Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Панчев, икономист: Не може да има промяна, докато няма експертен дебат за Еврозоната

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС


Предложеният кабинет не съвпада с програмата на партия Има такъв народ, каза в "Посоките на делника" икономистът Стоян Панчев.

"Този кабинет, който беше предложен, не съвпада със самата програма на партията. Имаше повече разписани и други приоритети. Разбира се, очевидно е, че в този кабинет няма хора, които можем да идентифицираме с партията ИТН, това не са фигурите, които гледахме преди изборите, включително и икономическата програма. По-генералният въпрос е, този кабинет представя ли партията и това, което тя е заявила или е нещо съвсем отделно?".

Икономическите проблеми, които стоят пред новото управление на страната:

"Първият проблем, който се забелязва, включително и от средния човек - проблемът с ценовата инфлация, повишението на цените. Коренът му е извън България, това е световен икономически процес, който се вижда в цената на енергията. Чухме през този месец за увеличение на цените на газа, на тока, на някои храни, на строителните материали. През зимата ще стане по-тежко. Една от най-важните икономически теми ще е скокът на цените, как да бъде управляван. Синдикатите остро коментираха темата. Ако всичко това се комбинира с четвърта вълна, която да затвори бизнеси, да доведе до спад в стопанството, се получава неприятна комбинация от забавен икономически ръст заедно с повишаване на цените".

Има конкретни казуси за решаване в устройството на държавния бюджет, поясни още Панчев.

"Има отворена дупка в пенсионната система, която е следствие от направеното от бюджета. Има голям въпрос за здравето - започнат, но не и довършен разговор, как точно ще се финансира здравето".

Съобщената от Трифонов програма не показва идея за промяна, коментира още основателят на Българското либератарианско общество, посочвайки липсата на експертен дебат за влизането в Еврозоната като приоритет пред спечелилата изборите партия.

"Еврото е проблем, който сами си го създаваме, т.е политическата класа ни го създава. Няма нужда, даже е неправилно, да се присъединяваме към Еврозоната. Предишният кабинет ГЕРБ-ВМРО, а след това служебният министър, а сега виждаме и заявки и от предложения кабинет на Трифонов - има скриване от темата, сякаш въпросът е приключил, но той технически не е. Не е проведен сериозен експертен дебат, не стигна до нас един сериозен ред от БНБ, от МФ, относно плюсове и минуси по темата. Мнозинството от хората са против еврото. Ние нямаме демократична санкция, нямаме политическо разрешение за такъв тип голяма промяна, която ще доведе до още проблеми, но никакви плюсове".

Предпоставки за промяна или подмяна?

"Преди да бъде предложен кабинетът, по-скоро си мислех, че говорим за промяна. Този кабинет, макар че има способни хора, начинът, по който е форматиран, предложен, приоритетите не съвпадат с идеята за промяна". 

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Партиите са виновни, че голяма част от гражданите не се превръщат в гласоподаватели

Избори. След изборите - отново избори: изречение, което обрисува живота в България през последните четири години. Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от предизборните кампании през изминалите години? Какви са изводите и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предимствата и недостатъците на..

публикувано на 06.06.24 в 10:00

Работим ли повече от другите европейци?

България е сред държавите с най-дълга работна седмица в Европейския съюз, сочат актуални данни на Евростат. През 2023 г. хората на възраст 20-64 години в ЕС са прекарвали средно 36.1 часа на основната им работа. Работните часове, обаче, варират силно в отделните държави. Най-дългата работна седмица е регистрирана в Гърция (39.8 часа),..

публикувано на 05.06.24 в 10:45

Може ли предприемачеството да бъде социално

Предприемчиви ли са българите? Атрактивност или практичност търсят младите хора при избора на професия? Печалбата ли е всичко или е важен и приносът към обществото? Работещ вариант за изпадналите от трудовия пазар ли е социалното предприемачество? Отговорите търсихме в "Посоките на делника".  Не са малко хората в България, които не работят, не..

публикувано на 04.06.24 в 14:26

Защо има икономически различия между държавите в Европейския съюз

Страните от ЕС имат значителни разлики в стандартите на покупателната способност. Икономически различия съществуват не само между държавите членки, но и между регионите. Значителна финансова подкрепа чрез европейски фондове и програми, насърчава икономическото сближаване, инвестициите, подобряване на качеството на живот.  Различията в икономическото..

публикувано на 03.06.24 в 16:49

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00