Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Цар Шишманово искат спокойствие и сигурност

На хората в малките населени места им трябва преди всичко спокойствие и сигурност. Смятам, че в Цар Шишманово сме постигнали това, обясни кметският наместник на селото, Емилия Петрова. Тя е на този пост от 15 години и твърди, че добре познава всички страни на живота тук:

"Познавам абсолютно всички проблеми и абсолютно всички хора тук. Работи се спокойно, хората са добри, много са земни, населението е възрастно, проблеми почти никакви няма. Нямаме кражби, нямаме и противообществени прояви. Тук е спокойно, тихо, чистичко е, приятно е. Хората са в напреднала възраст, но са спокойни...

...През последните два месеца наистина има забавяне на пенсиите, но какви са причините за това, не мога да кажа. Момичето, което работи в пощата, работи и в едно съседно село - в Толовица. Сега в пощите направиха така, че пощата идва само в понеделник и в петък. Тя в сряда е в Толовица и фактически във вторник, сряда и в четвъртък жената идва, но след като пощенската кола не идва, значи нищо не получават хората - нито вестници, нито друго...


За водоснабдяването, какво да кажа. Има проблем понякога, защото ние сме с електрическа помпа, когато спрат тока и тя спира, а когато я пуснат отново, водата има един лек жълт оттенък. От РЗИ-то периодично минават, взимат проби и пробите се оказват добри. Що се отнася до етернитовите тръби на водопровода, многократно сме подавали сигнали - онзи ден бяха в Димово и предполагам, че това нещо ще се оправи...

Ние имаме капиталови разходи и всяка година правим по нещо. Така например миналата година правих детска площадка, сменили сме и тръбите за мръсната вода на много места, насипваме и много улици, центърът е правен, кладенците също. Сега ще правим покрива на кметството и така...


Млади хора в селото почти няма. Имаме пет дечица само, но през лятото пък са повече по време на ваканцията. Бих искала в селото да има повече млади хора, да се върнат повече хора. Значи аз тук имам оборудван салон с техника за отбелязване на празници. Събираме се, тържества се правят и за хубаво, и за лошо. Трябва да се върнат хората, които са излезли от селото, ама пък те трябва да дойдат на пенсионна възраст, защото тук работа няма... Аз си спомням преди години, хората получаваха едни пари за работа в граничните райони. Не си спомням коя година беше, но имаше доста върнали се в селото хора тогава. Би било добре така да се стимулират хората да се върнат по родните места. Те ще се чувстват по-добре, а и селата ще се възродят...", допълни Емилия Петрова.


Какво разказаха за хубавите и лошите страни на живота в село Цар Шишманово жителите му и цялото интервю с кметския наместник Емилия Петрова, можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56