селото почти няма. Имаме пет дечица само, но през лятото пък са повече по време на ваканцията. Бих искала в селото да има повече млади хора, да се върнат повече хора. Значи аз тук имам оборудван салон с техника за отбелязване на празници. Събираме се, тържества се правят и за хубаво, и за лошо. Трябва да се върнат хората, които са излезли от селото, ама пък те трябва да дойдат на пенсионна възраст, защото тук работа няма... Аз си спомням преди години, хората получаваха едни пари за работа в граничните райони. Не си спомням коя година беше, но имаше доста върнали се в селото хора тогава. Би било добре така да се стимулират хората да се върнат по родните места. Те ще се чувстват по-добре, а и селата ще се възродят...", допълни Емилия Петрова.


Какво разказаха за хубавите и лошите страни на живота в село Цар Шишманово жителите му и цялото интервю с кметския наместник Емилия Петрова, можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25